Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    5 snabba med The Drake Equation

    0
    By CrankItUpCrew on 26 september, 2012 Intervjuer

    The Drake Equation är aktuella i delfinalen i Stockholm i våran Released – Live & Unsigned tävling. Här kommer 5 snabba frågor om deras tankar kring tävlingen i helgen.



    Beskriv lite om bandet och er själva?
    Vi är The Drake Equation, ett metalcore band från Västerås.
    Vi är fem medlemmar i bandet: Anton Svensson på bas och sång, Mattias Tiselius på gitarr och sång, Emil Johansson på gitarr, Adam Janzi på trummor och Dennis Andersson på sång.
    Bandet har funnits i snart tre år och vi har gjort stora framsteg då vi har fått dela scen med The Haunted och Adept bland andra. Vi siktar på stora mål, helt klart.
    Musiken vi spelar är väldigt energisk och ösig, och efter ett live-uppträdande så ska vi och publiken vara svettiga och andfådda.
    Vi i bandet har en ganska så bred musikalisk bakgrund vilket gör musiken väldigt dynamisk och så.
    Väldigt flytande, poppiga och tunga riff, kraftfulla trumkomp, rensång som enkelt fastnar hos lyssnaren och brutala skrik skapar soundet som vi har idag.
    Och självklart, för att göra det hela lite mer flippat så har vi blandat in en till spännande ingrediens i det hela…. electro.

    Vad vill ni förmedla med eran musik?
    Det vi vill förmedla med vår musik är mystik, glädje och ren energi helt enkelt.
    Vi vill att man ska känna behovet att röja och sjunga med när man hör våra låtar och att en mäktig känsla av gemenskap ska väckas hos våra lyssnare.
    Ingen är ensam, det är budskapet med vår musik.

    Berätta om erat roligaste minne tillsammans med bandet?
    Det roligaste minnet tillsammans med bandet var när vi spelade som förband åt Adept i våras.
    Vi spelade och fick otroligt bra respons från publiken och vi skulle precis avsluta spelningen väldigt tungt.
    Men just då, på slutet på allra sista låten så spårade det ur:
    Dennis, vår frontman, ramlade av scen och in i publiken.
    Adams sista trumstock gick sönder, så han fick spela med en trumstock samtidigt som Mattias råkade slå till sig själv med sin gitarr.
    Allt detta hände under den allra sista delen i sista låten.
    Mattias fick åka till sjukhuset och sy ögonbrynet och vad gör då Anton och Emil under tiden? De dricker upp Mattias öl.
    Ett väldigt oväntat avslut på en spelning, men det gjorde definitivt ett intryck!

    Varför skall just ni vinna Released Live and Unsigned?
    Vi ska vinna just för att vi kan framföra en enastående liveshow, med väl skrivna låtar som framförs på ett professionellt sätt och med energi som ger lyssnarna en ordentlig käftsmäll.
    Vi är redo att ta oss in på den professionella musikscenen och vi har något nytt att ge lyssnarna, något som många kommer vilja att höra mer utav.
    Kärleken som vi har till musiken kommer aldrig att försvinna, och vi kan lova er att vi aldrig kommer att sluta med musiken.
    Vi ska vinna Released Live and Unsigned just för att vi aldrig kommer att sluta försöka nå våra drömmar.

    Vad kan vi förvänta oss på scen?
    Energi, fart och ordentligt ös!
    En liveshow som folk sent lär glömma och en känsla av gemenskap kan ni helt klart förvänta er, när vi tillsammans med publiken får lokalen att skaka.

    CrankItUpCrew

    Relaterade Inlägg

    Jinjer, Fållan – Stockholm (2026-02-27)

    Korslagda, Plan B – Malmö (2026-01-31)

    Eivør – Fållan, Stockholm (2025-10-25)

    crankitup.se

    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    En sorgens dag! En av världens största musikikone En sorgens dag! 
En av världens största musikikoner död efter hjärnblödning.
Ace Frehley 1951-2025

Foto: Petter Hellman

#acefrehley
    Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser St Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser Strand. Cecilia var där – läs hennes recension av Dismember på CrankItUp.se

@dismember_official @debasersthlm
    Tomas “Tompa” Lindberg 1972 – 2025 En sorgens dag Tomas “Tompa” Lindberg
1972 – 2025

En sorgens dag för metalvärlden. Frontmannen från At The Gates har lämnat oss.
Må han vila i frid.

Foto: Ester Segarra
    Trollhättan Rock City 2025 Kiss Alive fyller 50 å Trollhättan Rock City 2025

Kiss Alive fyller 50 år.
En heldag med föreläsningar, livemusik, försäljare, tävlingar & mingel om ett av världens mest ikoniska band.
Givetvis var Crank it up oxå där!

Bilder från eventet hittas här: https://crankitup.se/trollhattan-rock-city-2025

KISS , Kissarmy , Trollhättan Rock City
    🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – 🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – och vi var där!
Det blev en kväll full av pyroteknik, öronbedövande gitarriff och ren rockmagi i Göteborgs sommarkväll. 🤘

📷 Vi fångade ögonblicken –  hela fotogalleriet från en av årets mäktigaste konserter hittar ni på crankitup.se!

@acdc @livenationswe
    Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav kraft åt våra känslor och hjälpte oss genom mörkret. Din musik lever vidare, starkare än någonsin. 💔🎤 #RIPChester #LinkinPark @linkinpark
    Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen.
    Vi har förlorat en eldsjäl. Vi nås av nyheten från Vi har förlorat en eldsjäl.
Vi nås av nyheten från Göteborgs Nya Bryggeri att Linus Pilebrand lämnat oss alldeles för tidigt – en person som satte avtryck i allt från musik till malt. Vår hyllning till honom finns nu att läsa på CrankItUp!
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
      • Bildgallerier 2026
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Jinjer, Fållan – Stockholm (2026-02-27)
    • Korslagda, Plan B – Malmö (2026-01-31)
    • Eivør – Fållan, Stockholm (2025-10-25)
    • Eivør – Fållan, Stockholm
    • One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan (2025-10-17)
    Facebook Instagram TikTok X (Twitter) YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.