Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • KISS – Scandinavium, Göteborg (2022-06-22)
    • Thomas Silver – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-07-02)
    • Copenhell 2022 – Lördag (2022-06-18)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Ace Frehley – Spaceman

    0
    By Veronica Steen on 18 oktober, 2018 Albumrecension, Recensioner

    Ace Frehley - SpacemaneOne/SPV
    Släpps den 19 oktober

    Legendariska Ace Frehley behöver ingen närmare presentation. Efter att ha varit medlem i KISS originaluppsättning har gitarristen velat fram och tillbaka med att prova sina egna vingar. Denna gång hjälper även basisten Gene Simmons (KISS) till på två låtar. Efter att Anomaly (2009) släpptes på nytt ifjol spekulerades det om att Frehley behövde något att skylta med när KISS drog på turné utan att bjuda med forna Space Ace. Denna gång är det svårare att se vad som har flugit i honom.

    För det första är det högst onödigt att vrida tillbaka klockan och skita ner Eddie Moneys vackra diskografi. Covern på 80-tals dängan I Wanna Go Back är näst intill förolämpande. I övrigt är albumet fyllt med ytligt trallvänliga låtar och enkla melodier. Med en alltför polerad ljudbild och klichéartade texter är det endast Without You I’m Nothing och Your Wish Is My Commands storslagna refränger som får en att tålmodigt sitta kvar på stolen. Att Rockin’ With The Boys skulle kunna vara en rockig motsvarighet till Beth (KISS, Destroyer, 1976) är kaxigt trams. När Quantum Flux ylar fram moderna toner känner man endast saknad efter nostalgiguldet i Fractured Quantum (Anomaly, 2009) och mästerverket Fractured Mirror (Ace Frehley, 1978). Mission To Mars är bra, men inte tillräckligt bra för att rädda skeppet.

    Ace Frehleys mycket imponerande föregångare borde slå denna nykomling på fingrarna. Med brist på känsla når inte alls Spaceman nya höjder, utan lämnar en endast genuint besviken. Istället för raketbränsle bjuder gitarristen denna gång på en ganska ordentlig soppatorsk.

    Betyg: 3/10

    Spår:
    1. Without You I’m Nothing
    2. Rockin’ With The Boys
    3. Your Wish Is My Command
    4. Bronx Baby
    5. Pursuit Of Rock And Roll
    6. I Wanna Go Back
    7. Mission To Mars
    8. Of My Back
    9. Quantum Flux

    Medlemmar:
    Ace Frehley – sång, gitarr, bas
    Gene Simmons – bas på spår 1 och 3

    Ace Frehley Spaceman
    Veronica Steen

    Relaterade Inlägg

    Ace Frehley – Anomaly

    crankitupswe

    På lördagen gästades @backstagerockbar av ingen På lördagen gästades @backstagerockbar av ingen mindre än @silver.thomas som tidigare var gitarrist i Hardcore Superstar.

Bilder finner man som vanligt på våran sida (Länk i bio)
    Återförenade efter 7 långa år bjöd @sistersin Återförenade efter 7 långa år bjöd @sistersin_sweden på en riktigt grym kväll på @backstagerockbar. 
Bilder från kvällen hittas som vanligt på våran hemsida.
    När man hänger på @lisebergab åker man ofta be När man hänger på @lisebergab åker man ofta bergodalbanor, karuseller och spelar på chokladhjul men för många var huvudattraktionen @evergreyofficial spelning på lilla scenen i torsdags kväll. Bilder från spelningen hittas på crankitup.se!
    Under gårdagskvällen var det fullt ös på @lise Under gårdagskvällen var det fullt ös på @lisebergab när @thundermother rockade loss på lilla scenen. Bilder från spelningen hittars på crankitup.se!
    Våra utsända har avlagt rapport från @karmoyged Våra utsända har avlagt rapport från @karmoygeddon 
Gå in på vår hemsida och läs deras reportage!

@eluveitie_official @septicflesh_band @backstreetgirls @mglaofficial @official_ross_the_boss
    För första gången sedan pandemin var det dags f För första gången sedan pandemin var det dags för Aqua Blå i Vänersborg igen och som vanligt var det fullt ös i Backstage Rockbars tält.

Mikaels bilder från festivalen hittas på våran sida (Länk i bio)

@dirtboundrock | @mickeholm | @monsterheadofficial | @nickeborg | @wrethovs_bryan_adams_tribute | @aquabla | @backstagerockbar
    Konsertsommaren på @gronalund fortsätter att lev Konsertsommaren på @gronalund fortsätter att leverera! Igårkväll var det äntligen dags för en efterlängtad spelning med @gretavanfleet - och bilderna från denna fantastiska sommarkväll i Stockholm hittar ni via länken i profilen!
    Sa någon långhelg...? 👂🏻 Sparka igång nat Sa någon långhelg...? 👂🏻 Sparka igång nationaldagshelgen med att spana in bilder på @thehives från gårdagens spelning på @gronalund!
    I fredags var det fullt ös på Backstage Rockbar I fredags var det fullt ös på Backstage Rockbar i Trollhättan när inga mindre än Corroded var där och spelade skiten ur stället! Med sig hade de också SORM.

Robbans bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se! @corroded_sweden @sormsweden @backstagerockbar
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • KISS – Scandinavium, Göteborg (2022-06-22)
    • Thomas Silver – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-07-02)
    • Copenhell 2022 – Lördag (2022-06-18)
    • Copenhell 2022 – Torsdag och Fredag (2022-06-16 – 2022-06-17)
    • Sister Sin – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-06-18)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2022 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.