Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • Rival Sons – B-K, Stockholm (2023-11-18)
    • Raised Fist – Mejeriet, Lund (2023-11-18)
    • Knogjärn – Mejeriet, Lund (2023-11-18)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Erebus Enthroned – Temple Under Hell

    0
    By Mattias Petersson on 25 mars, 2014 Aktuellt, Albumrecension, Recensioner

    EE-tuh-cover-webSéance
    Släpps den 2 april

    Australien är förmodligen bland de sista länderna i världen man tänker på när karg melodiös black metall kommer på tal. Än dock så består Erebus Enthroned av fyra unga australiensare som bestämt sig för att anamma denna stil. Med den i dagsläget tre år gamla debuten, Night’s Black Angel, tog sig bandet utanför landets gränser. Två år av att turnera nationellt, spela på festival och mingla med andra akter har gett resultat. Bandets andra fulländare, Temple Under Hell, visar upp en konstellation som fått blodad tand. Inspelad live i studion för att fånga bandets råa energi har AOD (Darkthrone, Dissection, Ascension, Katharsis, Pseudogod) placerats bakom mixer/masterspakarna. Ett tilltag som förmodligen kan förklara bandets utveckling från rent skär mangel till mer atmosfäriska tongångar.

    Det är svårt att inte dra paralleller till Watain när skivan har fått spinna några varv i spelaren. Det är något med Ns grova, men ändå väldigt hörbara, stämma som osökt får mig att tänka på Erik Danielsson från ovan nämnt band. Titelspåret, The Temple Under Hell, påminner även mycket om svenskarnas senaste släpp. Samtidigt är de karga melodierna från Dissection närvarande vid varje taktbyte. Kort och gott låter det väldigt svenskt. Inte bara i komponerandet utan även i produktionen. Bandet satsar på kvalité. Emellertid känns vissa textrader lite väl simpla i kontrast till det arbete bandet lagt ned på det visuella. Kvartetten uppvisar ett genuint kunnande vilket löper i en parallell linje med den ärlighet som genomsyrar kompositionerna.

    Jag skulle kunna slänga mig med dussinet andra högkvalitativa skandinaviska black metallband för att beskriva detta. Samtidigt känns det inte rättvist att måla upp kvartettens musik som en form av plagiat. De spelar efter en klassisk formel utan att det för den skull blir tradigt. Snarare raka motsatsen. Malande Trisagion är intensiv samtidigt som den bjuder på galoppombyten medan Black Sword visar upp ett tackfast gung. Avslutande Return inbjuder lyssnaren till ytligare ett skivsnurr i spelaren. Detta är helt enkelt musik som ger mersmak.

    Bäst: The Temple Under Hell.
    Sämst: stundom lite för simpla texter kontra kvalitén på övrigt material.
    Betyg: 
    8/10

    Spår
    1. Sorathick Pentecost
    2. Trisagion
    3. Crucibel of Vitriol
    4. Black Sword
    5. Void Wind
    6. The Temple Under Hell
    7. Return

    Bandmedlemmar
    N – Sång
    D – Gitarr
    A – Bas
    M- Trummor


    Text: Cecilia Wemgård

    Erebus Enthroned
    Mattias Petersson

    crankitupswe

    @rivalsons intog B-K i Frihamnen i lördags. Fler @rivalsons intog B-K i Frihamnen i lördags. Fler bilder hittas i vanlig ordning på crankitup.se 📷
    @raisedfist_official körde en fartfylld spelning @raisedfist_official körde en fartfylld spelning på Mejeriet igår! För att se alla bilder klicka er vidare till vår hemsida!
    @knogjarn körde en fartfylld spelning på Mejerie @knogjarn körde en fartfylld spelning på Mejeriet igår! För att se alla bilder klicka er vidare till vår hemsida!
    Efter turnéer i nordamerika och europa så får även vi svenskar en stor dos av mörker när Dark Funeral gör en liten höstturné.
Den 28:e oktober var det Trollhättans tur att komma ett steg närmare apokalypsen.

Fler bilder hittas på crankitup.se

#darkfuneral #blackmetal #concertphotography #rockphotography #folketshus #konsertfoto
    C’mon and Love It – A Thn Tribute To KISS Fö C’mon and Love It – A Thn Tribute To KISS

För ett slutsålt och fyllt till max Backstage Rockbar hyllades The hottest band in the world.

Bilder från kvällen hittas som vanligt på crankitup.se

@backstagerockbar
#kiss #kisstribute #tribute #backstagerockbar #concertphotography #rockphotography
    Förra helgen lämnade Kallfront urskogen i norr f Förra helgen lämnade Kallfront urskogen i norr för att komma ner till Rockhyttan i Surte och visa västsverige vart skåpet ska stå. 

Bilder från spelningen hittas som vanligt på crankitup.se

@kallfrontofficial
#rockhyttan #kallfront #concertphotography #rockphotography #konsertfoto
    I fredags fylldes Trädgårdsföreningen i Götebo I fredags fylldes Trädgårdsföreningen i Göteborg med folk som ville kicka igång helgen med den avslutande spelningen på @takidamusic's turné och självklart hade vi Robban plats med kameran som också fotade @satantakesaholiday och @stiftelsen som agerade support. Bilder från dessa tre spelningar hittar ni på crankitup.se eller länken i vår profil! #tAKIDA #SatanTakesaHoliday #Stiftelsen
    Idag fyller Väsbys stolthet Joey Tempest 60 år, Idag fyller Väsbys stolthet Joey Tempest 60 år, sångare & frontman i Europe 
Stort grattis från oss på Crank It Up.

@joeytempest_
@officialeuropetheband
#joeytempest #europetheband #thefinalcountdown #happybirthday
    Arch Enemy och de danska dödsmetallarna i BAEST g Arch Enemy och de danska dödsmetallarna i BAEST gjorde i veckan nedslag i Malmö och Huskvarna. I Huskvarna hade de även med sig Soilwork! 

Vi hade såklart våra fotografer på  plats! Bilderna hittar ni på vår hemsida! 
 
@archenemyofficial @baestband @soilwork
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Rival Sons – B-K, Stockholm (2023-11-18)
    • Raised Fist – Mejeriet, Lund (2023-11-18)
    • Knogjärn – Mejeriet, Lund (2023-11-18)
    • Dark Funeral – Folkets Hus, Trollhättan (2023-10-28)
    • C’mon and Love It – A Thn Tribute To KISS – Backstage Rockbar, Trollhättan (2023-10-14)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2023 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.