Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Gefle Metal Festival 2018 – Glasklockorna, Gävle (Dag 2)

    0
    By Gabi Mattsson on 20 juli, 2018 Aktuellt, Festival, Gefle Metal Festival, Recensioner

    Gefle Metal Festival 2018Datum: 2018-07-14
    Festivalens andra och sista dag är glest befolkad i den ökenliknande hettan. När solens heta strålar äntligen börjar svalna vallfärdar alla hårdrockare återigen mot Glasklockorna likt ljusskygga vampyrer. Det är slitsamt att gå på festival och det syns på flera av besökarna som slår sig ner i den del av området med mest skugga.

    Tragederia
    Tragederia från Göteborg bryter starkt av från den typiska exportmetall som kommer från hemtrakterna. Symfonisk death metal blandas med mörka melodier och den änglalikt kvinnliga stämman i form av sångerskan Natasa Nikolic gör att gruppen skapar en nytänkande nisch. Musiken är vass och kantig vilket i sin tur får öronen att lyssna extra noga på keyboardens stämningsfulla toner. Medlemmarna är väl sammansvetsade och blodpumpandet ökas på med Sven Funseth bombastiska trumslag. Risken för nackskador ökar i takt med att headbangandet ökar, soundet ger inget utrymme för återhämtning utan det är full fart som gäller. Less är definitivt inte more när det gäller dessa hungriga musiker och mot spelnings slut är åhörarna lika svettiga som artisterna på scen.
    Betyg: 9/10

    At The Gates
    Med snart 30 år i ryggen är At The Gates några av festivalens veteraner inom death metal. Sångaren Tomas Lindberg kastar sig ut på scenen likt en ilsken djävul och drar igång spelningen med en attityd som skriker jävlaranamma. Skinnet på trummorna piskas och gitarrerna skriker ikapp, stundtals överöstas den något trötta sångrösten av en rungande bas. De underliggande tryckvågorna pressas upp av basisten Jonas Björler. Tyvärr är avsaknaden av styrka i rösten något som påverkar helhetsintrycket och spelningen går från tempohöjande till tröttsam. Materialet bjuder inte på några större överraskningar och resultatet blir alldeles för förutsägbart.
    Betyg: 4/10

    Children Of Bodom
    Majoriteten av festivalens bokningar har hållt en godkänd nivå, en trend som finska melodiska death metal-bandet Children Of Bodom gärna bryter mot. Sångaren och gitarristen Alexi Laiho talanger sätter en stark prägel på musiken. Medan gitarrsolona smeker hörselgångarna gör Jaska Raatikainen sitt bästa för att spränga dem med sina cirkeldunkande trummor. Trots den hårda ytan går det inte att le stort under spelningen. I takt med att setlistan betas av flödar låtarnas mörka energi ut som om Bodommördaren hoppar fram och går till attack.
    Betyg: 9/10

    Watain
    Med en brinnande fackla i handen och mässande röster intar frontmannen Erik Danielsson scenen som inom kort står i lågor. Hans röst är retsamt behaglig och ett infernaliskt utbrott slår ner på åhörarna. Musiken är okonstlat sofistikterad samtidigt som den är rå och stundtals överbombastisk. Det symboliska blodet kastas ut på publiken utan att manglandet upphör. Ju mer påträngande musiken blir desto mer lockande blir den. Trots inslagen av tillbedjan av djurskelett och blod blir uppträdandet aldrig teatraliskt. Man vill vara livrädd när Watain står på scen och erbjuder audiens i helvetet för det är en del av uppträdandet. Emil Svensson (Degial) fullkomligen piskar livet ur trumskinnen och Erik blir ett med Satan, allt medan en rå black metal massaker (som gärna bevittnas igen) äger rum.
    Betyg: 9/10

    Gefle Hårdrocksklubb Gefle Metal Festival
    Gabi Mattsson

    Relaterade Inlägg

    Ultimata Packlistan för Festival 2025 – Allt du Behöver!

    Gefle Metal Festival 2023 – Lördag

    Gefle Metal Festival 2023 – Dag två, Fredag

    crankitup.se

    Vi va såklart även på plats på lördagen under Subk Vi va såklart även på plats på lördagen under Subkultfestivalen i Trollhättan och sprang runt bland alla fantastiska besökare, musiker, merchbodar och matvagnar.

Bilder från lördagen hittar ni på CRANKITUP.SE!

@subkultfestivalen @ladytron @mimikryband @theliptones @sturmcafeofficial @circus_elusion @hyrdaknektar @disciplinering @varldenbrinner @starpilotonchannelk @officialbeseech
    Ni har väl inte missat Robban's alla bilder från S Ni har väl inte missat Robban's alla bilder från Subkultfestivalen som ägt rum i Trollhättan? En fullspäckad helg fylld av musik, konst och kultur som lockade besökare från hela landet!

Bilder från fredagen hittar ni på CRANKITUP.SE! 

@subkultfestivalen @melody.club.official @smajavlafotter @henricdelacour @charta77band @strikkland_official @ultrasunn @aliceinvideoland @bandetmenuda @cat_rapes_dog_official @vagsjal_ @lejonhjartagram @biomekkanik_official
    Lördagen på @copenhell bjöd på en härlig blandning Lördagen på @copenhell bjöd på en härlig blandning av fest, tyngd och mörker. @trollfest_official satte tonen med sin smittande folk metal, @inhumannature levererade kompromisslös hardcore och @katlaofficial stod för en av dagens mest bombastiska spelningar. @alestormofficial bjöd på sin sedvanliga piratfest, @eyehategodnola levererade rå sludge från den amerikanska södern och @volbeat avslutade kvällen inför en massiv hemmapublik!

https://crankitup.se/copenhell-2026-lordag-i-bilder-volbeat-katla-och-alestorm/
    Fredagen på @copenhell bjöd på en av festivalens s Fredagen på @copenhell bjöd på en av festivalens starkaste uppställningar, där allt från atmosfärisk rock till skoningslös black metal och modern metalcore stod på schemat. Publiken fick uppleva ett eldfyllt framträdande från @triviumband , den suggestiva tyngden hos @aperfectcircle , @allthemwitchesband psykedeliska groove, @gaerea_s intensiva mörker, @imminenceswe känsloladdade energi och danska @morildcph kompromisslösa svärta.

Här är våra bilder från fredagens konserter på Copenhell! https://crankitup.se/copenhell-2025-fredag-i-bilder-trivium-a-perfect-circle-imminence/
    Torsdagen på @copenhell bjöd på en bred och intens Torsdagen på @copenhell bjöd på en bred och intensiv festivaldag, från rå energi och hardcore-attityd till klassisk rocktyngd och storslagna ljudlandskap. Under dagen fångade vi @rapmartinrap , @blacklabelsocietyofficial, (O), @iceninekills , @enditbaltimore, @rivalsons och @iotunn på bild. Särskilt Iotunn stod för en magisk och närmast episk spelning, där det atmosfäriska mötte det monumentala på absolut bästa sätt.

https://crankitup.se/copenhell-2026-torsdag/
    Bilder från första dagen på Copenhell finns nu upp Bilder från första dagen på Copenhell finns nu uppe på vår sida, checka in!

https://crankitup.se/copenhell-2026-onsdag/

Bilder finns på @alicecooper , @tommorello , Suicidal Tendencies, @officialdogma , @scimitarium666 och @konventband
    @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @ @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @mejerietilund som kändes mer som en urladdning än en konsert. Energin var konstant hög, med ett band som aldrig släppte taget om publiken och ett golv som svarade direkt. Det var rått, svettigt och kompromisslöst, precis så som det ska vara live. En kväll som påminde om varför de fortfarande är ett av Sveriges mest pålitliga liveband!

Se Agnes bilder på vår hemsida!
    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    En sorgens dag! En av världens största musikikone En sorgens dag! 
En av världens största musikikoner död efter hjärnblödning.
Ace Frehley 1951-2025

Foto: Petter Hellman

#acefrehley
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
      • Bildgallerier 2026
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Dropkick Murphys, Vega – Köpenhamn (2026-07-24)
    • Subkultfestivalen 2026 – Lördag
    • Subkultfestivalen 2026 – Fredag
    • Copenhell 2026 – Lördag
    • Copenhell 2026 – Fredag
    Facebook Instagram TikTok X (Twitter) YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.