Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Live: The Hives på Malmöfestivalen

    0
    By CrankItUpCrew on 26 augusti, 2012 Liverecension, Recensioner

    22/8 – 2012


    Ett av sveriges största rockband intar sveriges största gatufestival, vad kan gå fel?

    På scen står det fem stora bokstäver som lyser rött, de bilar ordet ”HIVES”. Introtoner i form av pianospel strömmar ur högtalarna, bandet kommer ut på scen och ställer sig vid respektive instrument till publikens jubel, sist ut är kvällens huvudperson Howlin Pelle som äntrar scenen med ett stort leende och det dröjer inte många sekunder förrän bandet kör igång Come On från det senaste albumet Lex Hives.

    The Hives är ett stort fenomen på musikhimlen vilket är tack vare den superba, energirika och dansanta musik som de levererar men även bandets frontman (som även är en av världens bästa) Howlin Pelle. Han drar skämt och småljuger lite mellan låtarna, fläckarna på hans frackskjorta är gåslever, Belugakaviar, blod och falafel. Falafel är ju förövrigt det enda vi ”snapphanar” äter då det finns ett stånd var hundrade meter vart man än går. ”Ska jag prata danska?”, frågar Howlin Pelle för att i nästa stund säga, ”Ni har ju ändå tillhört Sverige ett bra tag nu så ni fattar nog.” Innan Tick Tick Boom körs igång berättar han att bandet har planterat tusen kilo dynamit under torget för att spränga oss i luften. Vi får även veta, till publikens stora förtjusning att The Hives första spelning var som förband till Social Distortion på KB i Malmö 1996.

    Det är allt sånt som gör bandet till det fenomen de är idag och kanske ett av världens största rockband. Som jag redan nämnt är Howlin Pelle i toppform genom hela konserten, ett sista bevis på det är under Tick Tick Boom när han kommenderar alla att sätta sig ner på marken för att sedan på en given signal hoppa upp i luften, eller när han klättrar upp på kravallstaketet under I Want More. Hans stora ego kan även vara hans svaghet, de många gånger han vill att publiken ska jubla samt skrika hans namn kunde bandet lätt ha spelat en eller två låtar till, å andra sidan hade det inte varit detsamma utan all egocentrism.

    Jag ska inte förglömma resten av bandet då de också bidrar till den storhet som The Hives besitter. Howlin Pelles bror Nicholaus Arson har myror i benen och kan knappt stå still en sekund, han skakar hela kroppen i takt till musiken och är en briljant bakgrundssångare samt en skicklig soloist. Den andra gitarristen Vigilante Carlstroem visar att man inte behöver röra så mycket på sig för att ha pondus, likaså när det kommer till basisten Dr. Matt Destruction. Bandets hjärta och rytmsektion Chris Dangerous hamrar sönder trummorna, han inleder förövrigt hela konserten med sitt trumslag innan resten av bandet kommer ut på scen. Dessa fem grabbar visar att även efter 17 år tillsammans så finns det inget bättre än att stå på scen och få bekräftelse utav flera tusentals skrikande människor. De spelar på som om jordens undergång äger rum direkt efter sista tonen.

    Något jag måste klaga på är publiken, även om merparten skriker och jublar så är det väldigt lite ös, passiviteten är närvarande och som i andra fall är det bara de första raderna som har nävarna upp mot skyn medan de hoppar upp och ner. Detta kan bero på den stora folkmassan, hoppa in i fel person kan leda till ett slagsmål, hoppa på någons tå kan leda till smärta med mera. Utöver publikens passivitet finns det inget nämnvärt att klaga på. Detta var min första gång med The Hives och jag drömmer redan om nästa gång.

    Bäst: Allt, scennärvaron, energin, Howlin Pelle, låtarna.
    Sämst: Ingenting.
    Betyg: 10/10


    Bilder från konserten hittar du här.

    Skribent samt fotograf: Jonas Persson.


    CrankItUpCrew

    Relaterade Inlägg

    Copenhell 2025 – Onsdag

    Sweden Rock Festival 2025 – Lördag

    Sweden Rock Festival 2025 – Fredag

    crankitup.se

    Copenhell 2025 – Dag 1 i bilder! Första festiv Copenhell 2025 – Dag 1 i bilder!

Första festivaldagen är avklarad – med mäktiga spelningar från både välkända och brutala undergroundband.
Vi har fotat bland andra Skunk Anansie , Within Temptation , Battlesnake, Kittie, Wormrot, Sylosis, Employed to Serve, Vulvatorious och Swartzheim – plus mängder av mingelbilder från festivalområdet i Köpenhamn!

📷 Kolla in alla gallerier på vår sajt! 
Känner du igen någon?
    🌼 Glad Midsommar önskar vi på CrankItUp! 🌼 🌼 Glad Midsommar önskar vi på CrankItUp! 🌼

Oavsett om du firar med dans runt stången, grillkväll med vänner eller headbangar till Maiden i sommarvärmen – vi hoppas du får en oförglömlig dag fylld med skratt, musik och kanske en sill eller två.

Även Eddie har släppt garden för en stund och klivit in i blomsterkrans och midsommarstämning – för även hårdrockens mest ikoniska maskot förtjänar en nubbe i solskenet.

Skål och rock on! 🤘
    Lördagens bildgallerier från Sweden Rock 2025 ä Lördagens bildgallerier från Sweden Rock 2025 är här!
Se livefoton på Exodus, Hypocrisy, Fredlös och The Good the Bad and the Zugly – plus massor av vimmel och battle vests! Kan ni hitta er själva bland alla bilder? 

👉  Samtliga gallerier hittar ni på Crankitup.se
    Regn? Inga problem. Fredagen på Sweden Rock Festi Regn? Inga problem. Fredagen på Sweden Rock Festival 2025 levererade allt: blastbeats, gitarrsolon och nationaldagsfirande! 🇸🇪🤘📸
Kolla in bildgalleriet med livebilder från bl.a. Abbath, Old Man’s Child, Dragonforce, Sabire och Danko Jones!

Samtliga bilder hittar ni på Crankitup.se
    🔥 TORSDAG på Sweden Rock – Nu finns bildgall 🔥 TORSDAG på Sweden Rock – Nu finns bildgallerierna uppe! 🔥

Torsdagen bjöd på en tung lineup med namn som Korn, Blues Pills , Kreator  och Moonspell – och energin framför scenerna gick att ta på. Här finns även bildgallerier med Tryin Within, Donnatellus, Battering Ram, Universe III och såklart massa vimmelbilder på besökare. 

Kreator drog igång ett fullskaligt inferno med moshpits och intensiv crowdsurfing, medan Korn levererade ett efterlängtat set som fick publiken att koka. Mellan de tyngre riffen gav band som Blues Pills oss lite mer soul och psykedelisk känsla, och Moonspell svepte in festivalen i gotisk mörkerstämning.

📸 Missa inte att spana in våra färska bildgallerier – var du där, kanske du fastnade på bild? Klicka in dig på Crankitup.se och kika!
    Nu är vårt fotogalleri från första dagen av Sw Nu är vårt fotogalleri från första dagen av Sweden Rock Festival uppe! Se exklusiva bilder från King Diamond, Jinjer, Slipknot, Korslagda Kukar, Opeth, Wind Rose, Sarcator, The Mercury Riots, Signs of the Swarm och såklart härligt vimmel på besökare!

Klicka in er på Crankitup.se för samtliga bilder
    En ny klubb ser nu dunklets ljus i Malmö! Ta di En ny klubb ser nu dunklets ljus i Malmö! 

Ta dig till vår hemsida (länk i bio) för att läsa mer om denna rocksatsning
    Är du redo för årets festivaler – eller glöm Är du redo för årets festivaler – eller glömmer du alltid något hemma? 🧦🎫
Vi har gjort den ultimata packlistan för att du ska kunna fokusera på musiken, stämningen och minnena istället för stressen. 😎🎶
Kolla hela listan på crankitup.se! 

Vad är det konstigaste du själv packat med dig till en festival?
    Vi har en ny recension från death metalfabriken a Vi har en ny recension från death metalfabriken att presentera! Klicka dig in på hemsidan för att läsa hela!
@throne_of_roaches
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Copenhell 2025 – Onsdag
    • Sweden Rock Festival 2025 – Lördag
    • Sweden Rock Festival 2025 – Fredag
    • Sweden Rock Festival 2025 – Torsdag
    • Sweden Rock Festival 2025 – Onsdag
    Facebook Instagram TikTok Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.