Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Necrowretch – När livet består av arbete och musik

    0
    By Erik Nelsson on 25 oktober, 2017 Aktuellt, Intervjuer

    Att vråla om Satan och demoner är en av metalgenrens mest omtyckta och kända drag. För franska Necrowretch kombineras satanismen med kulsprute-snärtande death metal. Släpper man tre fullängdare inom loppet av fem år gäller det att vara flink i komponerandet och bandets frontman Vlad har inga anledningar att lägga i en lägre växel.

    Ni har pumpat ut tre album på fem år. Vad är det som driver er för att släppa så mycket musik?

    – Vi hade en ganska vanlig start som band. Efter att vi släppt första plattan, Putrid Death Sorcery (2013) så kändes det som om vi började på nästas kapitel i boken om Necrowretch. Det är kul att utvecklas och spela live, så det är det som driver oss. Inför vår senaste platta, Satanic Slavery (2017) satt jag hemma i sex månader och spelade gitarr för att hitta nya riff. Det belönade sig i slutändan, det känns som detta är den bästa Necrowretch-plattan hittills. Jag är väldigt stolt över hur den låter och jag känner mig fortfarande motiverad att göra ny musik.

    Håller ni redan på att skriva nästa album?

    – Nej, det är för tidigt att börja skapa några riff nu. Men jag har tänkt en del på konceptet. Våra tre senaste plattor har haft en massa tidig thrash- och death metal influenser. Men efter ett tag så måste man förändra musiken man spelar, annars så säger folk att den första plattan var bättre. Så vårt nästa album kommer vara annorlunda, vi kommer inte släppa en Satanic Slavery del 2.

    Vad är det som styr er musikaliska utveckling?

    – I början spelade vi death metal i stil med Nihilist och Repugnant, band som vi verkligen gillade. När vi släppte debutplattan Putrid Death Sorcery (2013) fick vi höra från folk att de ansåg att vi hade en egen spelstil. Folk kände igen vår musik och det kändes bra, vi var inte nått kopia-band. Med tiden så försöker vi spela mer egna saker och utveckla det. Nu lyssnar vi väldigt mycket på allt från Candlemass till tidiga Sepultura och Slayer. Om det ska vara snabbare eller långsammare, det vet jag inte. Vi får se hur det blir. Just nu fokuserar vi på att göra så många spelningar som vi kan.

    Du verkar vara en väldigt aktiv musiker. Hur kombinerar nu bandet med resten av ditt liv?

    – Tyvärr är inte Necrowretch mitt heltidsjobb, men jag lägger ner all fritid jag har på bandet. Jag jobbar på mitt vanliga jobb, men så snart jag kommer hem så skriver jag riff och skickar mejl för att fixa spelningar. Och så har det varit de senaste tio åren. Mitt liv är mer eller mindre arbete, bandet och sömn.

    Har du något mål som musiker?

    – Jag vill absolut spela på mer festivaler och sälja mer album. Men i det långa loppet skulle jag även vilja åka på turné i Sydamerika. Men vi kommer aldrig att bli sell-outs.

    Er nuvarande line-up bor i många delar av Europas hörn. Hur påverkar avståndet er?

    – Avståndet är ett problem, speciellt med tanke på att vi inte kan repa så ofta. Det skulle vara bra att kunna spela tillsammans en gång i veckan, men det kan vi inte då alla medlemmar bor i olika delar av Frankrike, Danmark och Nederländerna. När vi ska ha spelningar så blir det en röra för alla måste resa självständigt. Men alla musiker är så bra på att spela sina instrument så det väger upp för problematiken.

    Var får du inspirationen för dina låttexter från?

    – Egentligen är det inte jag som skriver låttexterna, det är min bror som är mycket bättre på engelska än mig som skriver dem. På vår debut hade vi typiskt satanistiska saker, såsom en präst som jagar dig. Men under tiden som jag skrev Satanic Slavery så läste jag böcker om olika religioner och deras syn på satan. Detta använde jag som inspiration och det gjorde sångtexterna på Satanic Slavery mer äkta, då låtarna handlar om saker som faktiskt händer i vår värld.

     

    Necrowretch
    Erik Nelsson

    Ungdom i Stockholm med fokus på recensioner. Uppskattar all sorts musik. Ryktet går att han även aldrig har nekat en Magic: The Gathering duel.

    Relaterade Inlägg

    Mörkaste Småland (Dag 2)

    Necrowretch – Mörkaste Småland (2017-09-29)

    crankitup.se

    Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestiva Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen.
    Vi har förlorat en eldsjäl. Vi nås av nyheten f Vi har förlorat en eldsjäl.
Vi nås av nyheten från Göteborgs Nya Bryggeri att Linus Pilebrand lämnat oss alldeles för tidigt – en person som satte avtryck i allt från musik till malt. Vår hyllning till honom finns nu att läsa på CrankItUp!
    Copenhell 2025 – Dag 1 i bilder! Första festiv Copenhell 2025 – Dag 1 i bilder!

Första festivaldagen är avklarad – med mäktiga spelningar från både välkända och brutala undergroundband.
Vi har fotat bland andra Skunk Anansie , Within Temptation , Battlesnake, Kittie, Wormrot, Sylosis, Employed to Serve, Vulvatorious och Swartzheim – plus mängder av mingelbilder från festivalområdet i Köpenhamn!

📷 Kolla in alla gallerier på vår sajt! 
Känner du igen någon?
    🌼 Glad Midsommar önskar vi på CrankItUp! 🌼 🌼 Glad Midsommar önskar vi på CrankItUp! 🌼

Oavsett om du firar med dans runt stången, grillkväll med vänner eller headbangar till Maiden i sommarvärmen – vi hoppas du får en oförglömlig dag fylld med skratt, musik och kanske en sill eller två.

Även Eddie har släppt garden för en stund och klivit in i blomsterkrans och midsommarstämning – för även hårdrockens mest ikoniska maskot förtjänar en nubbe i solskenet.

Skål och rock on! 🤘
    Lördagens bildgallerier från Sweden Rock 2025 ä Lördagens bildgallerier från Sweden Rock 2025 är här!
Se livefoton på Exodus, Hypocrisy, Fredlös och The Good the Bad and the Zugly – plus massor av vimmel och battle vests! Kan ni hitta er själva bland alla bilder? 

👉  Samtliga gallerier hittar ni på Crankitup.se
    Regn? Inga problem. Fredagen på Sweden Rock Festi Regn? Inga problem. Fredagen på Sweden Rock Festival 2025 levererade allt: blastbeats, gitarrsolon och nationaldagsfirande! 🇸🇪🤘📸
Kolla in bildgalleriet med livebilder från bl.a. Abbath, Old Man’s Child, Dragonforce, Sabire och Danko Jones!

Samtliga bilder hittar ni på Crankitup.se
    🔥 TORSDAG på Sweden Rock – Nu finns bildgall 🔥 TORSDAG på Sweden Rock – Nu finns bildgallerierna uppe! 🔥

Torsdagen bjöd på en tung lineup med namn som Korn, Blues Pills , Kreator  och Moonspell – och energin framför scenerna gick att ta på. Här finns även bildgallerier med Tryin Within, Donnatellus, Battering Ram, Universe III och såklart massa vimmelbilder på besökare. 

Kreator drog igång ett fullskaligt inferno med moshpits och intensiv crowdsurfing, medan Korn levererade ett efterlängtat set som fick publiken att koka. Mellan de tyngre riffen gav band som Blues Pills oss lite mer soul och psykedelisk känsla, och Moonspell svepte in festivalen i gotisk mörkerstämning.

📸 Missa inte att spana in våra färska bildgallerier – var du där, kanske du fastnade på bild? Klicka in dig på Crankitup.se och kika!
    Nu är vårt fotogalleri från första dagen av Sw Nu är vårt fotogalleri från första dagen av Sweden Rock Festival uppe! Se exklusiva bilder från King Diamond, Jinjer, Slipknot, Korslagda Kukar, Opeth, Wind Rose, Sarcator, The Mercury Riots, Signs of the Swarm och såklart härligt vimmel på besökare!

Klicka in er på Crankitup.se för samtliga bilder
    En ny klubb ser nu dunklets ljus i Malmö! Ta di En ny klubb ser nu dunklets ljus i Malmö! 

Ta dig till vår hemsida (länk i bio) för att läsa mer om denna rocksatsning
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Carcass, Interemo (Secret Show) – Plan B Malmö 2025-06-28
    • Copenhell 2025 – Lördag
    • Copenhell 2025 – Fredag
    • Copenhell 2025 – Torsdag
    • Linus Pilebrand har lämnat oss
    Facebook Instagram TikTok Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.