Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • Enslaved – Heimdal
    • Eradikated – med klassisk thrash metal som ledstjärna
    • Tygers Of Pan Tang släpper nytt album
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Smash Into Pieces på Harry B James

    0
    By anakin on 17 juni, 2013 Aktuellt, Liverecension, Recensioner, Tips

    Katrin Unge©

    Natten är ung och väntan har varit lång. Jag sitter inträngd i ett hörn på Harry B James och väntar lite frustrerat på att Smashed Into Pieces ska gå på scen. De har precis börjat att rigga upp och soundchecken har börjat.

    I rummet så befinner sig glada människor med stora leenden som verkar ha planerat att stanna länge. I högtalarna spelas mainstream hårdrock på hög volym och alla stirrar på scenen där Smashed Into Pices står och testar sin utrustning. Någonstans i detta oväsen som så hör man att distgitarrerna börjar sakta men säkert tonas fram och blir allt högre och högre. Det är snart dags.

    Musiken spelas fortfarande högt och alla medlemmar har sprungit iväg och försvunnit.

    Precis när jag frågar: Vart tog de vägen? Så dras ett intro med en riktigt brutal bas som får skelettet i kroppen att skaka ur allt kalk som finns i benen. De kliver på scenen och drar igång sitt set. Alla blickar i rummet är nu dragna mot den oerhört trånga scenen där bandet står.

    Ljudet är grumligt och inte mycket kommer utav melodierna kommer fram förän jag förflyttar mig fram till scenkanten där ljudet är betydligt bättre.

    Jag har aldrig hört detta band innan och jag tycker att de har ett rätt brett sound som inte blir enformigt under kvällens gång. Soundet varierar mellan lite modernare melodisk metal och rock, Ett koncept som inte är allt för ovanligt men Smashed Into Pieces lyckas göra det till mer utav sin egen grej.

    Bandet vill verkligen visa att de kan vara på ett större plan, så de tar alla tillfällen de kan för att få med publiken och får en bra respons under hela kvällen.

    De annonserar sin turné och debut skiva innan de hoppar in i titelspåret.

    Folk står på borden och skriker att de vill ha mer,  bandet svarar med att lira Unbreakable, följt av Colder och Fading.

    Detta är ett band vars musik ligger lite utanför min comfort zone, men med det sagt så tycker jag att de leverade under hela kvällen och visade sig vara publikvänliga. Tråkigt nog så var var ljudet lite emot dem, vissa saker fanns inte med i ljudbilden. Dock så gjorde dem allt det kunde under förutsättningarna. Starkt!

     

    Betyg: 8/10

     

    Skriven av: Gabriel Hökén

    Smash Into Pieces
    anakin

    Relaterade Inlägg

    Smash Into Pieces ut på turné – med Evanescence

    Smash Into Pieces – The Capital Rockfest (2019-02-09)

    Smash Into Pieces – Rise & Shine

    crankitupswe

    I början på månaden släppte norska @enslavedof I början på månaden släppte norska @enslavedofficial ett nytt alster. Vi har lyssnat och nu kan du läsa recensionen!
Klicka dig in på hemsidan och läs!

https://crankitup.se/enslaved-heimdal/
@nuclearblastrecords
    Den 27 maj blir det åka av i Malmö Folkets park! Den 27 maj blir det åka av i Malmö Folkets park!
Malmö Rock Festival är tillbaka med två scener och grym lineup!!
@malmorockfestival @thedahmers @royalrepublic @freedomcallofficial @molybaron @guenna.music
    @eradikated_official släpper idag första singeln @eradikated_official släpper idag första singeln från deras kommande fullängdare! Läs vår intervju med dem och självklart en kort recension på låten! Klicka dig in på hemsidan via länken i bio
@republic_66 @indierecordings
    I fredags bjöd norska Wildnite på en riktigt riv I fredags bjöd norska Wildnite på en riktigt rivig spelning på Backstage Rockbar i Trollhättan.

Bilder från spelningen hittas som vanligt på våran sida crankitup.se

@wildnite_official 
@backstagerockbar 
#wildnite #hardrock #backstagerockbar #concertphotography
    The Dahmers släpper idag nytt material! Vi har ly The Dahmers släpper idag nytt material! Vi har lyssnat och säger bara att du behöver också lyssna! Klicka dig in på vår hemsida och läs vår recension så förstår du!
https://crankitup.se/the-dahmers-ghouls-in-the-garage/
@thedahmers
@republic_66
    En kväll i slutet av januari var det total Metal En kväll i slutet av januari var det total Metal Frenzy på Kulturbolaget i Malmö. Vi kan nu presentera ett gäng bilder från denna galna kväll.
Spana in bilderna via länken (nedan eller i bio)

https://crankitup.se/metal-frenzy-kb-malmo-2023-01-23/

@eradikated_official @easternhighofficial  @tornvisions_official
    @inflames släpper idag nytt material på @nuclear @inflames släpper idag nytt material på @nuclearblastrecords
Klicka dig in på vår sida för att läsa recensionen! Länk i bio
    Sabaton fortsätter sin stora sverigeturne med del Sabaton fortsätter sin stora sverigeturne med del 2.
Denna gången var det Uddevallas tur att få besök, Och vilket besök det blev,
En bejublad spelning inför 1800 glada fans.
Med på turnen har dom forfarande support av HULKOFF som såg till att samtliga besökare hade nacksmärtor dagen efter.

Bilder från spelningarna hittas på våran sida crankitup.se

@sabatonofficial 
@hulkoffofficial 
#sabaton #hulkoff #uddevalla #concert #concertphotography #konsertfoto
    I fredags fick Galaxen i Borlänge besök av The B I fredags fick Galaxen i Borlänge besök av The Baboon show som bjöd på en fartfylld och energisk spelning.

Bilder från kvällen hittas på våran hemsida crankitup.se

@thebaboonshowofficial 
@galaxen_noje 
#thebaboonshow #borlänge #punk #concertphotography
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Enslaved – Heimdal
    • Eradikated – med klassisk thrash metal som ledstjärna
    • Tygers Of Pan Tang släpper nytt album
    • Wildnite – Backstage Rockbar, Trollhättan (2023-02-17)
    • The Dahmers – Ghouls in the garage
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2023 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.