Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • Kallfront – Rockhyttan, Surte (2023-09-22)
    • Bob Log III – Backstage Rockbar, Trollhättan (2023-09-10)
    • Takida – Trädgårdsföreningen, Göteborg (2023-08-18)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Steel Panther kommer till Stockholm

    0
    By Robert Qvist on 2 mars, 2016 Aktuellt

    Steel Panther

    Hollywoods största hair och glam metal-band, Steel Panther, återvänder till Sverige och ingen sitter säkert. Med lika stora delar musikalisk skicklighet som humor kommer de till Debaser Medis i Stockholm, lördag 17 september!

    Blanda hårspray (tillräckligt för att tillintetgöra ozonlagret en gång för alla), trasiga neonbrynjor, en lagom skev livssyn och Sunset Blvd som geografiskt epicentrum (anno 1988) och ni kan redan stava Steel Panther. Det är en ändlös fest som är lika ironisk som den är på blodigt allvar. De har gått från LA-angelägenhet till att beröra hela metalvärlden.

    Steel Panther förvaltar stolt arvet från Spinal Tap och driver inte skickligt bara med sig själva, utan med hela hårdrocksgenren. Bandet byggde upp sitt rykte och fanbase genom att agera ”husband” på The Viper Room i LA, varje måndag, i tolv års tid. De gjorde sig kända för att locka dit hårdrockseliten som gästartister, för att sedan häckla samma artister. Steven Tyler (Aerosmith), Corey Taylor (Slipknot), Paul Stanley (KISS), Vince Neil (Mötley Crüe) och Matt Sorum (GnR, Velvet Revolver) är bara några av de rockstjärnor som gästat Steel Panther på scenen.

    Bandet, bestående av sångaren Michael Starr, Satchel på gitarr, Lexxi Foxx på bas och Stix Zadinia på trummor har med Steel Panther rönt stora framgångar med sina mer än olovliga album. Senast de var i Sverige så var det för ett kokande Trädgår’n i Göteborg. Nu kommer de äntligen till Stockholm igen! Lördag 17 september lär bli en minnesvärd kväll, på Debaser Medis i Stockholm! Bandet som prisats som ”Live Act of the Year” bjuder på en show som man sent glömmer… Detta får ni inte missa!

    www.steelpantherrocks.com

    Datum
    17/9 – Stockholm, Debaser Medis

    Biljetter släpps fredag 4 mars kl. 09.00 via LiveNation.se

    Steel Panther
    Robert Qvist
    • Website
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram
    • LinkedIn

    Robban är en 32 år gammal Trollhättebo som fotar porträtt och konserter på fritiden samtidigt som han agerar Chefredaktör åt CrankItUp.se. När han inte gör nåt av detta kan han antagligen träffas på på gymmet!

    Relaterade Inlägg

    Steel Panther – Trädgårn, Göteborg (2020-01-25)

    Steel Panther – Sweden Rock Festival (2017-06-08)

    Steel Panther – Getaway Rock Festival (2014-08-07)

    crankitupswe

    Förra helgen lämnade Kallfront urskogen i norr f Förra helgen lämnade Kallfront urskogen i norr för att komma ner till Rockhyttan i Surte och visa västsverige vart skåpet ska stå. 

Bilder från spelningen hittas som vanligt på crankitup.se

@kallfrontofficial
#rockhyttan #kallfront #concertphotography #rockphotography #konsertfoto
    I fredags fylldes Trädgårdsföreningen i Götebo I fredags fylldes Trädgårdsföreningen i Göteborg med folk som ville kicka igång helgen med den avslutande spelningen på @takidamusic's turné och självklart hade vi Robban plats med kameran som också fotade @satantakesaholiday och @stiftelsen som agerade support. Bilder från dessa tre spelningar hittar ni på crankitup.se eller länken i vår profil! #tAKIDA #SatanTakesaHoliday #Stiftelsen
    Idag fyller Väsbys stolthet Joey Tempest 60 år, Idag fyller Väsbys stolthet Joey Tempest 60 år, sångare & frontman i Europe 
Stort grattis från oss på Crank It Up.

@joeytempest_
@officialeuropetheband
#joeytempest #europetheband #thefinalcountdown #happybirthday
    Arch Enemy och de danska dödsmetallarna i BAEST g Arch Enemy och de danska dödsmetallarna i BAEST gjorde i veckan nedslag i Malmö och Huskvarna. I Huskvarna hade de även med sig Soilwork! 

Vi hade såklart våra fotografer på  plats! Bilderna hittar ni på vår hemsida! 
 
@archenemyofficial @baestband @soilwork
    Det är ju sedan länge en sommartradition att Nic Det är ju sedan länge en sommartradition att Nicke Borg kommer till Backstage Rockbar och spelar och höjer stämningen, så även i år! Trots regn och rusk fylldes uteserveringen med glada människor som sjöng med i majoriteten av låtar som framfördes, Nickes egna såväl som covers.

En mycket lyckad tillställning och bilder från kvällen hittas som vanligt på crankitup.se eller via länken i vår profil! 
@nickeborg #NickeBorg @backstagerockbar #BackstageRockbar
    Bruce Dickinson, @ironmaiden's fantastiska sångar Bruce Dickinson, @ironmaiden's fantastiska sångare, fyller idag 65 år! Up the Irons och stort grattis till Bruce! #IronMaiden #BruceDickinson #HappyBirthday #McMurtrie
    Bilder från The Hives spelning på Mölleplatsen Bilder från The Hives spelning på Mölleplatsen i Malmö ligger nu uppe på Crankitup.se!

#thehives #livenation #kulturbolaget #livenationswe
    Bilder från Mando Diaos spelning på Mölleplatse Bilder från Mando Diaos spelning på Mölleplatsen i Malmö ligger nu uppe på Crankitup.se!

#mandodiao #livenation #kulturbolaget #livenationswe
    Bilder från The Sounds spelning på Mölleplatsen Bilder från The Sounds spelning på Mölleplatsen i Malmö ligger nu uppe på Crankitup.se!

#thesounds #livenation #kulturbolaget #livenationswe
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Kallfront – Rockhyttan, Surte (2023-09-22)
    • Bob Log III – Backstage Rockbar, Trollhättan (2023-09-10)
    • Takida – Trädgårdsföreningen, Göteborg (2023-08-18)
    • Satan Takes a Holiday – Trädgårdsföreningen, Göteborg (2023-08-18)
    • Stiftelsen – Trädgårdsföreningen, Göteborg (2023-08-18)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2023 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.