Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • KISS – Scandinavium, Göteborg (2022-06-22)
    • Thomas Silver – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-07-02)
    • Copenhell 2022 – Lördag (2022-06-18)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Tom Petty & The Heartbreakers live på Ericsson Globe Arena

    0
    By admin on 15 juni, 2012 Liverecension, Recensioner

    Tom petty & The Heartbreakers live på Ericsson Globe Arena enligt Alexander Skogberg
    2012-06-14

    .

    20 år. En evighet för de flesta och lika lång tid sedan Tom Petty & The Heartbreakers senast befann sig på en svensk scen. I går var det äntligen dags igen!

    .

    Platsen för det efterlängtade besöket är Ericsson Globe Arena, i kväll utrustad med sittplatser på parketten och fylld med förväntansfulla fans.

    .

    Att publiken helhjärtat längtat efter Petty och hans band alla dessa år är uppenbart. Redan innan inledande Listen To Her Heart står samtliga på parketten upp och applåderna från läktarna är omöjlig att inte höra. En tuff You Wreck Me tar vid och trycket ökar! När sedan superhiten I Won’t Back Down tar vid är succén ett faktum.

    .

    Here Comes My Girl fortsätter att hålla nivån och covern på Travelling Willburys hit Handle With Care är fantastiskt fin med sånginsats från multiinstrumentalisten Scott Thurston.

    .

    När monsterhitarna Free Fallin’ och Learning To Fly spelas lite senare ser man flest mobiler i luften men jublet och applåderna från publiken är imponerande höga och jämna konserten igenom. Antalet personer som bara kom för att höra ”den där låten” ser ut att vara tillfredsställande få.

    .

    Efter färska och rockiga I Should Have Known It som funkar passar väldigt bra live får vi en attitydsfylld version av klassikern Refugee följt av en lika rivig Runnin’ Down A Dream innan bandet lämnar scenen innan extranumrena. Applåderna är intensiva och jublet är högt innan herrarna kommer tillbaka och sätter punkt för en underbar kväll med Mary Jane’s Last Dance och American Girl.

    .
    Campbell glänser
    .

    Petty är i fin form kvällen igenom och samma sak kan sägas om resten av gentlemännen på scen. En som från och till överglänser alla med råge är dock strängbändaren Mike Campbell som med sitt smakfulla och skickliga spel flammar till intensivt i låt efter låt efter låt. När konserten når sin enda lilla svacka i form av bluestunga Good Enough från senaste skivan Mojo räddar han den med sitt grymma hantverke.

    .

    Kvällens kanske största prestation står dock arenan själv för. Om ni frågar undertecknad är Ericsson Globe Arena (jo, jag vet att man kallar den Globen) en hemsk arena vad gäller akustik och har förstört många konsertupplevelser genom åren. Denna kväll lyser dock dessa problem med sin frånvaro. Redan från Pettys inledande ackord är ljudet klanderfritt, även för de långt bak i arenan.

    .

    Tom Petty & The Heartbreakers turnécomeback i Europa och Sverige är lika suverän som efterlängtad som konstig. Hur kan en man med sådan låtskatt ha varit här så sällan? Att fantastiska låtar framförda av skickliga musiker inte är något folk tröttnar på är uppenbart.

    .

    Låt oss hoppas att det inte blir lika lång väntetid tills nästa besök. Det har varken vi, men främst inte de, tid med.

    .

    Bäst: Mike Campbell är överlägsen när han skiner som starkast.
    Sämst: Låtlistan kunde även inkluderat exempelvis Two Gunslingers och The Waiting.
    Betyg: 9/10

    .

    Låtlista:
    1. Listen To Her Heart
    2. You Wreck Me
    3. I Won’t Back Down
    4. Here Comes My Girl
    5. Handle With Care (Travelling Willburys cover)
    6. Good Enough
    7. Oh Well (Fleetwod Mac cover)
    8. Something Big
    9. Don’t Come Around Here No More
    10. Free Fallin’
    11. It’s Good To be King
    12. Something Good Coming
    13. Learning To Fly
    14. Yer So Bad
    15. I Should I Known It
    16. Refugee
    17. Runnin’ Down A Dream
    18. Mary Jane’s Last Dance
    19. American Girl

    .

    Alexander Skogberg

    .

    Foto: okänd

    admin

    Relaterade Inlägg

    KISS – Scandinavium, Göteborg (2022-06-22)

    Thomas Silver – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-07-02)

    Copenhell 2022 – Lördag (2022-06-18)

    crankitupswe

    På lördagen gästades @backstagerockbar av ingen På lördagen gästades @backstagerockbar av ingen mindre än @silver.thomas som tidigare var gitarrist i Hardcore Superstar.

Bilder finner man som vanligt på våran sida (Länk i bio)
    Återförenade efter 7 långa år bjöd @sistersin Återförenade efter 7 långa år bjöd @sistersin_sweden på en riktigt grym kväll på @backstagerockbar. 
Bilder från kvällen hittas som vanligt på våran hemsida.
    När man hänger på @lisebergab åker man ofta be När man hänger på @lisebergab åker man ofta bergodalbanor, karuseller och spelar på chokladhjul men för många var huvudattraktionen @evergreyofficial spelning på lilla scenen i torsdags kväll. Bilder från spelningen hittas på crankitup.se!
    Under gårdagskvällen var det fullt ös på @lise Under gårdagskvällen var det fullt ös på @lisebergab när @thundermother rockade loss på lilla scenen. Bilder från spelningen hittars på crankitup.se!
    Våra utsända har avlagt rapport från @karmoyged Våra utsända har avlagt rapport från @karmoygeddon 
Gå in på vår hemsida och läs deras reportage!

@eluveitie_official @septicflesh_band @backstreetgirls @mglaofficial @official_ross_the_boss
    För första gången sedan pandemin var det dags f För första gången sedan pandemin var det dags för Aqua Blå i Vänersborg igen och som vanligt var det fullt ös i Backstage Rockbars tält.

Mikaels bilder från festivalen hittas på våran sida (Länk i bio)

@dirtboundrock | @mickeholm | @monsterheadofficial | @nickeborg | @wrethovs_bryan_adams_tribute | @aquabla | @backstagerockbar
    Konsertsommaren på @gronalund fortsätter att lev Konsertsommaren på @gronalund fortsätter att leverera! Igårkväll var det äntligen dags för en efterlängtad spelning med @gretavanfleet - och bilderna från denna fantastiska sommarkväll i Stockholm hittar ni via länken i profilen!
    Sa någon långhelg...? 👂🏻 Sparka igång nat Sa någon långhelg...? 👂🏻 Sparka igång nationaldagshelgen med att spana in bilder på @thehives från gårdagens spelning på @gronalund!
    I fredags var det fullt ös på Backstage Rockbar I fredags var det fullt ös på Backstage Rockbar i Trollhättan när inga mindre än Corroded var där och spelade skiten ur stället! Med sig hade de också SORM.

Robbans bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se! @corroded_sweden @sormsweden @backstagerockbar
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • KISS – Scandinavium, Göteborg (2022-06-22)
    • Thomas Silver – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-07-02)
    • Copenhell 2022 – Lördag (2022-06-18)
    • Copenhell 2022 – Torsdag och Fredag (2022-06-16 – 2022-06-17)
    • Sister Sin – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-06-18)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2022 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.