Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • Cherie Currie – Backstage Rockbar (2023-03-30)
    • Blue Ruin – Backstage Rockbar (2023-03-30)
    • Helltown Outdoors 2023
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Turbonegro – Live på Metaltown 2013

    0
    By admin on 8 juli, 2013 Aktuellt, Festival, Liverecension, Recensioner

    Turbonegro släppte sitt första album med den nya sättningen Sexual Harassment förra året och har turnerat flitigt sedan dess. Jag själv accepterade Tony ”The Duke Of Nothing” Sylvester som ny frontman i Turbonegro redan förra sommaren på WCR. Att döma av surret både innan och under spelningen var det många där som träffade denna man för första gången.

    När männen, myterna, legenderna, kliver in på Blood Stage i regnet och drar av de första tonerna i The Age Of Pamparius väntar jag, och förmodligen större delen av publiken med mig, på den där medryckande känslan av att man helt plötsligt slutar bry sig om allt annat runt omkring, och känner sig nästan lite smutsig och stygg på bästa möjliga sätt. Jag väntade, och väntade… på något sätt kändes allt lite halvhjärtat. Tyckte det lades något mer krut på de nyare låtarna men fortfarande inte den scenkänsla jag så många andra gånger fått uppleva både med Tony och Hank i fronten. Beslutade mig även i min tveksamhet att fråga ett par Turbojugends bredvid mig vad de tyckte om spelningen. Svaret ”skön stämning och mycket regn” skvallrade inte om någon större eufori från deras sida heller. Vädret var väll inte det mest optimala men det ger i alla fall mig en chans att lite drömma mig tillbaka till Turbonegro under skyfallet på Hultsfred för några år sedan.

    Absolut ingen kritik till varken hur bra det blandade in det nya med det gamla eller den rent musikaliska prestationen. Ett gitarrproblem lyckades smyga sig in, men när gör det inte det. Tycker även rent allmänt att Sylvester är en ganska charmig kille (kan också vara att jag är lite svag för britter), men just i dag var det något som helt enkelt kändes lite avslaget. Hade velat ha mer än en enstaka armrörelse var annan minut.
    När det led mot sitt slut fick jag känna att jag inte hade blivit helt impotent, för vem i hela världen kan låta bli att få lite stånd till en rungande allsång av I Got Erection. Jag fick i alla fall gå därifrån med ett leende på läpparna och, av någon outgrundlig anledning, nynnande på We Built This City of Rock’n’Roll…

    Till alla er som kanske såg Turbonegro för första gången: Gör det igen! Jag vet vad vad dessa denim demons går för och detta framträdandet gjorde dem tyvärr inte rättvisa.

    Bästa:  dsc0013Allsång

    Sämsta: Tonys monotona rörelsemönster

    Betyg: 5/10 (Det är ju ändå Turbonegro)

    Festival Metaltown Turbonegro
    admin

    Relaterade Inlägg

    Rockvärlden sörjer Hank von Hell: ”Tacksam för stunderna”

    Hank von Hell avliden, 49 år gammal

    Metaltown återuppstår – Slipknot klara som headliner

    crankitupswe

    Ett utsålt @backstagerockbar bjöd på en hejdund Ett utsålt @backstagerockbar bjöd på en hejdundrande kväll när @cheriecurrieofficial gjorde sin enda Sverigespelning där i torsdags. Bilder från spelningen hittar ni på crankitup.se!
    Cherie Currie (The Runaways) är ute på turné oc Cherie Currie (The Runaways) är ute på turné och gjorde igår sin enda Sverigespelning på @backstagerockbar i Trollhättan. Med sig som support hade hon bubblegum-punkarna @blueruinband som höjde tempen i källaren rejält redan från första låten. 

Bilder från deras spelning finns nu på att beskåda på crankitup.se!
    Det är med stolthet vi kan presentera vårt senas Det är med stolthet vi kan presentera vårt senaste samarbete! @helltownfestival arrangerar i sommar en helgrym endagsfestival i Helsingborg! Klicka dig in på vår hemsida för att läsa allt om banden och eventet! Länk i bio!
@thrownband @writingthefuture @killthekong @ewo_swe @avianaswe @awakethedreamer @unfoundreliance
    I fredags blev det snabbt trångt och svettigt på I fredags blev det snabbt trångt och svettigt på @backstagerockbar i Trollhättan när @selfdecsthlm entrade scenen och mottog publikens kärlek och energi.

Bilder från kvällen hittar ni här som vanligt på crankitup.se
    I början på månaden släppte norska @enslavedof I början på månaden släppte norska @enslavedofficial ett nytt alster. Vi har lyssnat och nu kan du läsa recensionen!
Klicka dig in på hemsidan och läs!

https://crankitup.se/enslaved-heimdal/
@nuclearblastrecords
    Den 27 maj blir det åka av i Malmö Folkets park! Den 27 maj blir det åka av i Malmö Folkets park!
Malmö Rock Festival är tillbaka med två scener och grym lineup!!
@malmorockfestival @thedahmers @royalrepublic @freedomcallofficial @molybaron @guenna.music
    @eradikated_official släpper idag första singeln @eradikated_official släpper idag första singeln från deras kommande fullängdare! Läs vår intervju med dem och självklart en kort recension på låten! Klicka dig in på hemsidan via länken i bio
@republic_66 @indierecordings
    I fredags bjöd norska Wildnite på en riktigt riv I fredags bjöd norska Wildnite på en riktigt rivig spelning på Backstage Rockbar i Trollhättan.

Bilder från spelningen hittas som vanligt på våran sida crankitup.se

@wildnite_official 
@backstagerockbar 
#wildnite #hardrock #backstagerockbar #concertphotography
    The Dahmers släpper idag nytt material! Vi har ly The Dahmers släpper idag nytt material! Vi har lyssnat och säger bara att du behöver också lyssna! Klicka dig in på vår hemsida och läs vår recension så förstår du!
https://crankitup.se/the-dahmers-ghouls-in-the-garage/
@thedahmers
@republic_66
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Cherie Currie – Backstage Rockbar (2023-03-30)
    • Blue Ruin – Backstage Rockbar (2023-03-30)
    • Helltown Outdoors 2023
    • Self Deception – Backstage Rockbar, Trollhättan (2023-03-24)
    • Enslaved – Heimdal
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2023 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.