Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Whoredom Rife – Norsk black metal var en gång ett tecken på kvalitet

    0
    By Annika Gucwa on 18 december, 2018 Intervjuer

    Whoredom Rife

    Black metal som är nyskapande eller som bara lyckas undvika att härma andra banden? Whoredom Rife släpper platta nummer två och vi fick fatt på multiinstrumentalisten V. Einride för en kort intervju där han hade tid att berätta om kontrasterna i bandets material, musikens visuella aspekter och metalscenen i Norge.

    Precis som på ert debutalbum Dommedagskvad (2017), blandar nya skivan det aggressiva och det episka. Tror du att det är viktigt att ha kontraster i sin musik?

    – Ibland behöver man kontraster, men det är inte något jag bestämmer på förhand. Om det är kontraster som behövs i låten arbetar jag in det, men det får inte låta för artificiellt och förkonstlad. Det bör ske på ett naturligt sätt. Den enda kontrasten som jag använder medvetet är ”spänningen/lössläppande”(red. musikerna egen beskrivning). Det är viktigt för mitt skrivande.

    En annan intressant aspekt på det nya albumet är det akustiska introt på Where the Shadows Dwell. Varför bestämde du dig för att spela ett sådant intro?

    – Jag spelade riffet på akustisk gitarr och det är låtens viktigaste riff, jag använde mig bara av en annan teknik. Jag tyckte att det var en bra idé att börja låten på det sätt låten egentligen spelades in.

    Hur viktig är den visuella aspekten av Whoredom Rifes musik, särskilt skivomslag? Omslaget för NID – Hymner av Hat är ganska annorlunda än Dommedagskvad, men båda är lömska och mörka, vart på sitt egna sätt. Är liksminkningen och stämningen i scenen lika viktiga på era konserter?

    – Hur vi ser ut betyder lika mycket som hur vi låter, så varje aspekt av Whoredom Rife är artistiskt lika viktigt. Det är avgörande i konst att projektera utåt vad man känner inom sig. Jag tror nog jag har svarat på din andra fråga också.

    Om du skulle nämna några band som hade påverkat Whoredom Rifes musik vilka skulle du välja?

    – Darkthrone, Burzum, Emperor, Mayhem och Bathory.

    På tal om norsk black metal, vad tror du är genrens framtid?

    – Jag är inte säker på att man kan kalla det en genre längre. Det finns så många band som gör sådan annorlunda musik. Norsk black metal var en gång ett tecken på kvalitet, nu är det inget tecken på någonting. Det är bara en geografisk beteckning. Jag hoppas verkligen att de rätta banden, de som verkligen är hängivna, ska bära facklan vidare.

    Hur viktigt är det att spela i sitt hemland? Skulle du vilja spela mer konserter utomlands eller fokusera på norska spelningarna?

    – Vårt hemland är lika viktigt som varje annat land, men vi skulle definitivt vilja spela mer utomlands. Vi spelade nästan hälften av alla våra konserter i Norge, vi tror att det är på tiden att vi blir mer selektiva med spelningar hemma. Vi bor i ett litet land med motsvarande metalscen, det är därför vi behöver nå vidare för att spela för våra fans.

    Whoredom Rife
    Annika Gucwa

    Relaterade Inlägg

    Whoredom Rife – NID – Hymner av Hat

    crankitup.se

    @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @ @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @mejerietilund som kändes mer som en urladdning än en konsert. Energin var konstant hög, med ett band som aldrig släppte taget om publiken och ett golv som svarade direkt. Det var rått, svettigt och kompromisslöst, precis så som det ska vara live. En kväll som påminde om varför de fortfarande är ett av Sveriges mest pålitliga liveband!

Se Agnes bilder på vår hemsida!
    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    En sorgens dag! En av världens största musikikone En sorgens dag! 
En av världens största musikikoner död efter hjärnblödning.
Ace Frehley 1951-2025

Foto: Petter Hellman

#acefrehley
    Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser St Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser Strand. Cecilia var där – läs hennes recension av Dismember på CrankItUp.se

@dismember_official @debasersthlm
    Tomas “Tompa” Lindberg 1972 – 2025 En sorgens dag Tomas “Tompa” Lindberg
1972 – 2025

En sorgens dag för metalvärlden. Frontmannen från At The Gates har lämnat oss.
Må han vila i frid.

Foto: Ester Segarra
    Trollhättan Rock City 2025 Kiss Alive fyller 50 å Trollhättan Rock City 2025

Kiss Alive fyller 50 år.
En heldag med föreläsningar, livemusik, försäljare, tävlingar & mingel om ett av världens mest ikoniska band.
Givetvis var Crank it up oxå där!

Bilder från eventet hittas här: https://crankitup.se/trollhattan-rock-city-2025

KISS , Kissarmy , Trollhättan Rock City
    🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – 🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – och vi var där!
Det blev en kväll full av pyroteknik, öronbedövande gitarriff och ren rockmagi i Göteborgs sommarkväll. 🤘

📷 Vi fångade ögonblicken –  hela fotogalleriet från en av årets mäktigaste konserter hittar ni på crankitup.se!

@acdc @livenationswe
    Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav kraft åt våra känslor och hjälpte oss genom mörkret. Din musik lever vidare, starkare än någonsin. 💔🎤 #RIPChester #LinkinPark @linkinpark
    Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen.
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
      • Bildgallerier 2026
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Dead by April – N3, Trollhättan (2026-05-02)
    • Dahlia – N3, Trollhättan (2026-05-02)
    • The Baboon Show – Mejeriet, Lund (2026-04-18)
    • Frantic Amber – Backstage Rockbar, Trollhättan (2026-04-04)
    • LÝSIS – Backstage Rockbar, Trollhättan (2026-04-04)
    Facebook Instagram TikTok X (Twitter) YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.