Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    10 NYA BAND KLARA FÖR METALTOWN

    0
    By CrankItUpCrew on 11 mars, 2010 Aktuellt

    TIO NYA BAND KLARA FÖR METALTOWN 2010!

    Coheed & Cambria
    Amerikanskt rockband som bildades i New York år 1995, Coheed & Cambrias sound är en unik fusion av progressiv rock, punk, heavy metal och post-hardcore.
    Bandets strävan är att släppa fem skivor där var och en utgör ett kapitel i en längre science-fiction-berättelse vid namn ”The Amory Wars”, författad av bandets vokalist Claudio Sanchez. Diskografin består för närvarande av fyra album – “The Second Stage Turbine Blade” (2002), “In Keeping Secrets of Silent Earth: 3” (2003), “Good Apollo, I’m Burning Star IV, Volume One: From Fear Through the Eyes of Madness (2005)” och “Good Apollo, I’m Burning Star IV, Volume Two: No World For Tomorrow” (2007). Sagan är tänkt att nå sitt slut i april 2010, när femte och sista kapitlet ”Year of the Black Rainbow” når skivhyllorna. Två månader senare står på de på scen i Frihamnen.

    Amon Amarth
    Amon Amarth har med sin skoningslösa vikingainspirerade dödsmetall efter sju album, otaliga rövartåg världen över samt mer än 15 år som band befäst positionen som ett av de största namnen inom svensk hårdrocksexport.
    Bandets senaste album, ”Twilight of the Thunder God” släpptes i höstas och kort därefter bar det av ut på ett triumfartat segertåg genom Sverige. Nu är det återigen dags för ett av Sveriges bästa liveband att peka med hela handen på hemmaplan.

    Garcia plays Kyuss
    John Garcia, vars särpräglade och unika sång gjort honom känd som ”the voice of stoner metal”, behöver ingen närmare presentation; det torde räcka med att nämna band som Kyuss, Sloburn, Unida och nu senast Hermano. Vidare har vi sidoprojekt i form av The Crystal Method, Danko Jones samt ett flertal till som anlitat den fantastiska sångrösten från södra Kalifornien.
    Kyuss, upphovsmännen till genren kallad ökenrock, har de senaste åren rönt långt mer popularitet än de någonsin gjorde under sin faktiska existens i nittiotalets begynnelse. John har slutligen dukat under inför trycket från de mängder av fans som krävt att få höra dessa kultlåtar live – uppbackad av handplockade musiker har han beslutat sig för att ge dem vad de vill ha i och med detta unika projekt.
    Hatebreed
    Anförda av trottarpugilisten Jamey Jasta, veteranerna Hatebreed har sedan starten 1994 hunnit med sex fullängdsalbum och otaliga turnéer världen över. Genom att låta sig influeras av både thrash metal och hardcore-punk har de skapat sig ett namn som upphovsmännen till hardcore av den nya skolan, vars sound influerat en mängd band ur metalcore-genren.
    Bland höjdpunkterna i bandets livekarriär finner vi en headline-position på näst största scenen av 2007 års upplaga av Ozzfest, och det är just på scen bandet kommer till sin fulla rätt – ett ursinne i musikform som släpps lös över Göteborg i juni.

    69 Eyes
    Helsingfors Goth ”n” Roll-vampyrer hedrades nyligen i egenskap av årets musikexport genom att tilldelas finska motsvarigheten till en grammis. Bandets senaste album ”Back in Blood” har hyllats av såväl kritiker som fans, och bandet genomför i skrivande stund en omfattande Europaturné.
    I över tjugo år , utspritt över tio studioalbum, har 69 Eyes envetet harvat med att tonsätta finskt vemod och mörker på sitt egensinniga, dunkla men ändå rockiga vis, i sommar har de ögonen fästa på Göteborg.

    Brian ”Head” Welch
    Mest känd som gitarrikonen som för fem år sedan lämnade nu-metalgiganterna Korn till förmån för ett högre kall. Avhoppet till trots har han definitivt inte legat på latsidan, utan har istället skrivit och producerat albumet ”Save Me From Myself”, vilket handlar om dennes forna liv som drogberoende bråkstake och dennes sökande efter någonting mer, något andligt.
    Just nu arbetar han idogt med uppföljarskivan, vars titel ännu inte presenterats – väl klar med detta är han redo att återigen ge sig ut på vägarna för att skildra sitt livs historia med hjälp av samma musik som lyfte Korn till ett av de största banden i genren.

    Raunchy
    Dansk industrimetal – Raunchy inkorporerar element av melodisk dödsmetall, metalcore, thrash och industri, symbiosen av detta kallar de ”futuristic hybrid metal”. Genom att förädla sin elektronikanstrukna mastodontmetal i ett stålbad av knivskarpa melodier slog de år 2002 igenom när de som första danska band kontrakterades till tyska Nuclear Blast Records.
    2008 släpptes Raunchys fjärde studioalbum ”Wasteland Discotheque” och de har sedan dess turnerat med bland andra landsmännen Volbeat och genomfört bejublade festivalspelningar på With Full Force och Summer Breeze Opean Air – i sommar har turen kommit till Metaltown.

    Adept
    Sveriges nästa metal- och hardcoreband att ta över världen kommer sannolikt vara Adept. I fjol tog de jättekliv i karriären när de drog i särklass mest publik till Rookiescenen på Hultsfredsfestivalen. Veckan därpå stod de på Sonisphere-festivalens stora scen inför ett enormt publikhav, några timmar innan Metallica skulle inta samma plats.
    Debutalbumet ”Another Year of Disaster” är ett precis så ambitiöst album man kan förvänta sig av ett band som är i stånd att ta över de riktigt stora scenerna ute i Europa. Energi, intensitet, hunger, passion och originalitet.
    Efter att ha spenderat ett par månader ute på Europaturné under 2009 har Adept slipat scenvanan till veteranstatus, vilket de avser demonstrera under årets upplaga av Metaltown.
    Between The Buried And Me
    Amerikanskt band med ursprung i North Carolina , BTBAM spelar en väldigt unik form av progressiv hårdrock. Musiken bär spår av allt från death metal och melodisk rock till blues och jazz – detta framfört av musiker i absolut världsklass. Bandet fick stor uppmärksamhet då Dream Theater, musikermetallens konungar, valde att ta med dem på Progressive Nation Tour 2008
    Bandets sjätte platta ”The Great Misdirect ” släpptes i oktober i fjol och de gör sitt första Sverigebesök under våren 2010 – ett par månader därpå gästar de Metaltown.

    Antichrist
    Beskrivningen ”old school” är någonting thrash metal-armén Antichrist från Växjö omfamnar totalt. Vinnarna av Close-Up Magazines demotävling Sverige Runt, och därmed första bokade bandet till tidningens egen scen på Metaltown , har gett ut andra demon ”Put To Death” på kassett. Suktar du efter en Myspacesida innehållande smakprov kan du glömma det redan nu – bandet skriver inte ens ut sin e-postadress i kassetterna; gammeldags i såväl musik som marknadsföring!
    Räkna med knäckande thrash metal från Antichrist, uppblandat med en knivsudd ytterst tidig death metal.

    Klara sedan tidigare:
    Rammstein (GER)
    Bullet For My Valentine (UK)
    In Flames (S)
    Kreator (GER)
    Sonic Syndicate (S)
    Bleeding Through (US)
    Dream Evil (S)
    Dark Tranquillity (S)
    Nile (US)
    Sabaton (S)
    Finntroll (FIN)
    Cynic (US)
    Raubtier (S)
    Fler artister tillkommer.

    CrankItUpCrew

    Relaterade Inlägg

    CrankItUp söker nya skribenter

    Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)

    Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.