Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    METALTOWN SLÄPPER FLER BAND

    0
    By CrankItUpCrew on 3 februari, 2010 Aktuellt

    Bullet For My Valentine klara för Metaltown!

    För en vecka sedan presenterades In Flames till sommarens festival, där de bland annat ger Rammstein sällskap. Idag fyller vi på med ytterligare stora namn!

    Bullet For My Valentine har snabbt blivit ett av världens ledande moderna metalband och är ett av publikens mest önskade till festivalen. Tyska thrash-legenderna Kreator är tillbaka aggressivare är någonsin. Sonic Syndicate som precis tog hem pris som årets svenska grupp på Bandit Awards. Dessutom är amerikanska Bleeding Through och svenska Dream Evil klara för Metaltown.

    Nya bokningar:
    Bullet For My Valentine (UK)
    Kreator (GER)
    Sonic Syndicate (S)
    Bleeding Through (US)
    Dream Evil (S)

    Bullet For My Valentine (UK)

    Sedan de spelade på Metaltown 2008 har allt verkligen exploderat för Bullet For My Valentine. Det var inte mycket mer än fyra år sedan deras vida hyllade debutalbum ”The Poison” släpptes. Ändå tillhör de redan ett av de allra största moderna metalbanden i världen just nu, med en framtid som mycket väl kan ta dem till den absoluta toppen.

    De mångmiljonsäljande britterna har delat scen med såväl Metallica som Iron Maiden, tagit emot flera utmärkelser och vid senaste Sverigebesöket visade vart de är på väg med utsålda spelningar på Arenan i Stockholm, Lisebergshallen i Göteborg och Mejeriet i Lund.

    I början av 2008 släpptes det andra och hårdare albumet ”Scream Aim Fire”. Ett tredje album är nu under arbete och släpps förhoppningsvis till våren. Enligt ryktet ska skivan ha ett mognare sound och helt sakna ballader. Något vi kommer få smaka på när de i sommar återvänder till Metaltown.

    www.bulletformyvalentine1.com

    ___________________________________________

    Kreator (GER)

    Tysklands främsta thrash metal-hjältar är ett enastående exempel på band som inte bara lever på gamla meriter, utan efter 20 år fortfarande överraskar med skivor av absolut högsta klass.

    Bandet som funnits sedan 1982 är idag mer energifyllda och aggressiva än på länge. Ett definitivt bevis på just detta är deras tolfte och fullkomligt lysande studioalbum ”Hordes of Chaos” från förra året, som hyllats till skyarna av recensenter världen över.

    Ett legendarisk metalband som vi är mycket glada över att presentera till sommarens festival.

    www.kreator-terrorzone.de

    ___________________________________________

    Sonic Syndicate (S)

    Det dröjde inte lång tid från starten i Falkenberg till albumdebuten ”Eden Fire” 2005. Lika snabbt blev de allas nya favoritband och kallades In Flames arvtagare. Hårt arbete lönade sig och inför uppföljaren skrev bandet kontrakt med välkända skivbolaget Nuclear Blast och deras första samarbete blev skivan ”Only Inhuman”.

    Under de senaste par åren har de gjort stora turnéer genom Europa, USA, Japan och just nu Ryssland. Här hemma har det inte varit lika lätt få en skymt av Sonic Syndicate på ett tag. Nyligen värdiga vinnare till årets bästa svenska grupp på Bandit Awards, ett par år efter att de mottog priset som årets nykomling

    För närvarande befinner sig Sonic Syndicate i studion tillsammans med producenten Toby Wright (Kiss, Slayer, Mötley Crüe, Korn etc) och spelar in uppföljaren till ”Love and other Disasters”. Det nya albumet, som är satt att släppas i slutet av maj, lovar att ta bandets musik till nya nivåer.

    www.sonicsyndicate.com

    ___________________________________________

    Bleeding Through (US)

    Kaliforniens metalcorekungar Bleeding Through började som många andra inspirerade av göteborgssoundet och kanske framför allt av At The Gates. Men de har även turnerat över Europa med med norrländska Cult of Luna.

    De fick sitt genombrott med albumet ”The Truth” från 2006, producerat av Rob Caggiano från Anthrax. Skivan gick in som nummer ett på amerikanska independentlistan och Billboard Magazine beskrev det som årets viktigaste hårdrocksalbum.

    I sommar kommer de till Metaltown, då med ett nytt album!

    www.bleedingthrough.com

    ___________________________________________

    Dream Evil (S)

    Superproducenten Fredrik Nordström är världskänd för sitt arbete med In Flames, Dimmu Borgir, Bring Me The Horizon och många därtill. Han ingår även i det svenska power metal-bandet Dream Evil som nu är tillbaka med sitt nya album ”In The Night” och ett världsomspännande skivkontrakt med Century Media Records.

    Sedan gruppen bildades för 10 år sedan har du hunnit göra ett avtryck ute i världen – inte minst i Japan där bandet gjort stor succé med turnéer och toppat listorna.

    www.dreamevil.se

    CrankItUpCrew

    Relaterade Inlägg

    CrankItUp söker nya skribenter

    Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)

    Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.