Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Raubtier belägrade Malmö

    0
    By Mattias Petersson on 14 mars, 2014 Aktuellt, Liverecension, Recensioner

    Tre minuter innnan avsatt tid den 13/3 2014 och en kvart efter att förbandet man.machine.industry hetsat oss och klivit av blir det plötsligt mörkt på KB i Malmö. Spänningen stiger och den unga publiken börjar råma. Nordmans muntra melodi inleder genom högtalarna. Publiken nynnar med och trycker sig framåt. Ett milt gult ljus letar sig fram och introt till Björnes magasin samlar leenden. Jag ser Snigel framför mig, med sina klarlackade röda hjul och mjuka kropp. Så mysigt.

    FöljaledarenobMen. Det finns bara krig.
    Raubtier börjar norrländskt utan onödigt prat med titelspåret från Det finns bara krig från 2009. När sista tonen lägger sig infinner sig några sekunders spänd tystnad. Pär Hulkoff på gitarr och sång och i kamoskjorta säger inget, Jonas Kjellgren på bas i en tatuerad famn byter scenflank och ”Buffeln”, Mattias Lind, slutar banka på trummorna. Är det någon gång man har chans att undgå tinnitus och rätta till öronpropparna är det nu.

    Låten Från min kalla döda hand från senaste skivan som kom ut i februari i år, Pansargryning, dånar igång inne på ett mer eller mindre fullsatt KB. En yngre armé står längst fram och hoppar i takt. ”Den som vill ta mitt vapen får slita det från min kalla döda hand” – textraden alla kan och som journalisten Stefan Lindqvist på Hd, omnämnt som korkad och naiv nationalromantik. Publiken exploderar i applåder, det blir mörkt igen och publiken gallskriker ”Raubtier!” och Hulkoff tar till orda. ”Skåne. Vi tycker om er. Vi har åkt en lång jävla väg för att komma hit och nu ska ni få lärdomar från Norrland. Det finns ingenting att prata om. Skjut, gräv…” Publikens ögon spärras upp i okontrollerad glädje och de stämmer upp:  ”Tig!”. Låten från Pansargryning mullrar, Jonas korsar scenen i lätta kliv och Hulkoff möter honom på knä och låter gitarren yla. Efter Dieseldöden meddelar Hulkoff att han tycker att vi skåningar är fruktansvärt härliga och vill spela en lugn visa för oss. Orkestern stämmer upp och Polarvargen vibrerar snart. Det börjar lukta kaffe inne på KB och jag ser Buffeln svettig, sitta med sina hörselkåpor och banka. Hulkoff ler och rök pumpas ut från deras lätt överdimensionerade revolvermagasin på scen. I låten Vittring når slut-tonerna tonartshöjd och Hulkoff mullrar ”Hjälp mig!” till publiken som mullrar tillbaka. Hulkoff berättar att det inte är lönt att tro på ett liv efter döden eftersom… Och publiken svarar ”Vi blir inga änglar när vi dör!” I denna låt Änglar från ”Det finns bara krig” bränner Raubtier allt krut och KB låter som om det blir invaderat av kriget, vi blir instrumentalt ihjälskjutna och söndersmattrade och Jonas på bas går upp i falsett.

    JonaskKB blir plötsligt brandgult. Publiken lugnar sig ett ögonblick, och det går på ett förinspelat ljud som påminner mig om Grumme-tvättsåpa-reklamen. Den bilden solkas ner av något man aldrig kan tvätta bort. Dieseldöden pumpas ut, damm faller från rören och regnbågens alla färger flimrar för våra ögon. Publiken är i allt detta väldigt skötsamma slår det mig. Artiga. Raubtiers fans är snälla. I Jaga hårt undrar Raubtier vad det ska bli av vårt höga nord när ”Korruption fyller salar/Där finanserna talar/Till världsfrånvänd kommersialism/Kollapsen är nära/Vi kan ej längre bära/Oket av korporativ fascism. Till detta fladdrar strobsen och Hulkoff tackar oss. Han vill att vi formerar oss nu, att vi assisterar honom. Nu ska vi hoppa som galningar och skrika som idioter. Jag tänker mig någon slags hoppande circelpit a la tyska Kreator, men det händer liksom inte. Det kommer inte riktigt igång trots att refrängtrycket i Lebensgefahr har potential att väcka upp döingar. Men det är inte Raubtiers fel.

    Raubtier är dock osande nöjda och Hulkoff säger: ”Nu ska jag prata. Hoppas ni förstår vad jag säger.” Hans röst klingar på inlandsfinskt vis och kommer från märgen av Norrland. ”Själv fattar jag inte vad NI säger, här i Skåne. Vi hade ett enda mål med ”Pansargryning”. Vi skulle göra den så jävla hård. En recensent i Norrbotten skrev att ”Raubtier är FÖR hårt nu”. Publiken skrattar lyckligt och tittar på varandra. Hulkoff fortsätter: ”Det är bra din jävel, tänkte jag. Då kan du lyssna på Håkan Hellström. Fall på knä för Sveriges elit!” Publiken vaknar Perguratill och gormar ”Från Norrland till helvetets port” och låten Sveriges elit drar igång . Hulkoff är ingen kastratsångare och det är ju en jävla tur. Även denna låt bjuder på en tonartshöjning och jag tänker att publiken är ”rar”.

    Achtung Panzer ombesörjer ännu ett brutalt uppvaknande hos publiken som plötsligt rör på nackarna, mer damm ramlar från taket och Berget Bergman från förbandet Man.Machine.Industry trillar in på scen och förstärker vokalt i refrängen. Dobermann vaktar nästa låt och Jonas ler från öra till öra och svetten rinner från huvudet. Hela KB sjunger med och ett par kryckor vajar i publikhavet tillsammans med hundratals gungande bävernävar. Bränder släpps lös samt Besten i mig. ”Ta i så att hela jävla P3-tornet rasar in så att de förstår att det bara finns ett enda band i hela jävla världen och ett enda världsherravääälldeeee!!” befaller Hulkoff och Världsherravälde från skivan Skriet från vildmarken, 2010, öser bort mina tvivel på att skånepubliken kan prestera lika hårt som sina idoler. Publiken nöter golv i marschtaktshopp och Jonas och Hulkoff försöker skrika ”Tack ska ni ha”, varpå pubilken genast vill ha in dem igen. Buffeln trampar ner från trummorna och lossar på hörselkåporna och påpekar kallt värmen inne på KB. Han ser sig runt i lokalen och frågar ödmjukt om vi vill ha mer. ”Skrik utav helvete för Haparandas hjältar då!” Panzarmarsch spränger sig fram, sista dammet lättar från rören, Jonas och Hulkoff skuttar omkring som friskisledare och Jonas primalskriker på näst sista låten Kamphund.

    Innan kriget är över och Terminator 2 sänks ner i eldhavet låter Raubtier napalm regna ner.

    ”Hälsokost, veganer, skvallermagasin/Vi har en plan och lösningen blir väldigt fin/En sista show för alla er att titta på/En grand finale fraktad med B-52”.

    Imaginär napalm till trots stank det av tonårs-fis på KB. Raubtier levererade dock ett urberg denna kväll.

    SLutbild

    Text: Anna Visala

    Foto: Victor Petersson

    Kulturbolaget Raubtier
    Mattias Petersson

    Relaterade Inlägg

    Arch Enemy gör fyra sommarspelningar i Sverige

    Mastodon till Sverige för två spelningar 2022

    Sista namnen klara för årets Punk in Drublic-festival!

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.