Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Banden klara för NEMIS-scenen på Sweden Rock

    0
    By CrankItUpCrew on 11 maj, 2011 Aktuellt

    För sjätte året i rad presenterar Studiefrämjandet Musik sin showcase-scen Nemis, New Music In Sweden i samarbete med Sweden Rock Festival. Nemis är Studiefrämjandets livescen för ny musik i Sverige och lyfter fram ännu oetablerade artister på landets bästa scener. Nu är uttagningen av de åtta hårdrocksakterna som får ställa sig på festivalens Rockklassikerscen i Sölvesborg torsdagen den 9 juni klar.

    Absorbing The Pain (Örnsköldsvik)
    Kompromisslösa Absorbing the Pain från Örnsköldsviks mörka skogar har sina rötter i band som Barophobia (med Tomas och Mårten från Meshuggah), Boozman Simplex och Naked Rain. Bandet är aktuella med sitt andra album album ”Songs of hate with love”, inspelat, producerat och mixat helt i egen regi. Debuten, ”Absorbing The Pain” släpptes 2010 och blev rosat av kritiker som jämförde norrlänningarna med band som Black Label Society och Pantera. Tack vare bandets genuina känsla för riff, tyngd och starka melodier finns det inte en chans att ett fan av Black Label Society, Alice In Chains eller Soundgarden kommer att kunna bara gå förbi scenen när Absorbing The Pain spelar.

    Dawn Of Silence (Finspång)
    Finspångsbandet Dawn Of Silence grundades 2001 och spelar melodiös heavy metal. Bandet har släppt två album, varav det senaste ”Wicked saint or righteous sinner” såg dagens ljus i februari 2010. Så sent som för några månader sedan valde sångaren samt gitarristen Patrik Johansson (Bloodbound) att släppa gitarren för att enbart fokusera på sången, varpå Jesper Johansson (Sins IV Ages, ex-Morifade) rekryterades som ny gitarrist. Bandet har stått på scenen flitigt de senaste åren, men med den nya sättningen etablerad låter de hälsa att de har ”tagit sig till en helt ny nivå på livefronten”. Upp till bevis på Rockklassikerscenen…

    Frantic Amber (Stockholm)
    2010 spelade Frantic Amber på Alarmscenen och detta år intar de Rockklassikerscenen. Frantic Amber är en kvintett med medlemmar från fyra olika länder (Sverige, Norge, Danmark och Japan) som spelar melodiös death metal kryddad med ren sång. Konceptet skapades 2008 av gitarristen Mary som ville sätta ihop ett metalband med kvinnliga medlemmar med mycket energi och attityd på scen. Sedan sättningen solidifierades 2010 har bandet gjort en video till låten ”Wrath of judgement” samt släppt en ep med samma namn. Detta ledde vidare från rockklubbarnas scener i Stockholm till en veckas turné i Ryssland, som inkluderade en spelning med delad headlineplats på landets största festival för hårdrocksband med kvinnliga medlemmar, Zheleznye Devy, även kallad ”Iron Maiden”.

    Mean Streak (Skövde)
    Mean Streak från Skövde spelar traditionell och krusidullfri heavy metal med episka kompositioner, gitarrdueller och kraftfull sång. Bandet grundades 2009 av basisten Peter Andersson och sångaren Andy La Guerin. Strax därefter rekryterades trummisen Jonas Källsbäck som imponerat stort på de båda, inte minst för sin insats i projektet Jupiter Society. Debutalbumet ”Metal Slave” släpptes redan samma år och mottogs med positiva recensioner; bland annat 8/10 i tyska Rock Hard och 89/100 i japanska Burrn. På nyligen släppta andra albumet ”Declaration of war” kan herrarna nu stoltsera med en solid sättning, med två välmeriterade nya gitarrister: Patrik Gardberg (Solution 45, Ammotrack, Divinefire) och David Andersson (Soilwork, Björn Strids Night Flight Orchestra).

    Ninnuam (Katrineholm)
    Death/black metal-bandet Ninnuams rötter sträcker sig ända tillbaka till 2001, då grunden lades för att skapa atmosfärisk metal utan att göra avkall på varken tyngd eller aggressivitet. Albumdebut skedde med ”Process of life separation” 2004 på det finska skivbolaget Low Frequency Records. De följande åren spelade Ninnuam frekvent runt om i landet, men med brutet skivkontrakt och flertalet ändringar i bandtruppen försattes Katrineholmsgänget till slut i dvala. Nytändningen kom 2010 med ett samarbete med bokningsbolaget Undertaker Management. Samarbetet har resulterat i fler spelningar och möjligheten att än en gång äntra studion. Den här gången resulterade inspelningarna i en självbetitlad 6-spårs demo. Musiken är fortfarande atmosfärisk men nu ännu tyngre och hårdare.

    Perry & The Travellers (Karlstad)
    När man snackar om Perry And The Travellers är det omöjligt att inte dra paralleller till 70-talets USA och sydstaterna. Allman Brothers Band och Lynyrd Skynyrd är bara några av de band Perry and The Travellers brukar jämföras med. Gruppen bildades i Hammarö 2004 och har avverkat cirka 150 konserter i Sverige, Europa och USA. Bland mycket annat finns ett bejublat showcase på en av världens största musikmässor, South By Southwest, i Austin, Texas på meritlistan. Som liveakt har Perry And The Travellers ett ansenligt rykte och de vågar lova att deras framträdande på Sweden Rock Festival blir ”något utöver det vanliga”. Nostalgikernas tredje fullängdare ”The grand voyage” släpptes i april i år, och eftersom hela bandet är vinylfreaks gavs den givetvis ut som en lyxig lp med guldfolierat omslag och färgad vinyl – också det en god fingervisning om i vilken anda musiken har skapats.

    Spitchic (Stockholm)
    Spitchic spelar tung och sarkastisk rock’n’roll med sprudlande energi och ölvänliga, smittsamma allsångsrefränger. Bandet bildades 2010 och släppte samma år ep:n ”World of rubber” på Spotify och iTunes. Låten ”I am” som handlar om kommers och girighet spelas flitigt i tv- och radioreklam i både Finland och Sverige. När Stockholmskvartetten intar scenen på torsdagen utlovar de ”rivig rock’n’roll och svettig, härlig gemenskap”. Spitchic är även aktuella som korrespondenter i programmet ”Big Rock Show with Ryan Roxie” på Aftonbladets webb-TV.

    Summoned Tide (Robertsfors)
    Summoned Tide är ett kontraktslöst melodiöst metalband från Robertsfors i Västerbotten. Bandet influeras av klassisk hårdrock och metal som Uriah Heep, (tidiga) Helloween, Iron Maiden, Dream Theater och Europe. De i dag 22 och 23 år gamla medlemmarna grundade bandet 2004 och sättningen består än i dag av Rickard Thelin, Jennifer Sikström, Nicklas Åström, Mikael Thelin och Jimi Toivanen. Under det senaste året har gruppen spelat live drygt 20 gånger, och bland annat vunnit den regionala finalen av Rockkarusellen. Västerbottningarna har spelat på festivaler både utomlands och hemma i Sverige och med ett gig på House Of Metal i Umeå tidigare i år färskt i minnet bör det vara ett peppat band vi får möta på Rockklassikerscenen.

    CrankItUpCrew

    Relaterade Inlägg

    CrankItUp söker nya skribenter

    Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)

    Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.