Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Arch Enemy LIVE på Tyrol, Stockholm

    0
    By johan on 13 november, 2011 Liverecension, Recensioner

    2011-11-09

    Century Media Records

    Årets konsertsäsong är redan i gång för fullt här i Stockholm, men för mig har den precis börjat. I söndags fick jag se Gorgoroth och Vader på Klubben, och ikväll är det dags för Arch Enemy på Tyrol. Om man lyssnar på metal så har man hört Arch Enemy – så är det bara! Har du mot all förmodan inte har gjort det så hoppas jag verkligen att du klickar dig vidare på YouTube och kollar upp dem så fort du har läst klart den här recensionen.



    Detta melodiska death metal band bildades år 1995 av bröderna Michael Amott och Christopher Amott i Halmstad som ett sidoprojekt, men blev snabbt väldigt populärt och är idag ett av de största banden inom genren med 20 officiella släpp bakom sig, varav 8 av dem är fullängdare. Bandet har ett väldigt imponerande CV att skryta med, så det är inte så konstigt att Tyrol är väldigt fullt ikväll och jag förstår verkligen varför folk vill uppleva bandet live. De är just nu på turné med nya skivan Khaos Legions som släpptes i somras.



    För andra gången ser jag ikväll Arch Enemy live.
    Sist jag såg dem var på Rockweekend festivalen i Kilafors 2009 och det var minst sagt en mäktig upplevelse. Det kunde ha berott på att de då hade en väldigt väl utformad setlist som inte dominerades av nya låtar vilket för mig nästan är ett måste för en lyckad spelning. Förhoppningsvis så har jag inget att oroa mig över vad gäller låtval ikväll så jag ställer mig på ett bra ställe i publikhavet och inväntar bandets entré.



    Det dröjer inte länge innan introt börjar spelas och bandet drar igång spelningen med en låt från nya plattan och energin sprider genast från scenen till oss i publiken. Alla har helt plötsligt full fokus riktad mot scenen och huvuden börjar gunga i takt med musiken. Bröderna Amott imponerar på mig med sitt precisionsarbete på gitarrerna på ett sätt som få musiker kan, jag hade glömt hur otroligt bra de är på att just spela gitarr.



    Bandets förmodligen mest intressanta och uppmärksammade medlem är utan tvekan sångerskan Angela Gossow som med sin otroliga röst lyckats få de allra flesta att tappa hakan, kanske delvis pga att folk verkligen inte förväntar sig att höra sådana avgrundsvrål från en människa utan en övervägande mängd testosteron i kroppen. Hon är precis som sist jag såg bandet på topp ikväll och hon levererar inte bara som sångare utan även som frontman. Jag börjar dock väldigt snart fundera över varför jag inte tycker att bandet är lika bra live nu som sist, och jag kommer fram till att setlisten för det mesta består av nya låtar som jag tyvärr inte tycker om så mycket. Till min stora förtjusning så spelar dock bandet faktiskt lite äldre godingar som Ravenous, Revolution Begins, We Will Rise och Dead Eyes See No Future, och så bjuder Daniel Erlandsson självklart på ett mycket imponerande trumsolo, vilket väger upp lite.



    De få grejerna jag faktiskt har att klaga på är den tråkiga setlisten som kunde ha varit mycket mer varierad med lite fler gamla godingar. Sen så känns det väldigt passé att Angela helt plötsligt bestämmer sig för att gå ut på scen med en flagga som hon ska vifta runt med, och det märktes väldigt väl att jag inte är den enda som tycker så. Skippa flaggan och bjud på en mer varierad setlist nästa gång så blir det garanterat betydligt bättre! Jag är faktiskt besviken, men samtidigt relativt nöjd i slutänd i och med att bandet avslutar kvällens gig med dess förmodligen största hit, nämligen Nemesis, vilket känns som ett perfekt avslut. Tack för ikväll mina vänner, och godnatt.



    Bäst: Bandets otroligt professionella uppträdande, och trumsolot.

    Sämst: Setlisten, utan tvekan.


    Betyg: 6/10










    Ahmed Jelaca Foto: Linda Florin

    johan

    Relaterade Inlägg

    CrankItUp söker nya skribenter

    Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)

    Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.