Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Anna Norberg, Jex Thoth – Debaser Strand, Stockholm

    0
    By Cecilia Wemgård on 6 september, 2015 Liverecension, Recensioner

    Datum: 5/9 -2015
    Det är två starka scenpersonligheter på scenen denna kväll. Den ena en singer/songwriter som på ett minimalistiskt sätt fångar publiken i smäktande ballader och den andre är ett skogsrå som med vilda språng förtrollar med sin doom metal. En afton i det lugnt introverta, en kväll med stämningen som ledstjärna.

    Anna Norberg, Jex Thoth – Debaser Strand, StockholmAnna Norberg
    Att Anna är ny till scenen är både en lögn och en sanning. I livesammanhang blir detta hennes andra spelning i denna konstellation, men sedan tidigare är hon känd för att ha gästsjungit med båda Watain och In Solitude. Med enbart singeln Darkness i bagaget fylls repertoaren ut med material från en kommande debut och det är med sina tonsatta dikter och avsaknaden av överflödig koreografi som hon charmar sin publik.

    Det är mystik som omfamnas av en klingande stämma och meditativt lugn. Ett minimalistiskt framträdande där Anna intar frontposition men ständigt backas upp av sina två medmusiker som fyller de utrymmen som frontaren kan täcka. Körsången är smäktande, strängarbetet intressant och allt utmynnar i en abstrakt resa där både folkmusikens rytmer blandas med något som kan liknas vid loungemusik. Allt drypande av smärta och kärlek med strängar som stundom gråter fram sina toner.

    Det är vackert och så fort det hintas om allt för tråkig slentrian klämmer bandet i från tårna och överraskar. Inte helt för att väcka de som till fullo har barrikaderat sig i baren, men tillräckligt för att under någon sekund fånga deras uppmärksamhet. Det är väl också här som svagheterna poppar upp. Även om musiken är vacker tenderar den till att balansera farligt nära gränsen till bakgrundsmusik. Jag förstår att många hellre sitter ned med en öl och småpratar med grannen. Hur vackert klingande musiken än er tar den (tyvärr)andra position till vardagslivet.

    Bäst: fantastiskt vackert.
    Sämt: tendenserna att falla in i kategorin ”bakgrundsmusik”.
    Betyg: 6/10

    Jex Thoth_02_2015Jex Thoth
    Från Madison, Wisconsin kommer hon, musikern som har kommit att omdefiniera hur doom metal ska framföras live. Jessica Bowen, mer känd under sitt artistnamn Jex Thoth, är en människa som knappast står still på scenen. På ett 70tals-psykedeliskt svävande vis, och med 60-talets okultism, flyter hon fram över scen i en uppenbarelse som är lika vacker som klingande lockande. Kanske kan hon bäst liknas vid en ormdanserska som vallar andar, som bara hon kan se, med sin mantelfåll.

    En stor del av charmen i Jessicas framträdande är hennes vilja att integrera och nå sina fans. Att se henne vända sig direkt till sina fans och bekräfta varje hand som sträcks upp mot henne skapar en närhet mellan lyssnare och musiker. Hon bryr sig om de som denna natt har orkat valsa sig hit till Debaser Strand och det är för dem hon uppträder. Något som blir tydligt i både Raven nor the Spirit och Ehjä då full fokus läggs på de entusiastiska headbangarna i fronten. Dock är det själva uppträdandet jag är lite besviken på. Jag hade förväntat mig en kvinna som använde hela scenen som sitt demonbesatta spelfält. Nu känns det, trots att framförandet är bra, som att hon håller tillbaka. Det är vackert och gripande men istället för att skickas iväg hela publiken på en astral resa till nästa dimension bjuds de flesta snarare på en lugnare tripp ned i det mörka undermedvetna. Där står de sedan lugnt och betraktar vad som sker på scenen, stilla nickande i takt till musiken. Kanske är det för att hon morgondagen till ära ska spela på arrangörernas bröllop, kanske är hon bara trött, men det finns så mycket mer att hämta. Jessica leder bandet men erövrar inte hela utrymmet. Det är en fantastisk upplevelse att se henne brygga i näst intill extas men efter spelningen har hon inte bränt sig fast på näthinnan utan snarare försvunnit som en vacker dimma i natten.

    Bäst: Jessicas karaktäristiska dans.
    Sämst:  tillbakahållen energi?
    Betyg: 7/10

    Text och foto: Cecilia Wemgård

    Anna Norberg Jex Thoth
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Spotifylista v. 48 2015 – Satans Kvinnor

    crankitup.se

    Nu har festivalsommaren börjat. Muskelrock pågå Nu har festivalsommaren börjat. Muskelrock pågår för fullt i de småländska skogarna och nästa vecka är det dags för Sweden Rock Festival  att ta över Norje med sitt massiva program av riff, öl och vänskap. För tusentals hårdrockare runt om i landet är det nu dags att packa väskan, ladda upp spellistorna och förbereda sig mentalt för moshpits, campingliv och oförglömliga spelningar.

Men mitt i all pepp glömmer många det viktigaste: att packa smart. För att slippa panik i leran eller frysa i tältet har vi satt ihop en ultimat packlista för hårdrocksfestivalen – oavsett om du ska till @muskelrock_pa_tyrolen , @swedenrockfestival  eller någon annan festival.

Packlistan hittar du på crankitup.se, kommentera om du tycker att vi glömt något!
    @linkinpark, som nyligen belönades med priset fö @linkinpark, som nyligen belönades med priset för ”Favorite Rock Song” på American Music Awards, kan nu bekräfta att deras hyllade From Zero World Tour förlängs med nya utvalda Europadatum 2026. Turnén inleds med en efterlängtad konsert på 3Arena i Stockholm – bandets enda spelning i Norden nästa år!
Läs mer på crankitup.se!
    Metallicas självbetitlade album (eller The Black Metallicas självbetitlade album (eller The Black Album) från 1991 har nu nått 20xplatinum, 20 miljoner sålda ex. Deras magnifika släpp från 1986, Master of Puppets har nått upp till 8xplatinum. 
Kommentera med vilken av dessa som är din favorit!
    Vill du nå ut i flödet? Är ert band nybildat oc Vill du nå ut i flödet? Är ert band nybildat och har jobbat stenhårt med er demo/debut? Är ert band etablerat men vill ha lite fler recensioner?
Skicka en länk till promo@crankitup.se så recenserar vi och skriver några rader om er! Skicka gärna med bild på er och ett omslag!
/Redaktionen
    Nu finns äntligen bilderna från Mimfest 2025 upp Nu finns äntligen bilderna från Mimfest 2025 uppe på våran sida.
Kika gärna in och kolla!

https://crankitup.se/mimfest-2025/
#mimikry #mimfest #punk #troublemakers #lackland #theliptones #punkrock #sator
    Färskt bildgalleri från det småländska kraftpa Färskt bildgalleri från det småländska kraftpaketet när STRÖM och BULLET intog Mejeriet! Kolla In vår hemsida för alla bilder!
    Thåström gjorde en magisk spelning ikväll på M Thåström gjorde en magisk spelning ikväll på Malmö Arena! Ta gärna en titt på Mattias bilder i vårt bildgalleri på hemsidan! www.crankitup.se
    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Throne of Roaches – Chrysalis
    • Ultimata Packlistan för Festival 2025 – Allt du Behöver!
    • Linkin Park kommer till Sverige med From Zero World Tour
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.