Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Art Nation & Haunted By Destiny – Backstage Rockbar, Trollhättan

    0
    By Veronica Steen on 1 oktober, 2017 Liverecension, Recensioner

    Datum: 2017-09-29
    När hösten kommer och mörkret tränger sig på finns det två saker att göra. Gå under jorden eller gå ner i källaren på Backstage Rockbar. Här förvandlas alkohol till D-vitamin och scenlampor till strålande solljus. Just denna kväll lurar överraskningarna i alla hörn. Det är nämligen ett sprudlande Art Nation, och ett kaxigt Haunted By Destiny, som får stå för fredagsunderhållningen denna höstafton.

    Haunted By Destinty
    Haunted By Destiny
    När kvällssolen lagt sig, och höstkylan slingrar sig kring ryggraden, är det Haunted By Destiny som får i uppgift att göra åskådarna varma i kläderna. Bandet (som är en salig blandning av metal, pop och rock) rustar upp för någonting som känns näst intill omöjligt. Med ett sparsamt publikhav, liten scen och en hyfsat dold bandidentitet är det inte helt hundra att bollen landar i mål. Men frukta icke. Fyra sketna rockgrabbar ger 110 procent på diverse instrument, samtidigt intar Evelina Eliasson (sång) scenen med en sjuhelvetets attityd och ett scenspråk likt en tjugo år yngre Gwen Stefani (No Doubt). Till slut vågar sig publiken fram till kedjan som separerar golvet från scenen. Tyvärr fastnar inte låtarna i huvudet. Men motivationen och “dra-åt-helvete”-attityden är på topp. Vilket kan översättas till att uppgiften är avklarad.
    Betyg: 7/10
    Art Nation
    Art Nation
    Art Nation har två album i ryggsäcken och ett uppträdande på Ullevi i bagaget. Ändå har de valt att stanna till i lilla Trollhättan för att bjuda på en show. För bara några månader sedan uppträdde de på festivalen Vicious Rock Festival och sedan de släppte den kritikerrosade fullängdaren Liberation (2017) har karriären pekat spikrakt uppåt. Med tre nya soldater i laguppställningen är det en nyfiken publik som spetsar öronen.

    Det har sagts förut och kan sägas igen. Samtliga medlemmar hade kunnat skina bra mycket mer om de hade fått spela på en stor scen. Trots att sångaren Alexander Strandell är tio centimeter från att slå huvudet i taket välkomnar han publiken med ett leende som lyser upp lokalens mörkaste hörn. One Nation drar igång med sparkar och slag. Bakom sig har Alexander fyra långhåriga grabbar som enhetligt åker konståkning genom hela spelningen. Färska Sam Söderlindh (gitarr) sätter varje ton i sina solon lika lätt som en annan hade klingat i takt på en triangel. Även den gamle räven Johan Gustavsson (gitarr) imponerar med flitiga fingrar och körsång. Musikerna sprudlar av energi och andas positiva vibbar. Men detta avbryts tvärt när en åskådare skadas och bandet tvingas gå av scenen. Ibland är det inte bra att placera för många idioter under samma tak. Som tur är återvänder bandet efter några minuter för att köra en sista låt. Trots ett klanderfritt framträdande är skadan redan skedd. Stämningssänkaren är ett faktum. Att det händer i slutspurten är ett tvättäkta bevis på att det finns tur i otur. Speciellt när publiken är villiga att tappa minnet för att njuta tre minuter till.
    Betyg: 7/10

    Fler bilder hittar ni här:
    Haunted By Destiny
    Art Nation

    Art Nation Backstage Rockbar Haunted By Destiny
    Veronica Steen

    Relaterade Inlägg

    Mia Karlsson – Backstage Rockbar, Trollhättan (2025-02-08)

    Philip Shouse – Backstage Rockbar, Trollhättan (2024-12-14)

    Chris Holmes – Hårdrock På Torget, Trollhättan (2024-08-23)

    crankitup.se

    Nu har festivalsommaren börjat. Muskelrock pågå Nu har festivalsommaren börjat. Muskelrock pågår för fullt i de småländska skogarna och nästa vecka är det dags för Sweden Rock Festival  att ta över Norje med sitt massiva program av riff, öl och vänskap. För tusentals hårdrockare runt om i landet är det nu dags att packa väskan, ladda upp spellistorna och förbereda sig mentalt för moshpits, campingliv och oförglömliga spelningar.

Men mitt i all pepp glömmer många det viktigaste: att packa smart. För att slippa panik i leran eller frysa i tältet har vi satt ihop en ultimat packlista för hårdrocksfestivalen – oavsett om du ska till @muskelrock_pa_tyrolen , @swedenrockfestival  eller någon annan festival.

Packlistan hittar du på crankitup.se, kommentera om du tycker att vi glömt något!
    @linkinpark, som nyligen belönades med priset fö @linkinpark, som nyligen belönades med priset för ”Favorite Rock Song” på American Music Awards, kan nu bekräfta att deras hyllade From Zero World Tour förlängs med nya utvalda Europadatum 2026. Turnén inleds med en efterlängtad konsert på 3Arena i Stockholm – bandets enda spelning i Norden nästa år!
Läs mer på crankitup.se!
    Metallicas självbetitlade album (eller The Black Metallicas självbetitlade album (eller The Black Album) från 1991 har nu nått 20xplatinum, 20 miljoner sålda ex. Deras magnifika släpp från 1986, Master of Puppets har nått upp till 8xplatinum. 
Kommentera med vilken av dessa som är din favorit!
    Vill du nå ut i flödet? Är ert band nybildat oc Vill du nå ut i flödet? Är ert band nybildat och har jobbat stenhårt med er demo/debut? Är ert band etablerat men vill ha lite fler recensioner?
Skicka en länk till promo@crankitup.se så recenserar vi och skriver några rader om er! Skicka gärna med bild på er och ett omslag!
/Redaktionen
    Nu finns äntligen bilderna från Mimfest 2025 upp Nu finns äntligen bilderna från Mimfest 2025 uppe på våran sida.
Kika gärna in och kolla!

https://crankitup.se/mimfest-2025/
#mimikry #mimfest #punk #troublemakers #lackland #theliptones #punkrock #sator
    Färskt bildgalleri från det småländska kraftpa Färskt bildgalleri från det småländska kraftpaketet när STRÖM och BULLET intog Mejeriet! Kolla In vår hemsida för alla bilder!
    Thåström gjorde en magisk spelning ikväll på M Thåström gjorde en magisk spelning ikväll på Malmö Arena! Ta gärna en titt på Mattias bilder i vårt bildgalleri på hemsidan! www.crankitup.se
    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Throne of Roaches – Chrysalis
    • Ultimata Packlistan för Festival 2025 – Allt du Behöver!
    • Linkin Park kommer till Sverige med From Zero World Tour
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.