Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Die Hard – Symbol of Death

    0
    By Cecilia Wemgård on 10 juli, 2014 Aktuellt, Albumrecension, Recensioner

    OB-GD17D.pdfTo The Death Records

    Det har gått två år sedan det väsnades i Die Hard-lägret. Därför känns det extra välkommet, nu till sommaren, med en stadig sjutummare som bjuder på lika mycket gammalt som nytt. Det nya är en trevlig aptitretare. Det gamla är en påminnelse om varför thrash metalorkestern faktiskt omnämns som Uppsalas Venom.

    Den nya låten, och tillika titelspåret, är en klassiskt snabb dänga anno skitigt 80-tal. Vassa gitarrer varvas med frenetiskt skinnbankande och mycket brölande. Det låter Die Hard ända ut i fingerspetsarna, vilket i sig lovar gott. Samtidigt kan man inte frångå faktumet att det har skett en rotation på trumpallen sedan detta spelades in. Per Karlsson har ersatts av Eric Ljung (Ondskapt, Nifelheim, ex- Necromancy). Detta frambringar de komplicerade frågorna; ”hur kommer detta att påverka ljudbilden på nästa platta och kommer denna låt ens att vara med?”.

    Likadant innehåller gruppens första officiellt inspelade livespår en laguppställning som är redigt utdaterad. Varken Hasse eller Ken återfinns i dagens line-up. Evil Always Returns har däremot blivit Uppsalabornas signum och framförs i denna tappning hyfsat klanderfritt. Inspelad under Sodomize Europé Turnén, som genomfördes tillsammans med Sodom under 2011, får lyssnaren en talande bild av hur killarna låter live; skitiga och ärliga.

    Det är svårt att sammanfatta denna sju minuter långa lyssningssession med ett ord. Adjektiv såsom klassikt, aggressivt, förvirrande, fantastiskt, irriterande med flera cirkulerar stadigt i tankegångarna. Detta är på tok för kort för att det ska vara möjligt att sätta ett rättvist omdöme. Kanske är det fel att utgå från att denna vinyl siar om framtiden. Symbol of Death är nog snarare ett minnesmärke över det som en gång har varit och som ett sådant känns den som ett värdigt avslut på en lång historia av medlemsbyten. Die Hard står åter igen vid ett vägskäl och det ska bli ytterst intressant att se vilken väg de vandrar.

    Bäst: efter två års får vi äntligen något nytt.
    Sämst:
    tillräckligt lång för att ge mersmak, på tok för kort för att ge blodad tand.
    Betyg:
    6/10

    Spår
    1. Symbol of Death
    2. Evil Always Return (live)

    Bandmedlemmar:
    Symbol of Death
    Simon Wizén– Gitarr/sång
    Harry – Bas/sång
    Per ”Perra” Karlsson– Trummor

    Evil Always Return (live)
    Hasse Hansson– Gitarr/sång
    Simon Wizén – Gitarr
    Harry – Bas
    Ken – Trummor

    Text: Cecilia Wemgård

    Die Hard Symbol of Death Venom
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Venom – Gefle Metal Festival (2018-07-13)

    Avslut, Die Hard, General Surgery och Asphyx – Kraken, Stockholm

    Asphyx, General Surgery, Die Hard & Avslut – Kraken, Stockholm (2017-05-20)

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.