Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Drömskt tunggung med Graveyard

    0
    By CrankItUpCrew on 14 mars, 2013 Aktuellt, Liverecension, Recensioner

    _MG_0375Det första som slog mig när jag anlände till The Tivoli i Helsingborg i fredags är hur mycket som har förändrats på de 11 år som förflutit sedan jag senast var där – då för en smått legendarisk konsert med Therapy?.

    Det fysiska utrymmet har utvidgats med minst ett rum till, baren är större och en dörr bort ligger Metalbaren med sin egna lilla scen. Trevligt!

    Utan vidare introduktion intog kvällens attraktion Graveyard scenen enligt utsatt tid och öppnade med en stark version av ”An industry of murder” från senaste plattan ”Lights Out”, en skiva som bevisar att bandet står stadigt rotade i sitt sound utan avsikt att förändra sig.

    Den sparsmakade scenen pryddes endast av ett par ”Orange” förstärkare och instrument som förmodligen var äldre än medlemmarna själva. Något som bidrog till en viss gubbig charm som jag får medge är lite av grejen med Graveyard och dylika band. Precis som tidigare backades bandet upp av en stor skärm med diverse psykedeliska videos. Skillnaden från förr var bara den att det inte längre var projektioner utan digitala LED skärmar klart avsedda för större scener där publiken befinner sig på behörigt avstånd. Därför faller såväl poängen som charmen med skärmarna platt på småklubbar som The Tivoli där man istället får se pixlar stora som huvuden dansa omkring – något som förtog lite av retro-känslan i showen. Jag vill för övrigt understryka att begreppet ”retro” i musikaliska sammanhang enligt mig endast är av godo då dagens musikscen inte inbjuder till så värst mycket annat än just bakåtskådning.

    _MG_0051Det var i övrigt en tämligen avslappnad men högst engagerad upplaga av Graveyard som lirade på fredagskvällen, som efter den starka öppningen utan pardon gav sig  på den svagt Hawkwind doftande klassikern ”Hisingen Blues”.

    Göteborgarna hade tillsynes inga som helst problem att få igång Tivolipubliken som entusiastiskt gav sig hän åt musiken från början till slut.
    Bara en sån sak måste jag medge var uppfriskande för mig att se, som är van vid den ofta ganska sömniga Malmöpubliken.

    Av de 15 låtar som utgjorde setet hörde så många som 6 hemma på den nya plattan ”Lights Out” vilket innebär att nästan hela plattan framfördes live. Ett ovanligt men klart uppskattat drag skulle det visa sig.
    Graveyard är förvisso så långt ifrån ett allsångsband man kan komma, men det hindrade inte en och en annan Helsingborgare att skråla med.

    De mest populära spåren från genombrottsalbumet ”Hisingen Blues”: ”Uncomfortably Numb”  & ”Buying Truth” lyfte showen till sin absoluta peak ungefär halvvägs igenom, likt dramaturgin i en bra westernfilm. Med den liknelsen vill jag hylla det briljanta i Graveyards musik som ständigt befinner sig någonstans i gränslandet mellan Ennio Morricone’s spaghettiwestern-soundtracks och gamla Led Zeppelin. Förvisso hämtar Morricones soundtracks sin inspiration från just rockmusik så allt hänger ihop. Lyssna bara på ”Longing” ifrån Hisingen Blues så förstår ni vad jag menar.

    Framåt midnatt knöts säcken ihop på ett smakfullt sätt då bandet avslutade med den majestätiska ”Evil Ways” från debutplattan.

    Jag får erkänna att jag kanske något fördomsfullt hade väntat mig en publikskara fylld av skägg och flanellskjortor i stil med spelningen The Sword bjöd på härom sist men tji fick jag. Graveyard har gått och blivit ett folkkärt band med fans i alla läger och åldrar, speciellt under de senaste två åren. Något som bevisades inte minst med den grammis för ”årets hårdrock” som bandet blev belönade med tidigare i år.

    _MG_0152Då jag personligen endast har för vana att frekventera Malmös konsert och klubbliv är det trevligt att då och då besöka andra städer och grena ut, därför passade det mig som handen i handsken att de spelade just här.  Jag vill även erkänna att The Tivoli är en väldigt gemytlig lokal som dessutom får bonuspoäng för det fullständigt lysande konceptet med den angränsande Metalbaren. Är det inte trots detta på tiden att Helsingborg uppgraderar sig och erbjuder en större konsertlokal? Den nya arenan t.ex?

    På det hela taget var det i alla fall en tight spelning göteborgarna bjöd på som försatte såväl undertecknad som de flesta andra i ett nästan drömlikt tillstånd. Den suggestiva stämningen kunde ingen LED skärm i världen rå på.

    _MG_0168Att se Graveyard live är således i allra högsta grad fortfarande en fröjd för sinnena och deras spelning på The Tivoli får 4/5 i betyg.

    Bäst: Att få omges av en publik som utan hämningar ger sig hän åt musiken samt det genomgående lysande framförandet av ”Uncomfortably Numb”.

    Sämst: Ljudet är fortfarande 11 år senare ingen höjdare på The Tivoli.

    Setlist:

    An Industry of Murder
    Hisingen Blues
    Seven Seven
    Slow Motion Countdown
    Ain’t Fit to Live Here
    Buying Truth (Tack & Förlåt)
    Uncomfortably Numb
    As the Years Pass by, the Hours Bend
    Granny & Davis
    Hard Times Lovin’
    Thin Line
    Goliath

    Extranummer:

    The Siren
    Endless Night
    Evil Ways

    Text: Martin Jönsson
    Foto: Sofia Hellberg (Satanja)

    Graveyard The Tivoli
    CrankItUpCrew

    Relaterade Inlägg

    Dark Funeral åker på Sverigeturné!

    Lollapalooza Stockholm (2022-07-01 – 2022-07-03)

    Hardcore Superstar – The Tivoli, Helsingborg (2021-11-26)

    crankitup.se

    Är du redo för årets festivaler – eller glöm Är du redo för årets festivaler – eller glömmer du alltid något hemma? 🧦🎫
Vi har gjort den ultimata packlistan för att du ska kunna fokusera på musiken, stämningen och minnena istället för stressen. 😎🎶
Kolla hela listan på crankitup.se! 

Vad är det konstigaste du själv packat med dig till en festival?
    Vi har en ny recension från death metalfabriken a Vi har en ny recension från death metalfabriken att presentera! Klicka dig in på hemsidan för att läsa hela!
@throne_of_roaches
    Nu har festivalsommaren börjat. Muskelrock pågå Nu har festivalsommaren börjat. Muskelrock pågår för fullt i de småländska skogarna och nästa vecka är det dags för Sweden Rock Festival  att ta över Norje med sitt massiva program av riff, öl och vänskap. För tusentals hårdrockare runt om i landet är det nu dags att packa väskan, ladda upp spellistorna och förbereda sig mentalt för moshpits, campingliv och oförglömliga spelningar.

Men mitt i all pepp glömmer många det viktigaste: att packa smart. För att slippa panik i leran eller frysa i tältet har vi satt ihop en ultimat packlista för hårdrocksfestivalen – oavsett om du ska till @muskelrock_pa_tyrolen , @swedenrockfestival  eller någon annan festival.

Packlistan hittar du på crankitup.se, kommentera om du tycker att vi glömt något!
    @linkinpark, som nyligen belönades med priset fö @linkinpark, som nyligen belönades med priset för ”Favorite Rock Song” på American Music Awards, kan nu bekräfta att deras hyllade From Zero World Tour förlängs med nya utvalda Europadatum 2026. Turnén inleds med en efterlängtad konsert på 3Arena i Stockholm – bandets enda spelning i Norden nästa år!
Läs mer på crankitup.se!
    Metallicas självbetitlade album (eller The Black Metallicas självbetitlade album (eller The Black Album) från 1991 har nu nått 20xplatinum, 20 miljoner sålda ex. Deras magnifika släpp från 1986, Master of Puppets har nått upp till 8xplatinum. 
Kommentera med vilken av dessa som är din favorit!
    Vill du nå ut i flödet? Är ert band nybildat oc Vill du nå ut i flödet? Är ert band nybildat och har jobbat stenhårt med er demo/debut? Är ert band etablerat men vill ha lite fler recensioner?
Skicka en länk till promo@crankitup.se så recenserar vi och skriver några rader om er! Skicka gärna med bild på er och ett omslag!
/Redaktionen
    Nu finns äntligen bilderna från Mimfest 2025 upp Nu finns äntligen bilderna från Mimfest 2025 uppe på våran sida.
Kika gärna in och kolla!

https://crankitup.se/mimfest-2025/
#mimikry #mimfest #punk #troublemakers #lackland #theliptones #punkrock #sator
    Färskt bildgalleri från det småländska kraftpa Färskt bildgalleri från det småländska kraftpaketet när STRÖM och BULLET intog Mejeriet! Kolla In vår hemsida för alla bilder!
    Thåström gjorde en magisk spelning ikväll på M Thåström gjorde en magisk spelning ikväll på Malmö Arena! Ta gärna en titt på Mattias bilder i vårt bildgalleri på hemsidan! www.crankitup.se
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Throne of Roaches – Chrysalis
    • Ultimata Packlistan för Festival 2025 – Allt du Behöver!
    • Linkin Park kommer till Sverige med From Zero World Tour
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.