Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Hardcore Superstar – Live på Metaltown 2013

    0
    By CrankItUpCrew on 8 juli, 2013 Aktuellt, Festival, Liverecension, Metaltown, Recensioner

    dsc0288Solen skiner och det är perfekt väder för en kall öl och Hardcore Superstar. Klockan har slagit 19.30 när Hardcore Superstar går upp på Fire Stage, sista kvällen på Metaltown. Trummorna i introt skvallrar om Moonshine, och jag misstänker att jag inte var den ända som lyckades lista ut detta.
    Last call for alcohol kommer som tredje låt redan, har fått uppfattningen att den passar bra senare i setet då bandet också brukar ta upp besökare på scenen. Denna gången blir det två överlyckliga tjejer som som vara med. Hur lyckades dom lyfta upp dessa två tjejer på den höga scenen undrar jag? Antecknade setlisten och missade helt detta spektaklet att få upp dom på scenen. Hardcore Superstar är helt klart det bandet som dragit mest folk hittills denna lördag. Ändå är det varken något vidare röj eller tryck på publiken.

    Covern Barn av vår tid gör inte saken bättre och efter en stund glider den in till en lugn version av Someone special. Personligen gillar jag låten mycket bättre original. När Guestlist drar igång lyckas bandet i alla fall rocka igång publiken lite även om det ser ut som publiken avtar efter varje låt.

    dsc0327De trognaste fansen rockar längst fram men resten av publiken ser måttligt intresserade ut.
    Jag hoppas att det är mer party på ölområdet då Hardcore Superstar ändå är kända för som partymusik. Publiken svarar ändå på Jockes uppmaning att klappa och att hoppa när Dreamin’in a casket drar igång. Wildboys får majoriteten av publiken att gunga med och höja händerna, och det känns ändå som vi är på rätt spår. Above the law från senaste skivan får fortsätta spelningen och även den höjer stämningen. Det är kul att se att en av de nyaste låtarna får en av de bästa responserna under spelningen. Tempot fortsätter höjas hos den publik som är kvar med We don’t celebrate sunday’s.
    Inte en personlig favorit men i en publik där demokratin styr syns det att jag är nedröstad. Liberation får däremot ett ganska svalt mottagande, en låt enligt mitt tycke borde vara en uppskattad klassiker. Ingen jag hinner fundera mer på det går bandet av och spelningen är slut.

    När jag funderar här i efterhand på spelningen gjorde hela bandet ett utmärkt jobb, men för att vara Hardcore Superstar lyckades dom inte leverera samma känsla som vanligt. Det kändes lite på rutin och även om publiken var med på noterna på slutet räckte det inte ända fram.

     

    Setlist:
    Moonshine

    Bang on your head
    Last call for alcohol
    Kick on the upperclass
    Barn av vår tid
    Someone special
    Guestlist
    Dreamin’in a casket
    Wildboys
    Above the law
    We don’t celebrate Sundays
    Liberation

     

    Bästa: Above the law
    Sämsta: Hela spelningen var lite platt, utan känsla.
    Betyg: 6/10

    Hardcore Superstar Metaltown
    CrankItUpCrew

    Relaterade Inlägg

    Thomas Silver – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-07-02)

    Hardcore Superstar – Abrakadabra

    Hardcore Superstar – The Tivoli, Helsingborg (2021-11-26)

    crankitup.se

    Metallicas självbetitlade album (eller The Black Metallicas självbetitlade album (eller The Black Album) från 1991 har nu nått 20xplatinum, 20 miljoner sålda ex. Deras magnifika släpp från 1986, Master of Puppets har nått upp till 8xplatinum. 
Kommentera med vilken av dessa som är din favorit!
    Vill du nå ut i flödet? Är ert band nybildat oc Vill du nå ut i flödet? Är ert band nybildat och har jobbat stenhårt med er demo/debut? Är ert band etablerat men vill ha lite fler recensioner?
Skicka en länk till promo@crankitup.se så recenserar vi och skriver några rader om er! Skicka gärna med bild på er och ett omslag!
/Redaktionen
    Nu finns äntligen bilderna från Mimfest 2025 upp Nu finns äntligen bilderna från Mimfest 2025 uppe på våran sida.
Kika gärna in och kolla!

https://crankitup.se/mimfest-2025/
#mimikry #mimfest #punk #troublemakers #lackland #theliptones #punkrock #sator
    Färskt bildgalleri från det småländska kraftpa Färskt bildgalleri från det småländska kraftpaketet när STRÖM och BULLET intog Mejeriet! Kolla In vår hemsida för alla bilder!
    Thåström gjorde en magisk spelning ikväll på M Thåström gjorde en magisk spelning ikväll på Malmö Arena! Ta gärna en titt på Mattias bilder i vårt bildgalleri på hemsidan! www.crankitup.se
    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.