Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    LIVE: Degradead, Nale & Deathember på Nalen

    0
    By johan on 7 maj, 2012 Liverecension, Recensioner

    LIVE: Degradead, Nale & Deathember på Nalen, enligt Ahmed Jelaca

    05/05-2012

    .

    I Stockholms undergroundscen inom modern metal så finns det några få akter som sticker ut lite mer än andra, och som även har lyckats komma lite längre än sina rivaler. Det bandet som förmodligen har lyckats bäst är nog utan tvekan Degradead från Huddinge. De har på väldigt kort tid lyckats gå från att spela på fritidsgårdar till att släppa tre album, turnéra i Indien och Ryssland och till och med spela på Wacken Open Air. Bandet spelar tyvärr inte i vår fina huvudstad så ofta längre men ikväll så river de Nalen tillsammans med två fina supportband, nämligen Nale och Deathember. Mycket bra val måste jag säga.

    .

    När jag anländer till nalen är det ganska tomt, men strax innan Deathember ska upp på scen för att dra igång kalaset så är det faktiskt rätt packat i publiken (tolka det som ni vill). Bandet är aktuella med EPn A Thousand Flatlines som de släppte för inte så väldigt länge sedan, och självklart så blir det nästan bara låtar från den releasen. Bandet bjuder som vanligt på en mycket underhållande show med mycket rörelse på scen och ett väldigt tight samspel. Det enda minuset är väl att ljudet var rätt kasst, men att förvänta sig något annat från Nalen är bara önsketänkande. Deathember får ett väl godkänt betyg från denna skribent.

    .

    Nästa band till rakning är Nale från södertälje. För mig kändes det som att de kom ut mitt från ingenstans och bestämde sig för att köra över Stockholms metalscen med sitt minst sagt feta sound. Tänk er en blandning mellan Danko Jones, Motörhead och Pantera. Ja, mina vänner, då har ni Nale. Bandet slösar ingen tid utan väljer att dra igång showen på en gång. Som vanligt är de snortighta på scen och bjuder på en väldigt mogen scenshow. Det som förvånar mig mest är dock frontmannen Mathias Bloms pipa som verkar ha utvecklats något otroligt på knappt ett år. Sist jag såg dem var i Södertälje i somras, och han var riktigt duktig redan då, men ikväll så är det en helt ny människa som frontar Nale känns det som. Vilken pipa! Jag misstänker att han drar en hel del inspiration från Peter Dolving – men det kanske bara är jag. Bandet spelar även in en musikvideo ikväll, men till vilken låt vet vi inte än. Hur som helst så bjuds det på otroligt mycket kött och fläsk från Nale och de väljer att avsluta sitt set med deras lilla hit Love.Lust.Pain. Snäppet bättre gig än Deathembers måste jag erkänna, men ingen jätteskillnad. Jag är i alla fall väldigt nöjd med giget.

    .

    Nu är det ”bara” kvällens huvudakt som väntas inta scenen. I väntan på att Degradead ska börja lira så står jag utanför och tar en cigg och diskuterar japanska Tv-spel med främlingar.

    .

    Man märker när det dags att gå in, för att folket börjar röra sig mot scenen. Bandets intro har nu börjat spelas och de drar snart igång med Everlasting Hatred från andra plattan Out Of Body Experience. Kvällens setlist är väldigt blandad med låtar från alla tre album, plus klassikern Pass Away som bandet har spelat live sedan de kallades för Septima vilket var många år sedan. Scenspråket är som vanligt på topp och det hela är minst sagt snortight. Ikväll finns verkligen ingenting att klaga på vad gäller bandets framträdande. Musikaliskt sett är det fantastiskt tight och de bjuder på underhållning i världsklass. Detta blir en kväll att minnas, även om ljudet inte var på topp. Men som sagt så ska man inte förvänta sig annat av Nalen.

    .

    Är jag nöjd? Ja, det är jag. Stockholm har metalband så det räcker och blir över, men det är sällan man ser gräddan av våra unga metalband på samma spelning. Denna kväll blir en kväll att minnas. Godkväll på er.

    .

    Bäst: När Degradead spelade Pass Away.

    Sämst: Ljudet.

    Betyg: 8/10

    //Ahmed Jelaca

    .

    facebook/Deathember

    facebook/nale

    facebook/degradead

    .

    johan

    Relaterade Inlägg

    CrankItUp söker nya skribenter

    Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)

    Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.