Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Nocturnalia, Ştiu Nu Ştiu – Undergången, Stockholm

    0
    By Cecilia Wemgård on 14 november, 2015 Aktuellt, Liverecension, Recensioner

    Datum: 2015-11-13
    På klubb Undergången ligger mörkret och trycker i källarvalven denna fredag den trettonde. Medan toner från DJ:ns musik sipprar ut över David Bagares gata röks det pipa precis utanför lokalens dörr. Mörkt psykedeliskt och med lika många hippies som hipsters i publiken är allt som det ska vara. För på Undergången går allt i svart och i tungt.DSC_0011Nocturnalia
    Kalla det progressivt eller kalla det retrorocks-betonat, när Nocturnalia äntrar den lilla scenen är det med undertonerna av hippekonstens år. Samtidigt väger de svenska progg-influenserna över vilket gör Lindköpingskvartetten till ett mångfacetterat band. Sedan de uppgraderade från det gamla bandnamnet Nocturnal har gruppens musik nått nya sofistikerade nivåer. Därför känns det aningens snopet att bandet inte riktigt lyckas levererar detta live. Trots att de låter som en intressant avkomma mellan Graveyard och In Solitude.

    Det är svängigt redan från start men i ärlighetens namn känns det som om sången har noll gehör i monitorerna. Tonerna är mer spräckta än dissonanta, vilket ger en smått irriterande underton. I de djupare partierna förvandlas detta till en mustigt svängande serenad, men så fort tonerna klättrar i skala känns det tunt och spretig. Det nasala sjungande känns som ett dubbeleggat svärd, ena gången förhöjer det och andra gånger sänker det totalt. I övrigt levererar bandet ett tight och svängigt set som måhända inte ställer sig bredbent i förgrunden, men som rullar runt behagligt i bakgrunden.
    Betyg: 6/10DSC_0059Ştiu Nu Ştiu
    Medan Nocturanlia satsar på det rockiga satsar Ştiu Nu Ştiu på det atmosfärsikt mystiska. Är det postrock eller bara villt flaxande ljud? Definitionsförmågan falnar i samma takt som sångerskan Billie Lindahl låter sin spröda stämma ljuda över lokalen. Tidigare stationerad i folk goth-bandet Promise har hon en gedigen erfarenhet av det atmosfäriska. Något som i längden är Ştiu Nu Ştius vinnande koncept.

    Att döma av mängden utrustning på scen verkar det vara lite av en tävling om vem som kan ha flest pedaler vid sina fötter. Dock kräver bandets oförutsägbara och hypnotiserande musik denna uppsjö av teknologi. Inledningen flyter ut i låten ’Ştiu Nu Ştiu’ samtidigt som deras trummis kutryggat sitter och eldar på takten. Därefter far bandet ut i ett urkraftsbejakande och hypnotiserande framförande där sång och enskilda gitarrslingor tycks sväva över ljudlandskapet. På ett högst personligt bland känns det som om sången är för skör, som om Billie skulle kunna knäckas på mitten som en torr kvist. Däremot är musiken intresseväckande, speciell när den flyter ut i stämningsfulla ’Oktober’ eller smått kyliga ’Borta’. Ştiu Nu Ştiu är en flytande själ i förförande format.
    Betyg: 7/10

    Text och foto: Cecilia Wemgård

    Nocturnalia Ştiu Nu Ştiu Undergången
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Bullet och Spiders headlinar Festivalen ”Gaphals fem år del 1”

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.