Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Opeth på Gröna Lund, Stockholm

    0
    By johan on 15 september, 2012 Aktuellt, Liverecension, Recensioner

    Opeth på Gröna Lund, Stockholm

    2012-09-14

    Roadrunner Records

    Ikväll är det molnigt, lite småkyligt och lagom fuktigt ute. Man vet inte riktigt om det kommer börja regna eller inte, så man ser faktiskt ett och annat paraply i publikhavet framför gröna lunds stora scen här i vår fagra huvudstad. Man skulle nog kunna kalla detta för höst, ganska tidig sådan, men oavsett om det är höst eller ej så är vädret perfekt för kvällens konsert. Jag står, precis som de flesta, och väntar spänt på att Opeth skall gå på scenen och påbörja något historiskt.

    Om någon för fem år sedan hade sagt att jag skulle få se Opeth spela på stora scenen på gröna lund hade jag börjat skratta åt människan, men nu är det faktiskt dags. Energin och scennärvaron är på topp, och allt är precis som det ska vara. Jag har nog aldrig sett Mikael Åkerfeldt så glad förr, och det förstår jag. Att spela på samma scen som bl.a. Bob Marley en gång i tiden har uppträtt på måste vara magiskt.

    Bandet bjuder på en väldigt blandad setlist ikväll, vilket förvånar de flesta. Precis som alla andra så förväntade jag mig nästan bara låtar från senaste alstret Heritage, men vi blir bjudna på så hårda spår som Demon of the Fall från My Arms, Your Hearse och The Grand Conjuration från Ghost Reveries vilket resulterar i en otroligt glad publik. Jag hade visserligen inte klagat om hela setlisten bestod av låtar från Heritage, men detta var en fantastisk överraskning.

    Jag saknar tyvärr vissa låtar som jag gärna hade velat höra, speciellt Bleak, men vi får ändå höra en hel del magiska spår så det är inget jag ska klaga på. Kvällens höjdpunkter är utan tvekan Demon of the Fall, The Drapery Falls samt Deliverance. En magisk kväll med vacker musik i världsklass ska man inte klaga på. Jag tackar Mikael och hans orkester för

    en historisk kväll som jag sent kommer glömma.

    Bäst: Tvinga mig inte att välja!
    Sämst: Att jag inte fick höra Bleak.


    Betyg: 9/10



    //Ahmed Jelaca

    Opeth
    johan

    Relaterade Inlägg

    52 band klara för Sweden Rock Festival 2020

    Opeth till Cirkus i Stockholm nästa år

    Opeth – Tuska Open Air (2019-06-29)

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.