Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Pagan Altar – The Room of Shadows

    0
    By Cecilia Wemgård on 8 augusti, 2017 Aktuellt, Albumrecension, Recensioner

    Temple of Mystery
    Släpps den 24 augusti

    En platta vars material har mer än tio år på nacken och en sångare som för två år sedan gick bort i cancer. Det är alltid lika deprimerande när material släpps postumt, men att höra Terry Jones knarrande stämma från andra sidan graven väcker ändå en känsla av tröst. Legendariska NWOBH/doom metal britterna Pagan Altar levererar där med sin svanesång med både djup sorg och stora förväntningar.

    Det är svårt att inte bli nostalgisk och jävig i en situation som denna. Ett band av rang kastar in handduken för gott och deras cancersjuke frontman lägger hela sin själ på ett album han vet att han aldrig kommer att få njuta av. Ett decenniums väntan och sedan pang, bom och död. The Room of Shadows tar vid där förra plattan Mythical & Magical (2006) slog ihop boken med mastodontisk ljudbild, gråtande gitarrer och tungt malande trummor. Toppat med Terrys åldriga stämma kan skivan med gott samvete beskrivas som ren och skär poesi i makligt tempo. Med andra ord är detta det Pagan Altar vi älskar att höra vare sig det är 80, 90 eller 2000-tal.

    Det är sällan det är fysiskt jobbigt att recensera en skiva, om den inte är så värdelös att öronen skrumpnar förstås. Här är istället problemet raka motsatsen. Här dryper materialet av så mycket musikalisk storhet och brutal slutgiltighet att sorgetårarna bara sprutar. Manskapet går ut med fanan i topp och levererar ett album som mer än väl mäter sig med tidigare bravader. Vila i frid Terry, vila i frid Pagan Altar.

    Betyg: 9/10

    Spår:
    1. Rising of the Dead
    2. Portrait of Dorian Gray
    3. Danse Macabre
    4. Dance of the Vampires
    5. The Room of Shadows
    6. The Ripper
    7. After Forever

    Medlemmar:
    Terry Jones – sång (R.I.P 2015)
    Alan Jones – gitarrer
    Diccon Harper – bas
    Andy Green – trummor

    Text: Cecilia Wemgård

    Pagan Altar The Room of Shadows
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Pagan Altar – Terry just set his mind on getting the album done in time

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.