Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Pontus, Rockmässan: Man kommer ingenstans genom att tänka ”litet”

    0
    By rockyroute on 18 oktober, 2013 Aktuellt, Intervjuer

    1369080_521704927921254_756945133_nNästa helg är det dags för årets upplaga av Rockmässan i Malmö. Detta året gäster bland annat Paul DiAnno, Gus G och Jorn Lande. Men det kommer såklart att bjudas på mer än ”bara” rockstjärnor. Crank It Ups skribent Una har har intervjuat mässans arrangör Pontus Nilsson.

    Pontus är 39 år gammal och uppväxt i Veberöd som ligger två mil utanför Lund i Skåne. Idén om att anordna en rockmässa kom till eftersom att han tyckte det saknades något i det stuket.
    – Konceptet för årets mässa är nästintill identiskt med tidigare år. Jag bjuder in både internationella och nationella artister som kommer för att träffa fans, intervjuas och även ge fansen möjligheten att fotas med dem, säger Pontus. Han berättar även att tatuerare, utställare och fanklubbar har besökt mässan tidigare år och även kommer finnas på plats för den tredje upplagan om en vecka.

    När jag frågar Pontus om han, när han började gå i tankarna att anordna en mässa, någonsin trodde att det skulle bli av och i så fall om få det erkännandet som mässan nu har så svarar han både och: – Man kommer ju ingenstans genom att tänka ”litet”, utan man måste sätta upp ett mål och sedan försöka att nå det. Jag hoppades på att det skulle gå bra och hittills går det bra, mässan blir mer känd och erkänd hela tiden och det känns kul när man pratar med någon artist för första gången, förklarar vem man är och får till svar att ”det har vi ju hört talas om, dit vill man gärna komma någon gång!”.

    Mässan växer hela tiden och det gör att Pontus vill fortsätta utveckla den. – Så länge jag tycker att det här är roligt kommer jag att fortsätta med det. Visionen just nu är att utveckla mässan till två gånger om året, fortsätta köra den i Malmö och sedan en stad till, möjligtvis Göteborg.

    Jag frågar Pontus om vilket hans bästa minne relaterat till mässan är. – En svår fråga, faktiskt. En del minnen är privata men det kändes ganska kul när Jesper Binzer från D.A.D. [som besökte mässan förra året] sa till mig att det här var så jäkla kul att han vill ta med hela bandet till mässan någon gång!1376725_521698411255239_573631327_n

    Slutligen, vem eller vilka vore då drömgästen att besöka mässan?
    – Jag har några stycken som hade varit kul att få till mässan. King Diamond, Alice Cooper och Dave Mustaine till exempel, någon Mötley Crüe-medlem hade också varit kul!

    Rockmässan anordnas i Baltiska Hallen, Malmö nästa helg under Lördag och Söndag. Tider som gäller är 10.00-20.00 på lördagen och 11.00-16.00 på Söndag. Priser som gäller är 120:- per dag, eller 200:- för en tvådagarsbiljett. Barn mellan 7-14 år går in för halva priset. Medlemmar från Crucified Barbara kommer att vara på plats likaså det svenska sleazebandet Crashdiet och Gus G från Firewind kommer under Lördagen hålla sin guitar clinic i Konferensrummet.  Dessutom kommer det även hållas efterfest på Distortion under Lördagen där Crashdiet och Pretty Wild kommer att spela!

    Rockmässan The Swedish Metal Convention
    rockyroute

    Relaterade Inlägg

    3 snabba med Rockmässans utställare

    Jorn Lande till Rockmässan

    GUS G till Rockmässan 2013

    crankitup.se

    Nu har festivalsommaren börjat. Muskelrock pågå Nu har festivalsommaren börjat. Muskelrock pågår för fullt i de småländska skogarna och nästa vecka är det dags för Sweden Rock Festival  att ta över Norje med sitt massiva program av riff, öl och vänskap. För tusentals hårdrockare runt om i landet är det nu dags att packa väskan, ladda upp spellistorna och förbereda sig mentalt för moshpits, campingliv och oförglömliga spelningar.

Men mitt i all pepp glömmer många det viktigaste: att packa smart. För att slippa panik i leran eller frysa i tältet har vi satt ihop en ultimat packlista för hårdrocksfestivalen – oavsett om du ska till @muskelrock_pa_tyrolen , @swedenrockfestival  eller någon annan festival.

Packlistan hittar du på crankitup.se, kommentera om du tycker att vi glömt något!
    @linkinpark, som nyligen belönades med priset fö @linkinpark, som nyligen belönades med priset för ”Favorite Rock Song” på American Music Awards, kan nu bekräfta att deras hyllade From Zero World Tour förlängs med nya utvalda Europadatum 2026. Turnén inleds med en efterlängtad konsert på 3Arena i Stockholm – bandets enda spelning i Norden nästa år!
Läs mer på crankitup.se!
    Metallicas självbetitlade album (eller The Black Metallicas självbetitlade album (eller The Black Album) från 1991 har nu nått 20xplatinum, 20 miljoner sålda ex. Deras magnifika släpp från 1986, Master of Puppets har nått upp till 8xplatinum. 
Kommentera med vilken av dessa som är din favorit!
    Vill du nå ut i flödet? Är ert band nybildat oc Vill du nå ut i flödet? Är ert band nybildat och har jobbat stenhårt med er demo/debut? Är ert band etablerat men vill ha lite fler recensioner?
Skicka en länk till promo@crankitup.se så recenserar vi och skriver några rader om er! Skicka gärna med bild på er och ett omslag!
/Redaktionen
    Nu finns äntligen bilderna från Mimfest 2025 upp Nu finns äntligen bilderna från Mimfest 2025 uppe på våran sida.
Kika gärna in och kolla!

https://crankitup.se/mimfest-2025/
#mimikry #mimfest #punk #troublemakers #lackland #theliptones #punkrock #sator
    Färskt bildgalleri från det småländska kraftpa Färskt bildgalleri från det småländska kraftpaketet när STRÖM och BULLET intog Mejeriet! Kolla In vår hemsida för alla bilder!
    Thåström gjorde en magisk spelning ikväll på M Thåström gjorde en magisk spelning ikväll på Malmö Arena! Ta gärna en titt på Mattias bilder i vårt bildgalleri på hemsidan! www.crankitup.se
    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Ultimata Packlistan för Festival 2025 – Allt du Behöver!
    • Linkin Park kommer till Sverige med From Zero World Tour
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.