Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Raven, Dirkschneider – Klubben, Stockholm

    0
    By Cecilia Wemgård on 20 november, 2017 Liverecension, Recensioner

    Datum: 2017-11-19
    Vad får man om man kombinerar NWOBHM med klassisk tysk heavy metal? Jo, en blandning av det bästa i retroväg som fortfarande låter vitalt för sin ålder. När Stockholm bjuder in gamla gubbar fylls lokalen utan problem av en massa yngligar som skanderar sin kärlek till hårdrocken.Raven
    Raven
    tillhör skaran av NWOBHM-band som aldrig fick ett riktigt genombrott under genrens högkonjunktur på det glada 80-talet. Vilket är svårt att förstå när de äntrar scenen och drar igång ett ös utan dess like. Att se Raven är som att se en Monty Python-sketch med jävligt bra musik. Bröderna John (bas, sång) och Mark (gitarr) Gallagher river av låtar, taggar publiken, låtsas fäktas med luftsvärd och visar en sådan spelglädje och energi att en känner en viss sorg över att detta band aldrig nådde samma storhet som landsbröderna i Saxon. Raven älskar det de gör och publiken älskar Raven. Som grädden på moset avslutar de showen med att hylla nyligen avlidne AC/DC-gitarristen Malcom Young med att dra igång Its a Long Way To The Top innan de tackar för sig.
    Betyg: 7/10Dirkschneider
    Udo Dirkschneider
    (sång) lämnade det legendariska tyska heavy metal-bandet Accept 2005, men han är sedan flera år ute och spelar Accept-låtar under namnet Dirkschneider. Om han är bitter över att hans gamla band skaffat sig en ny sångare och säljer ut några av de största arenorna i hemlandet så döljer han det bra. Första delen av turnén Back To The Roots avslutades 2016 och nu är den lilla mannen med de stora lungorna tillbaka med del två. Om första delen var hits för nybörjare så är uppföljaren raka motsatsen. Här är det renodlat Accept för de fans som stoltserar mad att äga bandets skivor från 90-talet. Särskilt Objection Overruled (1993) som snor all fokus under aftonen. Det börjar starkt med The Beast Inside från Death Row (1994) och fortsätter i samma stil med låtar som man aldrig trodde man skulle få höra live med Udo på sång. Tysken bevisar att bara för att vissa låtar inte är hits så är de knappast skräp. Att han sedan, under extranumren, flörtar med publiken genom att köra Princess Of The Dawn, Metal Heart, Fast As A Shark och Balls To The Wall är något man utan problem kan leva med.
    Betyg: 8/10

     Text och mobilfoto: Mats Vogt

    Dirkschneider Raven
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Raven – Fryshuset, Stockholm (2018-09-29)

    Muskelrock 2017 – Tyrolen i Blädinge, Alvesta (dag 3)

    Första banden klara till Sabaton Open Air

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.