Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Rock 4 Childrens Right, Sticky Fingers, Göteborg.

    0
    By johan on 9 oktober, 2011 Liverecension, Recensioner

    Katana, Sherlock Brothers, Itchy Daze och Engel – Live på Rock 4 Childrens Rights på Sticky Fingers, Göteborg.

    30/9 2011


    Världens barn och Nuclear Blast arrangerar tillsammans med lokala välgörare denna konsert för att förändra barns situation runt om i världen.

    Bra initiativ tycker vi på Crank it Up! Efter Rock 4 Childrens Rights i Stockholm 28:e september är det dags för Göteborg och Sticky Fingers tur med ny line up.


    Göteborgarna Katana är först ut att spela för Världens barn och sångaren Johan skuttar in på scen med samma energi som alltid. Tyvärr är publiken lite fredagstrött och gömmer sig vid baren. Efter Katana är det dags för Bandit–favoriterna Sherlock Brothers.

    Ni som har lyssnar på Bandit kan inte missat låtarna Stay och Rollin’. Sångaren föreslår även att publiken skall komma längre fram och det gör dom flesta. Nu ser golvet framför scenen inte lika öde ut längre. När Sherlock Brothers drar igång tredje låten Crave med riktigt skönt gung i börjar publiken till och med gunga med lite. Sångaren passar på att jucka lite mot sin basist med mikrofonstativet. Att det finns överskottsenergi i detta bandet är det ingen tvekan om. Nämnda Rollin’ får igång publiken ytterligare och sångaren visar att han kan leverera några riktigt hårda skrik. En sak jag funderar på under hela spelningen är när han skall slå en kullerbytta av scen på grund av sitt vilda headbangande? Han avslutar dock en av låtarna med en liten kullerbytta åt sidan istället och hinner med ytterligare några juck mot den stackars basisten. När spelningen är slut kan han lyckligtvis gå av scenen utan några märkbara skador.


    Itchy Daze däremot kör igång med lite lugnare toner med sin sköna rock. Trummisen bjuder på ett par riktigt bra solon mellan varven. Thomas Anderssons mysiga röst gör att flickorna tindrar med ögonen. Jag behöver inte vara telepatiskt för att läsa tankarna om Thomas på sängkanten med en akustisk gitarr. Jag gillar att bandet går från sköna ballader i Foo Fighers-stil till råare skaterock. 911 är helt klart en favorit bland publiken. Frontmannens röst är genom hela spelningen otroligt stark och kontrollerad, avslutningsvis tillägnas Celina (arrangör) och Världens barn låten Monster. Publiken sjunger med och stämningen är riktigt härlig. När bandet skall gå av scenen skriker publiken nej och trummisen och sångaren byter plats istället och kör låten Song 2 av Blur. Kul initiativ trots att kvaliten på det framträdandet kan diskuteras. Jag hade personligen behållt känslan av Monster i väntan på Engel.


    Trots att publiken kunde varit större (vart är alla när det är vägörenhet på gång?) står det ändå ett gäng trogna fans och skriker Engel innan bandet dragit igång. Ett maffigt intro och Engel intar scenen med så mycket bas att hela kroppen vibrerar. Nu snackar vi om långhåriga män som vet hur man levererar metal. Publiken längre bak verkar bli lite oroliga över denna förändring i musikgenre. Själv gillar jag starkt Engels låtar med tung metal kombinerat med melodier som verkligen fastnar. Klockren kombination som de levererar med bravur! Både jag och publiken jublar när sångaren presenterar Casket Closing och jag ryser. Det här är professionella musiker på scen och levererar bra med energi till publiken.

    Sångaren nämner deras samarbete med kören Hellmans Drängar och bjuder även upp körledaren på scenen. Han tackar tyvärr nej trots att publiken skriker uppmuntrande.

    Trummorna och basen vibrerar i hela kroppen under hela spelningen och bandet röjer som riktiga hårdrockare skall. En riktigt bra avslutning på Rock 4 Childens Rights.


    Betyg: 6/10


    Bästa: Celina som arrangerar en sådan kväll till att samla in pengar.

    Sämsta: Att det var så lite gensvar från publiken.



    Tessie Daniels


    johan

    Relaterade Inlägg

    CrankItUp söker nya skribenter

    Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)

    Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.