Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Walking With Strangers, Soilwork – Kägelbanan, Stockholm

    0
    By Markus Lassus Bjälnes on 1 maj, 2015 Liverecension, Recensioner

    Datum: 30 april 2015

    Walking With Strangers
    Walking With Strangers – Kägelbanan, Stockholm
    Det är med ett hejdundrandes drag som Trollhättans Walking With Strangers drar igång kvällen festligheter. Med ett headbangande och ett hoppande utan dess like spatserar grabbarna in på scen. Orden ”Kom igen nu Stockholm!” viner ofta ur frontmannen Robin Schultz strupe i ett försök att få publiken att följa bandets vilda show, tyvärr till liten nytta. Det är allt för lugnt bland åskådarna. Inte förrän bandet river av Dead Hand, drygt halvvägs in i spelningen, börjar folk bli varma i kläderna. Att sedan se bandet och publiken existera i symbios är en fröjd för ögat. Tyvärr kan inte samma sak sägas om örat, eftersom att diverse tekniskt strul och en alldeles för högt mixad baskagge fäller lyssnarupplevelsen.

    Bäst: Clouds
    Sämst: Echoes
    Betyg: 6/10

     

    Soilwork
    Soilwork – Kägelbanan, StockholmSedan starten för 20 år sedan har Helsingborgs Soilwork placerat sig i framkant av den svenska metalscenen. Detta syns tydligt på ett fullsmockade Kägelbanan som har övergått från konsertlokal till ångbastu. Med svetten drypandes från såväl åskådare som musiker drar sextetten igång klimaxet på denna mycket speciella valborgsmässoafton. Vad som genast märker är detta är en av de mest brinnande åskådarmassorna som jag har bevittnat. Inte ens för en sekund kan publiken stå still utan det är alltid någon som antingen hoppar, moshar eller vildsint headbangar. Den goda sinnestämningen smittar fort av sig på Soilwork som bjuder på en herrans liveshow blandat med gott om publikfrieri.

    Tyvärr sänks den grymma showen av en tämligen kass ljudtekniker. Från start till slut ligger trummorna alldeles för högt i mixen. Baskaggarna dränker de flesta av gitarrernas höga toner och blast beatsen dränker i princip allt annat ljud. Denna miss får några av bandets bästa låtar, såsom Nerve, att låta mediokra. Några undantag finns dock i form Distortion Sleep och Follow The Hollow som trots en dålig ljudbild håller måttet. Jag blir dock väldigt besviken när ett sådant gyllene band som Soilwork tappar så pass mycket på grund av en amatör bakom mixerbordet.

    Bäst: Distortion Sleep
    Sämst: Ljudbilden
    Betyg: 7/10

    Kägelbanan Soilwork Walking With Strangers
    Markus Lassus Bjälnes

    20-årig student baserad i Östersund/Stockholm med fokus på recensioner och nyhetsrapportering. Vinner troligtvis över de flesta hårdrockare på vasaloppet.

    Relaterade Inlägg

    Soilwork – Scandinavium, Göteborg (2024-11-01)

    Soilwork – Malmö Arena (2024-10-31)

    Soilwork – Folkets Park, Huskvarna (2023-08-17)

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.