Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    10 years of death and darkness – Kraken, Stockholm

    0
    By Cecilia Wemgård on 29 januari, 2017 Aktuellt, Liverecension, Recensioner

    Datum: 2017-01-28
    Kärt barn har många namn, men Luciferian Society har bara ett. Ändå är det en kär arrangör som nu firar tio år med präktigt kalas. Lite synd verkar det däremot vara att publiken sviktar åt det negativa. Kanske är det kvällens laguppställning som i en mättad scen inte imponerar av samma kaliber som den hade gjort för fem år sedan. Kanske är det som så att öppningsakten Wormwood, förutom hurrarop från nära familj och vänner, har tappat det mesta av sitt sting när Iron Maiden-riffen slängts ut med både barnet, vattnet och badbaljan. Det eller de mycket påfrestande förseningarna som sakta men säkert glesar ut åskådarskaran.Angrepp
    Black’n’roll av punkaktig kvalité blir det när arrangören själv har ställt sitt band på scenen. Trakterades micken gör Adrian Lawson ett helt okej framträdande men det tänder aldrig riktigt till i långa loppet. Visst, det är dansant och elakt men det gnisslar för lite och i slutändan är det faktiskt bara en i publiken som orkar vråla sig till extas. Ska man köra instabil kängpunk så ska det banne mig vara ännu mer instabilt än detta. Däremot ska en eloge ges till trummisen Jakob Ingvar Hallegrensom smiskar skinn med BDSM-aktig precision. Party in hell och Dictator är dessutom alltid välkomna allsångsdängor även om uppslutningen är aningens minimal denna gången.
    Betyg: 5/10Demonical
    Demonical är Demonical som är Demonical. Gillar man taktfast death metal av den nygamla skolan så vet man vad man får redan när man hör det ryskt kommuistklingande marschintrot. Inte heller blir det sämre av den sedvanliga bastanta stridsvagnen vid namn Kenneth Englund bakom trumsetet. Om Angrepps trummis vinner i precision så vinner Kenneth på snabbhet och styrkan i slagen. Vilket ger bandet en extra fördel jämte andra akter. Erfarenhet och en etablerad låtlista gör att vi vet vad vi får men vi vet också att lägsta kvalité ligger aningens högre på skalan. Den mörka bestialiteten från helvetets nionde cirkel är kompakt när bandet tuffar på som ett illavarslande godståg.
    Betyg: 6/10Horna
    Ställer du finska black metal scenen mot den norska kan du vara rätt så säker på att den sistnämnda går hem med svansen mellan benen medan den förstnämnda slänger upp ett mittfinger och knäcker en Koskenkorva. Så när finska Horna intar huvudstaden för första gången så är det inte förvånande att det blir intensivt. Speciellt för den lilla muppen som prånget ska peta på monitorernas sladdar och får en kyligt förbannad Shatraug (sång) att stirra ned honom till sådan nivå att han skrämt backar bort från scenen. Hur vida byxorna var torra eller ej låter vi vara osagt. Det som utmärker Horna framför andra akter är att de tar det mediokra och omvandlar det till guld likt Midas händer. Bitter avkylt och med stoisk ilska smattrar det på bra i mörkret medan främre fronten röjer utan dess like. Lika väl bemött blir den långsammare Kuoleva lupaus som lagom har petats in som ett lugnare mellanspel. Ja, det är inte konstigt att Horna både blåser ut födelsedagsljusen och skär största biten på födelsedagstårtan.

    På grund av stora förseningar var undertecknad tvungen att lämna spelningen innan huvudakten Firespawn kunde beträda scenen. Bilder på dem finns dock i galleriet nedan.

    Fler livebilder hittar du här – LÄNK

    Text:Cecilia Wemgård
    Foto: Sandra Thulin

    Angrepp Demonical Firespawn Horna Wormwood
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Lundablot – Mejeriet, Lund (2024-10-26)

    Firespawn – Abominate

    Wormwood – Kraken, Stockholm (2019-04-12)

    crankitup.se

    Vi va såklart även på plats på lördagen under Subk Vi va såklart även på plats på lördagen under Subkultfestivalen i Trollhättan och sprang runt bland alla fantastiska besökare, musiker, merchbodar och matvagnar.

Bilder från lördagen hittar ni på CRANKITUP.SE!

@subkultfestivalen @ladytron @mimikryband @theliptones @sturmcafeofficial @circus_elusion @hyrdaknektar @disciplinering @varldenbrinner @starpilotonchannelk @officialbeseech
    Ni har väl inte missat Robban's alla bilder från S Ni har väl inte missat Robban's alla bilder från Subkultfestivalen som ägt rum i Trollhättan? En fullspäckad helg fylld av musik, konst och kultur som lockade besökare från hela landet!

Bilder från fredagen hittar ni på CRANKITUP.SE! 

@subkultfestivalen @melody.club.official @smajavlafotter @henricdelacour @charta77band @strikkland_official @ultrasunn @aliceinvideoland @bandetmenuda @cat_rapes_dog_official @vagsjal_ @lejonhjartagram @biomekkanik_official
    Lördagen på @copenhell bjöd på en härlig blandning Lördagen på @copenhell bjöd på en härlig blandning av fest, tyngd och mörker. @trollfest_official satte tonen med sin smittande folk metal, @inhumannature levererade kompromisslös hardcore och @katlaofficial stod för en av dagens mest bombastiska spelningar. @alestormofficial bjöd på sin sedvanliga piratfest, @eyehategodnola levererade rå sludge från den amerikanska södern och @volbeat avslutade kvällen inför en massiv hemmapublik!

https://crankitup.se/copenhell-2026-lordag-i-bilder-volbeat-katla-och-alestorm/
    Fredagen på @copenhell bjöd på en av festivalens s Fredagen på @copenhell bjöd på en av festivalens starkaste uppställningar, där allt från atmosfärisk rock till skoningslös black metal och modern metalcore stod på schemat. Publiken fick uppleva ett eldfyllt framträdande från @triviumband , den suggestiva tyngden hos @aperfectcircle , @allthemwitchesband psykedeliska groove, @gaerea_s intensiva mörker, @imminenceswe känsloladdade energi och danska @morildcph kompromisslösa svärta.

Här är våra bilder från fredagens konserter på Copenhell! https://crankitup.se/copenhell-2025-fredag-i-bilder-trivium-a-perfect-circle-imminence/
    Torsdagen på @copenhell bjöd på en bred och intens Torsdagen på @copenhell bjöd på en bred och intensiv festivaldag, från rå energi och hardcore-attityd till klassisk rocktyngd och storslagna ljudlandskap. Under dagen fångade vi @rapmartinrap , @blacklabelsocietyofficial, (O), @iceninekills , @enditbaltimore, @rivalsons och @iotunn på bild. Särskilt Iotunn stod för en magisk och närmast episk spelning, där det atmosfäriska mötte det monumentala på absolut bästa sätt.

https://crankitup.se/copenhell-2026-torsdag/
    Bilder från första dagen på Copenhell finns nu upp Bilder från första dagen på Copenhell finns nu uppe på vår sida, checka in!

https://crankitup.se/copenhell-2026-onsdag/

Bilder finns på @alicecooper , @tommorello , Suicidal Tendencies, @officialdogma , @scimitarium666 och @konventband
    @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @ @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @mejerietilund som kändes mer som en urladdning än en konsert. Energin var konstant hög, med ett band som aldrig släppte taget om publiken och ett golv som svarade direkt. Det var rått, svettigt och kompromisslöst, precis så som det ska vara live. En kväll som påminde om varför de fortfarande är ett av Sveriges mest pålitliga liveband!

Se Agnes bilder på vår hemsida!
    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    En sorgens dag! En av världens största musikikone En sorgens dag! 
En av världens största musikikoner död efter hjärnblödning.
Ace Frehley 1951-2025

Foto: Petter Hellman

#acefrehley
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
      • Bildgallerier 2026
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Dropkick Murphys, Vega – Köpenhamn (2026-07-24)
    • Subkultfestivalen 2026 – Lördag
    • Subkultfestivalen 2026 – Fredag
    • Copenhell 2026 – Lördag
    • Copenhell 2026 – Fredag
    Facebook Instagram TikTok X (Twitter) YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.