Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Amorphis – det är krävande och vi offrar mycket

    0
    By Gabi Mattsson on 25 april, 2018 Aktuellt, Intervjuer

    Amorphis

    Under 28 år har finska Amorphis haft en förkärlek för att väva samman sitt lands klassiska melodier med progressive metal och hårdare toner. I samband med att album nummer tretton, Queen Of Time, snart når lyssnarna sätter vi oss ned med delar av bandet en vacker vårdag i Stockholm. Medan solen gassar berättar sångaren Tomi Joutsen och gitarristen Esa Holopainen om nya skivan, “riktiga job” och vad som skiljer första showen på en turné från sista showen på samma resa. Allt under goda skämt och manga skrattsalvor som får avsluta nästan varje mening.

    Berätta om låttiteln Queen Of Time, vem är hon?

    – Hon är inte en riktig person utan det är bara titeln på albumet, säger Tomi. Eftersom vi är enkla killar så vill ingen ha en komplicerad titel, sedan vävs olika teman på skivan ihop med namnet. Det är inget konceptalbum, men det finns olika teman som man bland annat hör i låtarna Queen Bee och Gold Elk. 

    Ni arbetade tillsammans med producenten Jens Bogren (Opeth, Dimmu Borgir, Sepultura, Arch enemy, At The Gates m.fl) på Under The Red Cloud (2015) och valde att samarbeta med honom igen på nya skivan.  Hur undviker man att bli för bekväm med varandra under arbetet?

    – När det kommer till att arbeta med Jens så finns det ingen möjlighet att bli för bekväm, säger Esa. Man kan säga att han kände oss rätt bra efter förra gången och vi var medvetna om hans arbetsmetoder. Eftersom detta är en man med många idéer  skickade vi bara några demos så att han kunde välja ut låtarna till albumet. Med sex starka viljor är det bättre att låta någon utomstående, som i detta fall en bra producent, ta vissa beslut. Tillägg i form av flöjter och körer är hans idéer, vi hade till och med en orkester som spelade in samtidigt som oss, fast inte på samma plats.

    – Senaste skivan släpptes för två år sedan, så det jag hoppas mest på är att utvecklingen inom bandet har gått framåt, säger Tomi. Sammanlagt tog hela processen arton månader, det är mycket svett och svordomar investerade i albumet. Som Esa sa, det var ett smart beslut av oss att låta Jens ta över, när vi först började så fanns det sjutton låtar att välja mellan. Precis som förväntat blev resultatet riktigt bra, innehållet är uppbyggt kring både överraskningar och drama. Vad den röda tråden är vet vi fortfarande inte, men något finns där som gör att det varken känns för långt eller för tråkigt. Alla tio låtarna är olika.

    Om jag minns rätt så hade ni bara några dagars paus efter turnén och studion?

    – Alla låtar var redan klara så det var mer att vi gick direkt från scenen in i replokalen, säger Esa.  Arrangemanget av låtarna och det faktum att vi inte har haft ledigt gjorde det mer stressigt än vanligt. Personligen föredrar jag att ha några dagar ledigt innan jag måste spendera mer tid med de andra killarna igen. Skratt. 

    – En bra sak med att arbeta som musiker är att det sker i perioder, som festivaler och liknande, säger Tomi. Efter 200 shower med samma låtar är det en otrolig lättnad att stanna upp och arbeta på något nytt. För då slipper man ytterligare 200 spelningar med samma material. Kreativiteten och skapandet i sig är fantastiskt, men att behöva träffa alla i bandet efter så kort tid var hemskt. Skratt. Samtidigt är det intressant hur människor fungerar. Som nu väntar vi bara på att få kliva upp på scenen igen och det enbart för att vi minns allt det roliga.

    Om ni jämför första spelningen med den sista på en lång turné, hur olika är de då?

    – Saken är den att det inte är roligt att räkna ner till sista dagen, säger Esa. Det finns en kille i vårt band som faktiskt sitter och räknar ut, på minuten, hur lång tid vi har kvar. Så ibland kan man få höra att; ”Nu har vi 15000 timmar kvar och tre minuter”, då tackar vi alla verkligen för den intressanta informationen. Tänker man på det sättet blir det svårare även om alla turnéer är ett nytt äventyr, trots att vi är på den nivån att vi redan varit på de flesta ställena.

    – Jag gillar den första showen eftersom det är där den oförklarliga magin uppstår med musiken, säger Tomi. Vi kan spendera timmar med att lyssna igenom låtarna för att hitta de som fungerar bra live, men det visar sig alltid bäst när vi står framför en publik. Vårt största problem är den gigantiska katalog av låtar vi har att välja mellan. På festivaler är det svårare eftersom att vi har mindre tid på scenen att sälja in oss hos nya fans, som mest får vi 45 minuter. När vi är headliner på egna turnéer så är det lättare eftersom vi kan välja mer fritt mellan det nya materialet och de lite äldre låtarna. Friheten att blanda olika känslor är mycket större, inte bara för att vi har mer tid utan för att vi vet att problem som kan uppstå går att lösa lättare. Som en gång när det var massa vatten på scenen, som du säkert förstår så fungerade det inte särskilt bra med utrustningen.

    Vilket är ert bästa turnéminne?

    – Det måste vara från förra sommaren när vi spelade i två länder med snarlika namn, säger Esa. De låg precis bredvid varandra och chauffören som skulle köra oss misstolkade allt och körde oss till fel land. Panikslagna fick vi ringa till vår manager och försökte förklara för den här chauffören, som så klart inte pratade engelska, att vi hade kommit till fel land. En annan rolig sak som faktiskt är återkommande, är att på festivaler så brukar lokal radio spelas upp genom det trådlösa systemet när vi riggar scenen.

    Olli-Pekka Laine är tillbaka som basist efter sjutton års frånvaro, hur kändes det att han kom tillbaka efter så lång tid?

    – Olli är en av de medlemmar som var en del av bandet från början och han arbetade med oss på fyra album (1990-2000), säger Esa. När vår dåvarande basist Niclas Etelävuori sa att han ville gå en annan väg så var Olli den första basist som blev tillfrågad om att bli hans ersättare under festivalerna. Att det har gått så lång tid känns overkligt, efter turnén som support för Volbeat på Seal The Deal-turnen och inspelningen av albumet var han återigen en permanent medlem i bandet.

    – Trots att han inte varit en medlem i gruppen så har bandet mellan Olli och Amorphis varit kvar, säger Tomi. Han berättade själv att han hade hoppats på att bli en del av bandet igen. Personligen anser jag Olli vara en väldigt ödmjuk och talangfull musiker som bidrar till bandets välgång. Förmodligen beror det på att han utöver musiken även har haft ett riktigt jobb.

    Vad menar du med riktigt jobb, att vara musiker är väl mer krävande än ett nio till fem-arbete?

    – Du har rätt i att det är krävande och vi offrar mycket, säger Tomi. Alla i bandet har familj som vi spenderar mycket tid ifrån, det är en speciell livsstil. För att kunna lyckas som musiker måste man vara beredd på att offra mycket. Finland har en liten marknad precis som landet i sig och jag vet inte hur många som kan leva på musiken, som tur är har vi det privilegiet. 

    Amorphis Queen of Time
    Gabi Mattsson

    Relaterade Inlägg

    Karmöygeddon 2024

    Amorphis – Tuska Open Air (2019-06-28)

    Jinjer, Soilwork, Amorphis – Klubben, Fryshuset Stockholm

    crankitupswe

    Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan Dimhall, Farsot och Straysand Effect sopade mattan när de spelade i Kristianstad förra veckan! Kolla gärna in de fulla gallerierna på www.crankitup.se
    D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett D-A-D hade ett fenomenalt 40-årsjubileum på ett sprängfullt Slagthuset Malmö! Med sig hade de med sig Kristianstadrockarna i The Dahmers! För att se våra bilder kolla in Crankitup.se

@d.landafterdark @thedahmers #d-a-d #thedahmers
    Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyoffici Efter Malmö begav sig @inflames, @archenemyofficial och @soilwork till Göteborg för att lira på Scandinavium under fredagskvällen!

Bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se!

@livenationswe @livenation @scandinaviumarena
    In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår p In Flames, Arch Enemy och Soilwork spelade igår på Malmö Arena! Se fler av våra fotografier på vår sajt!
    Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejer Nu finns samtliga bilder från Lundablot på Mejeriet uppe på vår sajt! Se Mattias bilder på Wormwood, Raven Banner, Vanquisher och Vanir på www.crankitup.se

Glöm inte att följa @wormwoodofficial, @ravenbannerband, @vanirdenmark och @vanquisherofficial!
    @britfloyd skapade fullkomlig magi igår kväll på Malmö Arena! För att se fler av Mattias bilder kolla in vår hemsida! 

#britfloyd #britfloydconcert #britfloydpulsetour #britfloydpulsetour2024
    Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Am Ni har väl inte missat våra bilder från Amon Amarth-spelningen på Liseberg förra helgen? Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder! @amonamarth #AmonAmarth @lisebergab #liseberg
    Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! K Nu är våra bilder från Malmöfestivalen uppe! Klicka er in på Crankitup.se för att se samtliga bilder!
    Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på e Årets upplaga av South Ocean Festival bjöd på en del drös av talangfulla band. På vår hemsida har vi nu publicerat bilder från #TheCardigans, #DeWolff, #ViagraBoys, #TheWannadies, #SvartRidå, #LiarThiefBandit, #Deville och #Colorstone! 

Klicka er in på www.crankitup.se för att se alla bilder!
#southoceanfestival
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    • Thåström – Malmö Arena (2025-03-07)
    • Bombus, Hostilia, Järnbörd, Inferno Queens – Plan B, Malmö (2025-02-14)
    • Mimfest – 2025
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.