Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • Ryan Roxie – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-08-13)
    • Mimikry – Elinorspelen, Uddevalla (2022-08-06)
    • Nicke Borg – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-08-05)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Jinjer, Soilwork, Amorphis – Klubben, Fryshuset Stockholm

    0
    By Disa Ekvall on 17 januari, 2019 Aktuellt, Liverecension, Recensioner, Tips

    Datum: 2019-01-15
    En utsåld spelning på Klubben är ett sällsynt fenomen. när namn som Jinjer, Soilwork och Amorphis anonseras. Då samlas flera hundratals hårdrockare för att lyfta hornen högt och beskåda spelningen både inne i och utanför lokalens dörrar.


    Jinjer
    Den som förväntar sig en kopia av Alissa White-Glutz begår ett stort misstag när Tatiana Shmailyuk (sång) växlar mellan förförisk stämma och att growla som om livet stod på spel. Det är med rytmiskt samspel och höga hopp som bandet fångar publiken. Konstellationen beväpnar sig med rent mangel och energin från fansen och bjuder på en rejäl kick signerad groove metal. De instrumentala partierna tar allt större plats för att sedan långsamt byggas upp till ett klimax. Tilläggas kan är att det blir aggressivt och ärligt när basens skitiga sound möter riffens finess. Låtarna betas av i ett alldeles för högt tempo utan att sakna spelglädjen. Tiden som förband är kort och Jinjer sparar inte på krutet under sin stund i rampljuset. När Sit Stay Roll Over ramar in slutet på spelningen, som både är stabil och fruktansvärt väloljad, ökar behovet av ytterligare en fix ren groove metal.

    Betyg: 8/10


    Soilwork
    Med tjugo år i ryggen är Soilwork knappast nybörjare och senaste albumet Verkligheten har gett en välbehövlig nytändning. Melodisk groove metal kan stinka av årtiondes användning eller dofta rosor. När Björn ”Speed” Strid (sång) är med i leken uteblir halvmesyrerna och growlandet är fläckfritt. Även när han sjunger rent så följs de melodiska riffen upp med ett material som är som en godispåse med Malaco Gott och Blandat. Bastian Thusgaard bankar skiten ut trummorna och tryckvågorna pressas till max när gitarristerna Sylvain Coudret och David Andersson fyller upp det lilla tomrum som lämnats kvar. Mot slutet är publiken, som kastat sig in i diverse moshpits, lika svettiga och tömda på energi som musikerna.

    Betyg: 7/10


    Amorphis
    Det blir ett kärt återseende denna kväll för de fans som följt Amorphis sedan starten. Basisten Olli-Pekka Laine må ha varit frånvarande ett antal år, men det är inget som märks. Deras progressiva extremmetal med inslag av finska folkmelodier varierar mellan höga explosioner och lugnare vaggvisor. Tomi Joutsen (sång) lever sig in i musiken och varje gest känns välplacerad samtidigt som varje ton prickas. Övergången från strupsång till lockande rensång sker naturligt. Gitarristen Esa Holopainen låter gång på gång fingerdansen skaka om trumhinnan och under Sky Is Mine smattrar det likt  fyrverkerier med dubbel dos krut i. När slutet kommer är stämningen på topp och det är rent sadistiskt av bandet att inte spela fler låtar för sina svältfödda fans.

    Betyg: 10/10

    Foto: Pelle Jansson

    Text: Disa Ekvall

    Amorphis Fryshuset Jinjer Soilwork Triffid And Danger Concerts
    Disa Ekvall

    Relaterade Inlägg

    Copenhell 2022 – Lördag (2022-06-18)

    H.E.A.T – Klubben Fryshuset, Stockholm (2020-02-28)

    Crashdiet – Klubben Fryshuset, Stockholm (2020-02-28)

    crankitupswe

    Igår gästades @backstagerockbar i Trollhättan a Igår gästades @backstagerockbar i Trollhättan av @ryanroxie som bjöd på en riktig helkväll! Bilder från hans akustiska spelning hittar ni på vår hemsida (länk i profilen).
    En stark sommartradition som håller i sig är att En stark sommartradition som håller i sig är att Nicke Borg besöker Backstage Rockbar i Trollhättan och spelar massa go musik och skapar en härlig stämning på krogens uteservering med allsång och applåder. Så även i helgen som passerat. Bilder från spelningen hittar ni på crankitup.se!

@nickeborg @backstagerockbar
    En gång om året arrangeras @elinorspelen i utkan En gång om året arrangeras @elinorspelen i utkanten av Uddevalla.
Detta året fick de besök av @mimikryband som gjorde en intim och trevlig spelning i en lada.

Bilder från spelningen hittas på våran sida (Länk i bio).

#mimikry #elinorspelen #svenskpunk
    Om man befann sig i Trollhättan i fredags kunde m Om man befann sig i Trollhättan i fredags kunde man höra Chris Bay, rösten bakom Freedom Call, på Backstage Rockbar. Fler bilder från det akustiska framförandet hittar ni på crankitup.se! @chrisbayofficial @freedomcallofficial @backstagerockbar
    Österrikiska @belphegor_official är tillbaka med Österrikiska @belphegor_official är tillbaka med nytt album. Läs recensionen på Crankitup.se 

#crankitupswe
    Det är många klassiska album som börjar närma Det är många klassiska album som börjar närma sig 40 års ålder!
Detta makalösa album släpptes denna dag för 38 år sedan och anses vara det sista som bär spår efter Dave Mustain. Är det kanske också det sista riktigt bra alstret från dessa giganter?
    Idag är det 35 år sedan Guns N' Roses släppte d Idag är det 35 år sedan Guns N' Roses släppte det smått legendariska albumet Appetite For Destruction! 
Vilken låt skulle Du säga är den absolut bästa?
Kommentera och berätta!
    Charta 77 på Subkultfestivalen i Vänersborg Charta 77 på Subkultfestivalen i Vänersborg
    Lastkaj 14 på Subkultfestivalen i Vänersborg Lastkaj 14 på Subkultfestivalen i Vänersborg
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Ryan Roxie – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-08-13)
    • Mimikry – Elinorspelen, Uddevalla (2022-08-06)
    • Nicke Borg – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-08-05)
    • Chris Bay – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-07-29)
    • Belphegor – The Devils
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2022 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.