Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Artax Film – Music, Blood and Spirit

    0
    By Cecilia Wemgård on 6 februari, 2016 Aktuellt, Recensioner

    cecilia 01Släpps som VOD den 10 februari
    När dokumentärer djupdyker i strofen “att leva på dina djupaste intressen” görs det oftast i ett berättarspråk som går i dur. När vi djupdyker in i Watains varglya (deras gamla replokal) sätts tonskalan i psykologiskt moll. Trots detta är grundkonceptet detsamma; en svart häst som piskar sig själv blodig för att kunna leva på sina drömmar och ideal. En okänd utmanare som överraskande nog tar hem segern.

    Music, Blood and Spirit är den tredje delen i trilogin Blood and Spirit. I denna del ger vi oss in i Watain-sångaren Erik Danielssons lätt bisarra och spirituella värld. Från hans första stapplande steg och kassetter med The Beatles och Rolling Stones, till de tyngre åren i åtta-nio års ålder med Metallica och Guns’n’Roses för att slutgiltigt bege oss in i det universum som går under epiteten black metal. I ett förvånansvärt öppet berättande om hans syn på världen och det spirituella blir det mer än väl tydligt att kändisskapet aldrig har varit ett eftersträvat ideal. Vissa människor är helt enkelt födda till att spela musik. Genom ett färgfilter av smolkig gråskala och varm sepia hinner dokumentären ta slut innan den egentligen hann börja. Å andra sidan blir det aldrig tråkigt utan intresset hålls ständigt på en hög nivå.  Utnyttjandet av färger, toner och konst är det som verkligen får filmen att lyfta. Från de första minuternas dystra nyanser till de bleka naturscenerna mot berättelsens sluttamp finns det ständigt en röd tråd.

    Med ett pragmatiskt berättande indelat i pedagogiska kapitel har producenten Claudio Marino med enkla medel skapat en intresseväckande dokumentär. På cirka 23 minuter lyckas mannen rama in ett lugnt objekt där rituella trummor komponerade av Treha Sektori förhöjer stämningen. De väl valda bakgrundsbilderna skapar en atmosfär som passar den elitism som Eriks person verkar drypa av. Rent faktamässigt bjuder däremot dokumentären inte på något nytt. För den som har läst de senaste årens större intervjuer med Watain har det mesta redan avhandlats både en och två gånger. Istället lyckas Claudio belysa de små saker som aldrig kan återskapas i en text. Det är i Eriks kroppsspråk, i de fundersamma veken i pannan och hans fokuserade blick när han skrapar fram bokstäver på ett vitt ark som styrkan ligger. Det är i frontmannens avslutande pillemariska leende som detta personporträtt blir något unikt.
    Betyg: 7/10

    Fakta:
    10 februari släpps Music, Blood and Spirit som Video on Demand (www.musicbloodandspirit.com), målet är även att få ut DVD:n med hela trilogin under mars (www.artaxfilm.com).

    Claudio Marino Erik Danielsson Music Blood and Spirit Watain
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Malmöfestivalen 2024

    Gefle Metal Festival 2023 – Dag två, Fredag

    Sista bokningarna till Gefle Metal Festival

    crankitup.se

    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    En sorgens dag! En av världens största musikikone En sorgens dag! 
En av världens största musikikoner död efter hjärnblödning.
Ace Frehley 1951-2025

Foto: Petter Hellman

#acefrehley
    Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser St Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser Strand. Cecilia var där – läs hennes recension av Dismember på CrankItUp.se

@dismember_official @debasersthlm
    Tomas “Tompa” Lindberg 1972 – 2025 En sorgens dag Tomas “Tompa” Lindberg
1972 – 2025

En sorgens dag för metalvärlden. Frontmannen från At The Gates har lämnat oss.
Må han vila i frid.

Foto: Ester Segarra
    Trollhättan Rock City 2025 Kiss Alive fyller 50 å Trollhättan Rock City 2025

Kiss Alive fyller 50 år.
En heldag med föreläsningar, livemusik, försäljare, tävlingar & mingel om ett av världens mest ikoniska band.
Givetvis var Crank it up oxå där!

Bilder från eventet hittas här: https://crankitup.se/trollhattan-rock-city-2025

KISS , Kissarmy , Trollhättan Rock City
    🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – 🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – och vi var där!
Det blev en kväll full av pyroteknik, öronbedövande gitarriff och ren rockmagi i Göteborgs sommarkväll. 🤘

📷 Vi fångade ögonblicken –  hela fotogalleriet från en av årets mäktigaste konserter hittar ni på crankitup.se!

@acdc @livenationswe
    Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav kraft åt våra känslor och hjälpte oss genom mörkret. Din musik lever vidare, starkare än någonsin. 💔🎤 #RIPChester #LinkinPark @linkinpark
    Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen.
    Vi har förlorat en eldsjäl. Vi nås av nyheten från Vi har förlorat en eldsjäl.
Vi nås av nyheten från Göteborgs Nya Bryggeri att Linus Pilebrand lämnat oss alldeles för tidigt – en person som satte avtryck i allt från musik till malt. Vår hyllning till honom finns nu att läsa på CrankItUp!
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
      • Bildgallerier 2026
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Jinjer, Fållan – Stockholm (2026-02-27)
    • Korslagda, Plan B – Malmö (2026-01-31)
    • Eivør – Fållan, Stockholm (2025-10-25)
    • Eivør – Fållan, Stockholm
    • One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan (2025-10-17)
    Facebook Instagram TikTok X (Twitter) YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.