Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Axxis – Monster Hero

    0
    By Cecilia Wemgård on 19 september, 2018 Albumrecension, Recensioner

    Axxis - Monster HeroPhonotraxx Publishing
    Släpps den 5 oktober

    Trots avkrokar in på power metal-territorium kring mitten av 2000-talet är Axxis återigen inne på den trallvänliga heavy metal som de började med i slutet av 80-talet. Från klämchecka AC/DC-doftande partyspår till eftertänksamma politiska texter balanserar tyskarna stadigt på kanten mellan det fåniga och det allvarliga. Det är faktiskt synd och skam att denna kvintett fortfarande får stå i de mer välkända tyska hårdrockbandens skugga trots 30 års harvande och genomgående hög lägsta kvalité.

    Låtskrivaduon Harry Oellers (keyboard) och Bernhard Weiß (sång) fortsätter den resa de inledde kring 2014 med att ta sig tillbaka till rötterna. För den som har hängt med sedan 80-talet blir det ett kärt återseende av den där typiska tyska munterheten och glimten i ögat som alltid utmärkt Dortmund-sönerna. Vare sig det är klämchecka All I Want Is Rock eller Rock Is My Religion är allsången igång redan på andra upprepningen av refrängen. I kontrast blir Gonna Be Tough en dänga där Bernhards nasala röst uppmuntrande men bestämt peppar en vidare som om han vore en personlig tränare på gymet. Däremot är det inte bara glatt öldrickande och solsken i bägaren. Den mörkare stämningen som återfinns i bland annat titelspåret och låten Firebirds texter väger upp för den stundom lite allt för glada munterheten. Med en lätt flört åt Utopia (2009) passar nämligen gruppen på att plocka med sig även de lyssnare som tillkommit de senaste tio åren.

    Från rock’n’roll till heavy metal. Detta är ett klassiskt Axxis-album som trotsar generationsgränserna. Inte bara har bandet hittat tillbaka till sina tidiga rötter utan de har även fått till en snits och finess som gör dem dagsaktuella. Är detta deras starkaste album i diskografin? Nej, där ligger verk som Axxis II (1990) och Back to the Kingdom (2000) kvar på obesegrade pallplaceringar. Nosar den topplaceringarna i nacken? Utan tvivel.

    Betyg: 8/10

    Spår
    1. Monster Hero
    2. Living As Outlaws
    3. Rock Is My Religion
    4. Love Is Gonna Get You Killed
    5. Glory Of The Brave
    6. Make Me Fight
    7. Gonna Be Tough
    8. Firebird
    9. We Are Seven
    10. Give Me Good Times
    11. All I Want Is Rock
    12. The Tragedy Of Mr. Smith

    Medlemmar
    Bernhard Weiß – sång
    Harry Ollers – keyboard
    Rob Schomaker – bas
    Dirk Brand – trummor
    Stefan ”Stürmer” Weber – gitarr

    Text: Cecilia Wemgård

    Axxis Monster Hero
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Axxis – När politiker blir monster

    Axxis – Kingdom of the night II White/Black edition

    Axxis till Rockstad: Falun

    crankitup.se

    Är du redo för årets festivaler – eller glöm Är du redo för årets festivaler – eller glömmer du alltid något hemma? 🧦🎫
Vi har gjort den ultimata packlistan för att du ska kunna fokusera på musiken, stämningen och minnena istället för stressen. 😎🎶
Kolla hela listan på crankitup.se! 

Vad är det konstigaste du själv packat med dig till en festival?
    Vi har en ny recension från death metalfabriken a Vi har en ny recension från death metalfabriken att presentera! Klicka dig in på hemsidan för att läsa hela!
@throne_of_roaches
    Nu har festivalsommaren börjat. Muskelrock pågå Nu har festivalsommaren börjat. Muskelrock pågår för fullt i de småländska skogarna och nästa vecka är det dags för Sweden Rock Festival  att ta över Norje med sitt massiva program av riff, öl och vänskap. För tusentals hårdrockare runt om i landet är det nu dags att packa väskan, ladda upp spellistorna och förbereda sig mentalt för moshpits, campingliv och oförglömliga spelningar.

Men mitt i all pepp glömmer många det viktigaste: att packa smart. För att slippa panik i leran eller frysa i tältet har vi satt ihop en ultimat packlista för hårdrocksfestivalen – oavsett om du ska till @muskelrock_pa_tyrolen , @swedenrockfestival  eller någon annan festival.

Packlistan hittar du på crankitup.se, kommentera om du tycker att vi glömt något!
    @linkinpark, som nyligen belönades med priset fö @linkinpark, som nyligen belönades med priset för ”Favorite Rock Song” på American Music Awards, kan nu bekräfta att deras hyllade From Zero World Tour förlängs med nya utvalda Europadatum 2026. Turnén inleds med en efterlängtad konsert på 3Arena i Stockholm – bandets enda spelning i Norden nästa år!
Läs mer på crankitup.se!
    Metallicas självbetitlade album (eller The Black Metallicas självbetitlade album (eller The Black Album) från 1991 har nu nått 20xplatinum, 20 miljoner sålda ex. Deras magnifika släpp från 1986, Master of Puppets har nått upp till 8xplatinum. 
Kommentera med vilken av dessa som är din favorit!
    Vill du nå ut i flödet? Är ert band nybildat oc Vill du nå ut i flödet? Är ert band nybildat och har jobbat stenhårt med er demo/debut? Är ert band etablerat men vill ha lite fler recensioner?
Skicka en länk till promo@crankitup.se så recenserar vi och skriver några rader om er! Skicka gärna med bild på er och ett omslag!
/Redaktionen
    Nu finns äntligen bilderna från Mimfest 2025 upp Nu finns äntligen bilderna från Mimfest 2025 uppe på våran sida.
Kika gärna in och kolla!

https://crankitup.se/mimfest-2025/
#mimikry #mimfest #punk #troublemakers #lackland #theliptones #punkrock #sator
    Färskt bildgalleri från det småländska kraftpa Färskt bildgalleri från det småländska kraftpaketet när STRÖM och BULLET intog Mejeriet! Kolla In vår hemsida för alla bilder!
    Thåström gjorde en magisk spelning ikväll på M Thåström gjorde en magisk spelning ikväll på Malmö Arena! Ta gärna en titt på Mattias bilder i vårt bildgalleri på hemsidan! www.crankitup.se
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Throne of Roaches – Chrysalis
    • Ultimata Packlistan för Festival 2025 – Allt du Behöver!
    • Linkin Park kommer till Sverige med From Zero World Tour
    • CrankItUp söker nya skribenter
    • Ström, Bullet – Mejeriet, Lund (2025-03-15)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.