Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • Enslaved – Heimdal
    • Eradikated – med klassisk thrash metal som ledstjärna
    • Tygers Of Pan Tang släpper nytt album
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Brimstone Coven – Black Magic

    1
    By Erik Nelsson on 21 januari, 2016 Aktuellt, Recensioner

    Brimstone Coven - Black Magic - ArtworkMetal Blade
    Släpps 29 januari 2016

    Brimstone Coven grundades 2011 men deras musikaliska stil har mer än fyrtioåriga gamla rötter. Den West Virginia-baserade kvartetten använder sig av de legendariska tunga riffen från tidiga metalakter så som Black Sabbath och Pentagram. Mystiken som präglade 70-talet använder Brimstone Coven sig även av för att leverera en tväräkta retro känsla i sin musik. Bandet har lovat att leverera en mer genuin och klassisk atmosfär på deras andra platta Black Magic. En platta som bevisar att amerikanarna håller vad dem lovar.

    Direkt vid första draget på gitarren och slaget på trummor förs man tillbaka till 70-talet. Öppningsspåret ‘Black Magic’ levererar tunga, proto-metal riff och diabolisk lyrik. Det intressanta med denna platta är att jämfört med annan metal kan Brimstone Coven kännas relativt tama, men bandet lyckas ändå skapa mystik kring sig med sin klassiska image av häxritualer och svart magi. Låtarna därefter, ‘Black Unicorn’ och ‘Beyond The Astral’, känns nästan förutsägbara efter en kort genomlyssning. Emellertid tar den halvakustiska balladen ‘As We Fall’ och bryter trenden lite. Svängiga ‘Slow Death’ och den tragiska balladen ‘The Plauge’ försöker uppvisa bandets potential att variera sig, men i slutändan försvagas de av igenkännbara melodier och koncept.

    På det hela har Brimstone Coven skapat en tidsmaskin av sitt eget slag. Black Magic lyckas återskapa det klassiska heavy metaljudet från 70-talet till en precision som inte har hörts på länge. Samtidigt känns plattan igen alldeles för väl, då amerikanarna verkar sakna egen identitet. Endast fåtal gånger känns materialet originellt. Ordspråket brukar gå “If it ain’t broken, don’t fix it”, men ibland skulle ett nytt skikt av färg inte sitta så illa.

    Betyg: 6/10

    Spår:

    1. Black Magic
    2. Black Unicorn
    3. Beyond The Astral
    4. As We Fall
    5. Upon The Mountain
    6. Slow Death
    7. The Seers
    8. The Plauge
    9. Forsaken
    10. The Eldest Tree

     

    Medlemmar:

    Corey Roth – Gitarr
    John Williams – Sång
    Andrew D’Cagna – Bas
    Justin Wood – Trummor

     

    Black Magic Brimstone Coven
    Erik Nelsson

    Ungdom i Stockholm med fokus på recensioner. Uppskattar all sorts musik. Ryktet går att han även aldrig har nekat en Magic: The Gathering duel.

    Relaterade Inlägg

    Muskelrock 2017 – Tyrolen i Blädinge, Alvesta (dag 3)

    crankitupswe

    I början på månaden släppte norska @enslavedof I början på månaden släppte norska @enslavedofficial ett nytt alster. Vi har lyssnat och nu kan du läsa recensionen!
Klicka dig in på hemsidan och läs!

https://crankitup.se/enslaved-heimdal/
@nuclearblastrecords
    Den 27 maj blir det åka av i Malmö Folkets park! Den 27 maj blir det åka av i Malmö Folkets park!
Malmö Rock Festival är tillbaka med två scener och grym lineup!!
@malmorockfestival @thedahmers @royalrepublic @freedomcallofficial @molybaron @guenna.music
    @eradikated_official släpper idag första singeln @eradikated_official släpper idag första singeln från deras kommande fullängdare! Läs vår intervju med dem och självklart en kort recension på låten! Klicka dig in på hemsidan via länken i bio
@republic_66 @indierecordings
    I fredags bjöd norska Wildnite på en riktigt riv I fredags bjöd norska Wildnite på en riktigt rivig spelning på Backstage Rockbar i Trollhättan.

Bilder från spelningen hittas som vanligt på våran sida crankitup.se

@wildnite_official 
@backstagerockbar 
#wildnite #hardrock #backstagerockbar #concertphotography
    The Dahmers släpper idag nytt material! Vi har ly The Dahmers släpper idag nytt material! Vi har lyssnat och säger bara att du behöver också lyssna! Klicka dig in på vår hemsida och läs vår recension så förstår du!
https://crankitup.se/the-dahmers-ghouls-in-the-garage/
@thedahmers
@republic_66
    En kväll i slutet av januari var det total Metal En kväll i slutet av januari var det total Metal Frenzy på Kulturbolaget i Malmö. Vi kan nu presentera ett gäng bilder från denna galna kväll.
Spana in bilderna via länken (nedan eller i bio)

https://crankitup.se/metal-frenzy-kb-malmo-2023-01-23/

@eradikated_official @easternhighofficial  @tornvisions_official
    @inflames släpper idag nytt material på @nuclear @inflames släpper idag nytt material på @nuclearblastrecords
Klicka dig in på vår sida för att läsa recensionen! Länk i bio
    Sabaton fortsätter sin stora sverigeturne med del Sabaton fortsätter sin stora sverigeturne med del 2.
Denna gången var det Uddevallas tur att få besök, Och vilket besök det blev,
En bejublad spelning inför 1800 glada fans.
Med på turnen har dom forfarande support av HULKOFF som såg till att samtliga besökare hade nacksmärtor dagen efter.

Bilder från spelningarna hittas på våran sida crankitup.se

@sabatonofficial 
@hulkoffofficial 
#sabaton #hulkoff #uddevalla #concert #concertphotography #konsertfoto
    I fredags fick Galaxen i Borlänge besök av The B I fredags fick Galaxen i Borlänge besök av The Baboon show som bjöd på en fartfylld och energisk spelning.

Bilder från kvällen hittas på våran hemsida crankitup.se

@thebaboonshowofficial 
@galaxen_noje 
#thebaboonshow #borlänge #punk #concertphotography
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Enslaved – Heimdal
    • Eradikated – med klassisk thrash metal som ledstjärna
    • Tygers Of Pan Tang släpper nytt album
    • Wildnite – Backstage Rockbar, Trollhättan (2023-02-17)
    • The Dahmers – Ghouls in the garage
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2023 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.