Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • Rival Sons – B-K, Stockholm (2023-11-18)
    • Raised Fist – Mejeriet, Lund (2023-11-18)
    • Knogjärn – Mejeriet, Lund (2023-11-18)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Copenhell – Refshaleøen, Köpenhamn – Dag 1

    0
    By Gabi Mattsson on 29 juni, 2019 Aktuellt, Copenhell, Festival, Liverecension, Recensioner

    Datum: 2019-06-20

    En gång per år i slutet av juni vallfärdar metalfans från världens alla hörn för att invadera Refshaleøen när helvetets portar öppnar. Copenhell är en festival som passar alla ung ,och gammal och efter årets festival, även småbarnsfamiljer som tar med sina små knoddar på festival. Här blandas det hej vilt med kult och up and coming-akter. Kända och okända band får alla spelrum att charma publiken. Ett vinnande koncept som gjort att festivalen firar tioårsjubileum, något som dessvärre inte märks då festivalen påminner starkt om föregående årsupplaga utan några större förändringar. Köerna in till området är långa redan från start när alla förväntansfulla besökare flockas för att inleda första dagen på Copenhell.  Alkoholen flödar lika fritt som alla crowdsurfare och stämningen är som sig bör på topp.

    Stone Tempel Pilots

    När Stone Tempel Pilots kliver upp på områdets största scen både låter det och ser ut som klassisk rock. Med andra ord så är det Svensson-tryggt med få överraskningar och lamt scenspråk. Minnesvärda riff och refränger uteblir, men sångaren Jeff Gutt förtjänar ändå en liten eloge för sin ansträngning att få kontakt med publiken. Dock fallerar försöket ganska omgående och det känns mer som att bevittna mellanstadiets Småstjärnor än en rockkonsert.

    Betyg: 3/10

    Whitechapel

    Dagens första käftsmäll (som lämnar efter sig en rejäl energikickommer i form av amerikanska Whitechapel. För den som inte vill dras in i de återkommande circlepitsen som uppstår gäller det att hålla sig långt bak när sångaren Phil Bozeman djupdyker in i det grövsta growlandet undertecknad bevittnat. Ben Harclerode får trummorna att smattra likt en bastant kulspruta och eldgivningen mottas med öppna armar av den allt mer hetsiga publiken. Uppvisningen tvingar åhöraren att bända upp både ögon och öron ett par extra decimeter för att inte missa något. Slutet skräller lika högt som fyrverkerier med trippel dos krut i och stämningen är på topp när gruppen lämnar sina svältfödda fans skrikandes efter mer.

    Betyg: 9/10

    Slash featuring Myles Kennedy and the Conspirators 

    För den som är ett fan av Guns N´ Roses och långdragna gitarrsolon är detta ett måste. Att sångaren Myles Kennedy trivs på scenen är svårt att missa. Kombinationen av ”bad boy”-attityden och den mjukare rösten är en fin kontrast till låttexterna och gör spelningen till en av de mest kvalitetssäkra. Så varför så många bra partier fylls ut av medelmåttiga gitarrsolon är en gåta. Slash må vara en ikonisk gitarrist, men behovet av en uppgradering både stilmässigt och spelmässigt är markant. Till och med hans konstanta tuggummituggande är mer intensivt än fingerdansen på strängarna. Solona skulle kunna kortas ner utan större påverkan på musiken och ge mer utrymme till sången. Förutom det håller musiken ett trevligt tempo som låter fansen släppa loss till tonerna med en jämn och fin takt, tyvärr utan att göra något minnesvärt avtryck.

    Betyg: 5/10

     

    Halestorm

    Lzzy Hale har en kaxig attityd som gör att anspelningarna på sex, drugs and rock ´n´ roll faller sig naturligt när deisas upp ur ett kvinnligt barnförbjudet perspektiv. Redan från start visar gruppen att dagens meny endast består av musikaliskt revolutionerande bombningar. Instrumenten knallar till och bromsspaken rycks abrupt bort från sitt fäste när resan tar sin början. Halestorm är trygga med sitt sound och det märks att även fansen är det. Flörtandet med publiken når en ny nivå med Do Not Disturb, men det är Black Vultures som visar upp en mer sårbar sida av den annars så tuffa sångerskan. Det enda som drar ner spelningen är Arejays obligatoriska trumsolo, som blir mer till en komedishow när han tar fram onödigt stora trumpinnar vars få slag långt ifrån imponerar på publiken.

    Betyg: 7/10

    Copenhell Halestorm Myles Kennedy Slash Stone Temple Pilots Whitechapel
    Gabi Mattsson

    Relaterade Inlägg

    Halestorm – Parksnäckan, Uppsala (2023-06-21)

    Copenhell, lördag (2023-06-17)

    Copenhell 2022 – Lördag (2022-06-18)

    crankitupswe

    @rivalsons intog B-K i Frihamnen i lördags. Fler @rivalsons intog B-K i Frihamnen i lördags. Fler bilder hittas i vanlig ordning på crankitup.se 📷
    @raisedfist_official körde en fartfylld spelning @raisedfist_official körde en fartfylld spelning på Mejeriet igår! För att se alla bilder klicka er vidare till vår hemsida!
    @knogjarn körde en fartfylld spelning på Mejerie @knogjarn körde en fartfylld spelning på Mejeriet igår! För att se alla bilder klicka er vidare till vår hemsida!
    Efter turnéer i nordamerika och europa så får även vi svenskar en stor dos av mörker när Dark Funeral gör en liten höstturné.
Den 28:e oktober var det Trollhättans tur att komma ett steg närmare apokalypsen.

Fler bilder hittas på crankitup.se

#darkfuneral #blackmetal #concertphotography #rockphotography #folketshus #konsertfoto
    C’mon and Love It – A Thn Tribute To KISS Fö C’mon and Love It – A Thn Tribute To KISS

För ett slutsålt och fyllt till max Backstage Rockbar hyllades The hottest band in the world.

Bilder från kvällen hittas som vanligt på crankitup.se

@backstagerockbar
#kiss #kisstribute #tribute #backstagerockbar #concertphotography #rockphotography
    Förra helgen lämnade Kallfront urskogen i norr f Förra helgen lämnade Kallfront urskogen i norr för att komma ner till Rockhyttan i Surte och visa västsverige vart skåpet ska stå. 

Bilder från spelningen hittas som vanligt på crankitup.se

@kallfrontofficial
#rockhyttan #kallfront #concertphotography #rockphotography #konsertfoto
    I fredags fylldes Trädgårdsföreningen i Götebo I fredags fylldes Trädgårdsföreningen i Göteborg med folk som ville kicka igång helgen med den avslutande spelningen på @takidamusic's turné och självklart hade vi Robban plats med kameran som också fotade @satantakesaholiday och @stiftelsen som agerade support. Bilder från dessa tre spelningar hittar ni på crankitup.se eller länken i vår profil! #tAKIDA #SatanTakesaHoliday #Stiftelsen
    Idag fyller Väsbys stolthet Joey Tempest 60 år, Idag fyller Väsbys stolthet Joey Tempest 60 år, sångare & frontman i Europe 
Stort grattis från oss på Crank It Up.

@joeytempest_
@officialeuropetheband
#joeytempest #europetheband #thefinalcountdown #happybirthday
    Arch Enemy och de danska dödsmetallarna i BAEST g Arch Enemy och de danska dödsmetallarna i BAEST gjorde i veckan nedslag i Malmö och Huskvarna. I Huskvarna hade de även med sig Soilwork! 

Vi hade såklart våra fotografer på  plats! Bilderna hittar ni på vår hemsida! 
 
@archenemyofficial @baestband @soilwork
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Rival Sons – B-K, Stockholm (2023-11-18)
    • Raised Fist – Mejeriet, Lund (2023-11-18)
    • Knogjärn – Mejeriet, Lund (2023-11-18)
    • Dark Funeral – Folkets Hus, Trollhättan (2023-10-28)
    • C’mon and Love It – A Thn Tribute To KISS – Backstage Rockbar, Trollhättan (2023-10-14)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2023 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.