Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Cult Of Luna – YEARS IN A DAY – Live in Paris

    0
    By Cecilia Wemgård on 18 april, 2017 Aktuellt, Albumrecension, Recensioner

    Indie Recordings
    Släpps den 21 april

    För inte allt så länge sedan var Cult of Luna ute på turné med Julie Christmas. Ett samarbete som kom att överraska stort bland både fans och publik. Att detta skedde i kölvattnet av hyllade skivan Mariner(2016) verkade bara ha varit extra söt grädde på moset. Men det är inte från denna turné som bandet har valt att föreviga sin invecklade blandning av metal och postrock i DVD-format. Istället har gruppen fokuserat på en två timmar lång spelning från Paris och La Gaîté Lyrique. I sin helhet ett inte alltför dumt tilltag för att äntligen låta folk se något mer än gastkramande strobeljus. I sina mer långsamma partier en gäspning.

    Det börjar inte alltför pjåkigt. Introt är intrigskapande och pulserar i takt med ett lätt adrenalinpåslag. Även valet av vinklar, klippning och placering av kameror som glider fram på väloljade skenor känns professionellt ut i fingerspetsarna. Det är lite som att Space Mountain skulle möta en brölande käftsmäll toppat med lagom psykedeliska bändningar av tidsrymden. Allt som allt en klassisk Cult of Luna-konsert där ljudkvalitén har satts på anabola steroider.

    Problemet med Cult of Luna är att hur många kameror du än lägger in i mixen så går det aldrig att skapa den hypnotiserande känslan som infinner sig på plats. Det blir alltid en fruktansvärd blek kopia som går över till tradighet när det saknas en stark frontperson som kan kompensera för bristen på magi. För helt ärligt, bandet slår rekord i att stå stilla på scenen och det sista man vill se på en Live-DVD är ett likstelt band. Då tar jag hellre ovissheten och ett förblindande av strobeljus. Det ger mig åtminstone illusionen av att det sker en massa asballa saker bakom kulisserna.

    Betyg: 6/10

    Medlemmar:
    Johannes Persson – Gitarr och sång
    Magnus Lindberg – Trummor
    Andreas Johansson – Bas
    Fredrik Kihlberg – Gitarr och sång
    Kristian Karlsson – Keyboard och sång
    Thomas Hedlund – Trummor och slagverk

    Text: Cecilia Wemgård

    Cult of Luna Years in a day
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Cult Of Luna – Tuska Open Air (2019-06-28)

    Exklusiv videopremiär med Cult of Luna

    ”Mer metal, rock och hårdrock till Bråvalla!”

    crankitup.se

    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    En sorgens dag! En av världens största musikikone En sorgens dag! 
En av världens största musikikoner död efter hjärnblödning.
Ace Frehley 1951-2025

Foto: Petter Hellman

#acefrehley
    Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser St Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser Strand. Cecilia var där – läs hennes recension av Dismember på CrankItUp.se

@dismember_official @debasersthlm
    Tomas “Tompa” Lindberg 1972 – 2025 En sorgens dag Tomas “Tompa” Lindberg
1972 – 2025

En sorgens dag för metalvärlden. Frontmannen från At The Gates har lämnat oss.
Må han vila i frid.

Foto: Ester Segarra
    Trollhättan Rock City 2025 Kiss Alive fyller 50 å Trollhättan Rock City 2025

Kiss Alive fyller 50 år.
En heldag med föreläsningar, livemusik, försäljare, tävlingar & mingel om ett av världens mest ikoniska band.
Givetvis var Crank it up oxå där!

Bilder från eventet hittas här: https://crankitup.se/trollhattan-rock-city-2025

KISS , Kissarmy , Trollhättan Rock City
    🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – 🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – och vi var där!
Det blev en kväll full av pyroteknik, öronbedövande gitarriff och ren rockmagi i Göteborgs sommarkväll. 🤘

📷 Vi fångade ögonblicken –  hela fotogalleriet från en av årets mäktigaste konserter hittar ni på crankitup.se!

@acdc @livenationswe
    Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav kraft åt våra känslor och hjälpte oss genom mörkret. Din musik lever vidare, starkare än någonsin. 💔🎤 #RIPChester #LinkinPark @linkinpark
    Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen.
    Vi har förlorat en eldsjäl. Vi nås av nyheten från Vi har förlorat en eldsjäl.
Vi nås av nyheten från Göteborgs Nya Bryggeri att Linus Pilebrand lämnat oss alldeles för tidigt – en person som satte avtryck i allt från musik till malt. Vår hyllning till honom finns nu att läsa på CrankItUp!
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
      • Bildgallerier 2026
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Frantic Amber – Backstage Rockbar, Trollhättan (2026-04-04)
    • LÝSIS – Backstage Rockbar, Trollhättan (2026-04-04)
    • Jinjer, Fållan – Stockholm (2026-02-27)
    • Korslagda, Plan B – Malmö (2026-01-31)
    • Eivør – Fållan, Stockholm (2025-10-25)
    Facebook Instagram TikTok X (Twitter) YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.