Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • Ryan Roxie – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-08-13)
    • Mimikry – Elinorspelen, Uddevalla (2022-08-06)
    • Nicke Borg – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-08-05)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    DEAD BY APRIL – "Let The World Know" 12/2 2014

    0
    By Robert Qvist on 12 februari, 2014 Aktuellt, Albumrecension, Recensioner

    Dead by April, ett av Sveriges mest älskade metalband från Göteborg, har idag släppt sitt nya album Let The World Know. Som vanligt har bandets gitarrist, Pontus Hjelm, producerat samt skrivit all text och musik till albumets 13 låtar. Detta är dessutom det första – av vad jag hoppas blir många – albumet med nya vokalisten Christoffer ”Stoffe” Andersson vilket självfallet är intressant.

    Christoffer ”Stoffe” Andersson – Sång/screamer
    Zandro Santiago – Sång och backing vocals
    Marcus Wesslén – Bas och backing vocals
    Alexander Svenningson – Trummor
    Pontus Hjelm – Gitarr, backing vocals och synthar

    Kärlek, brustna hjärtan, ilska, vemod, tårar och kraft. Det är vad jag tar med mig från detta fantastiska album av Dead by April. Ett mästerverk som egentligen inte behöver en recension utan snarare en stor rubrik som skriker ut ”KÖPT DEN!!”

    1457583_10152091059107962_868117063_n

    Första låten Beautiful Nightmare inleds av ett lugnt och fint intro för att sedan explodera med distade gitarrer och Stoffes screamande röst som övergår i en vacker melodi som verkligen känns perfekt för Zandro och detsamma gäller melodierna i Abnormal som är skivans andra låt.

    Empathy för tankarna tillbaka till låten Stronger från bandets första platta, samma råa verser med en melodisk refräng, detta är den första låt som vi hört sen tidigare som singel ihop med Freeze Frame. Skönt gung i låten som man gärna står och hoppar och headbangar till! Done With Broken Hearts, en låt om pånyttfödelse, den ger hopp och man känner den nyfunna attityden och styrkan hos huvudkaraktären.

    As A Butterfly är den senaste singeln som fick folk att längta ännu mer efter det nya albumet. Vi kan den, vi älskar den! Enough said! Same Star höjer tempot och jag har helt klart svårt att sitta stilla medan jag skriver dessa rader. Pontus har sköna riff och man riktigt känner mjölksyran Alex måste ha bakom sitt stora trumset.

    Titelspåret Let The World Know inleds med vackra akustiska balladtoner för att sedan rockas på med distade guror och Marcus tunga basgångar och jag tror att detta kommer bli en av de mest spelade låtarna från plattan utan tvekan! Peace Of Mind höjer tempot igen och Stoffe gör ett fenomenalt jobb med att leverera kraft och pondus och denna låten tror jag kommer skapa mycket svett och aktivitet både hos bandet och publiken under livespelningen!

    Freeze Frame är som en kär gammal vän. Underbar låt som jag troligtvis aldrig kommer att tröttna på. Sköna melodier och jag blir nyfiken för i mina öron känns låten nymixad sedan singeln. Stoffes röst känns mer ”punchy” och rå, vilket för mig är positivt. Infinity x Infinity har en väldigt medryckande refräng och den lämnar ett lugn hos mig som inte går att beskriva. En känsla av att allt kommer ställas till rätta och bli bra igen. Denna känslan fortsätter att spridas inom mig under My Tomorrow och Hold On.

    Albumets avslutande låt Replace You är lugn, akustisk och romantisk och innehåller stråkar och piano blandat med dist och baskagge. Ett perfekt slut på en fantastisk skiva!

    Jag har vart ett fan av bandet ända sedan jag hörde demoplattan med det råa oslipade ljudet och Dead by April har kommit en lång väg sedan dess. De har haft sina upp- och nedgångar med byten av medlemmar och oenighet inom bandet men de har trots detta bara blivit bättre och bättre i mina öron. Detta är ett band som blandar saker som jag älskar. Precis som Nightwish har sin opera kompad av sina metaltoner så har Dead by April kontrasten av smörig popsång med distade gitarrer och screams.

    Jag visste att Let The World Know skulle släppas gratis på Spotify men detta är en skiva jag måste ha i CD-hyllan där hemma så självklart förbokades den samma dag de gick ut med att man kunde göra detta.

    Gillar man Göteboirgsmetal och kontraster i musik och sång är detta ett band man ska följa och Let The World Know är ett album man iallafall borde lyssna på ett par gånger i livet!

    Bäst: Beautiful Nightmare & Let The World Know
    Sämst: Abnormal som trots att det är en skön låt inte riktigt högg tag i mig som de två ovanstående
    Betyg: 9/10

     

     

    Let_The_World_Know
    Låtlista
    1. Beautiful Nightmare
    2. Abnormal
    3. Empathy
    4. Done With Broken Hearts
    5. As A Butterfly
    6. Same Star
    7. Let The World Know
    8. Peace Of Mind
    9. Freeze Frame
    10. Infinity x Infinity
    11. My Tomorrow
    12. Hold On
    13. Replace You

     

    Alexander Svenningson Christoffer “Stoffe” Andersson Dead by April Let The World Know Marcus Wesslén Pontus Hjelm Zandro Santiago
    Robert Qvist
    • Website
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram
    • LinkedIn

    Robban är en 32 år gammal Trollhättebo som fotar porträtt och konserter på fritiden samtidigt som han agerar Chefredaktör åt CrankItUp.se. När han inte gör nåt av detta kan han antagligen träffas på på gymmet!

    Relaterade Inlägg

    Dead by April – Trädgår’n, Göteborg (2019-05-01)

    Dead By April – The Capital Rockfest (2019-02-09)

    Dead by April – Folkets Park, Trollhättan (2018-10-26)

    crankitupswe

    Igår gästades @backstagerockbar i Trollhättan a Igår gästades @backstagerockbar i Trollhättan av @ryanroxie som bjöd på en riktig helkväll! Bilder från hans akustiska spelning hittar ni på vår hemsida (länk i profilen).
    En stark sommartradition som håller i sig är att En stark sommartradition som håller i sig är att Nicke Borg besöker Backstage Rockbar i Trollhättan och spelar massa go musik och skapar en härlig stämning på krogens uteservering med allsång och applåder. Så även i helgen som passerat. Bilder från spelningen hittar ni på crankitup.se!

@nickeborg @backstagerockbar
    En gång om året arrangeras @elinorspelen i utkan En gång om året arrangeras @elinorspelen i utkanten av Uddevalla.
Detta året fick de besök av @mimikryband som gjorde en intim och trevlig spelning i en lada.

Bilder från spelningen hittas på våran sida (Länk i bio).

#mimikry #elinorspelen #svenskpunk
    Om man befann sig i Trollhättan i fredags kunde m Om man befann sig i Trollhättan i fredags kunde man höra Chris Bay, rösten bakom Freedom Call, på Backstage Rockbar. Fler bilder från det akustiska framförandet hittar ni på crankitup.se! @chrisbayofficial @freedomcallofficial @backstagerockbar
    Österrikiska @belphegor_official är tillbaka med Österrikiska @belphegor_official är tillbaka med nytt album. Läs recensionen på Crankitup.se 

#crankitupswe
    Det är många klassiska album som börjar närma Det är många klassiska album som börjar närma sig 40 års ålder!
Detta makalösa album släpptes denna dag för 38 år sedan och anses vara det sista som bär spår efter Dave Mustain. Är det kanske också det sista riktigt bra alstret från dessa giganter?
    Idag är det 35 år sedan Guns N' Roses släppte d Idag är det 35 år sedan Guns N' Roses släppte det smått legendariska albumet Appetite For Destruction! 
Vilken låt skulle Du säga är den absolut bästa?
Kommentera och berätta!
    Charta 77 på Subkultfestivalen i Vänersborg Charta 77 på Subkultfestivalen i Vänersborg
    Lastkaj 14 på Subkultfestivalen i Vänersborg Lastkaj 14 på Subkultfestivalen i Vänersborg
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Ryan Roxie – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-08-13)
    • Mimikry – Elinorspelen, Uddevalla (2022-08-06)
    • Nicke Borg – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-08-05)
    • Chris Bay – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-07-29)
    • Belphegor – The Devils
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2022 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.