Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Faster Pussycat LIVE på Harry B James

    0
    By johan on 26 oktober, 2011 Liverecension, Recensioner

    23/10-2011


    Ni som inte befann er på Harry B James den här kvällen missade något. Faster Pussycat är ute på turné och besökte Sverige för kanske sista gången någonsin. De hade med sig både det italienska bandet Lola Stonecracker och svenska bandet Dirty Passion som förband.



    Det var rätt tomt på folk för att vara en söndag på Harry B James men så fort Lola Stonecracker körde igång samlades det folk framför scenen. Sångaren berättade att han var sjuk och hade feber så både trummisen Chad Stewart och gitarristen Ace Von Johnson från Faster Pussycat hjälpte till att sjunga i vissa låtar. Som sista låt körde de en cover på Knocking On Heavens Door med alla tre tillsammans på sång. Det blev en riktigt mysig stämning med allsång från hela folkmassan som nu stod framför scenen.

    Efter den otroligt bra uppvärmningen var det dags för Dirty Passion att kliva på scenen. Här var det riktigt ös från första till sista låten som gällde. I början var det lite tunt med folk men efter en stund ökade antalet personer vid scenen markant. Både stora delar av Lola Stonecracker och av Faster Pussycat stod i närheten och tittade tillsammans med resten av publiken.

    Fansen verkar vara taggade efter de två förbanden som gjort stor succé under kvällen. När Faster Pussycat äntligen tar över scenen känns det plötsligt som att det är väldigt mycket folk på Harry B James. Detta beror på att varenda människa i lokalen (förutom möjligtvis en bartender och vakter) befinner sig så nära scenen som möjligt.


    Sångaren Taime Downe står på scenen och posar med en släckt cigarrett i handen. De kör igång och bandet röjer ordentligt även om sångaren känns lite stel i början. Ljudet var lite störande under de första låtarna med en del rundgång men detta ordnade snart upp sig. När de kör låten House Of Pain sätter sig Taime Downe ner på scenkanten och blir genast omringad av fans. En blond tjej sätter sig i hans knä men blir ganska snabbt bortknuffad. Han sitter kvar där under hela låten och stämningen i lokalen är på topp. Innan nästa låt gör han sig lite mer bekväm och tar av sig skinnjackan. Det var väldigt varmt där inne.

    Det märks att publiken uppskattar spelningen. Basisten Danny Nordahl bjuder på många skratt när han upptäcker att han är så lång att han inte kan sträcka upp armarna helt och hållet innan de tar i taket. Taime Downe skålar med publiken och pratar lite om ”swedish meatballs”. Ace Von Johnson drar iväg en spottloska från scenen under sitt gitarrsolo som missar alla i publiken och landar på golvet. Plötsligt upptäcker bandmedlemmarna att en bra musikvideo visas på tv-apparaterna. De skämtar om att de vill ta en paus och titta på den men kör igång sin cover på Carly Simons låt You´re so vain istället.

    Taime Downe försvinner iväg ut för en rökpaus. De förvirrade blickarna från folket i rökrutan när han dyker upp där var ganska underhållande. Vem sjunger nu egentligen? Jo, Danny Nordahl hade tagit över mikrofonen och sjöng en låt till publikens förtjusning. När Taime Downe kommer tillbaka från sin rökpaus och de kör igång Bathroom Wall förvandlas utrymmet framför scenen till ett levande dansgolv. Taime Downe sprutar ner publiken med öl och stämningen är på topp.


    Klockan har hunnit bli halv två på natten när spelningen är färdig men folk verkar inte bry sig om att de har missat sista tunnelbanan hem. Många fans hängde kvar och minglade med alla banden och festen fortsatte tills det var dags för stängning.


    Eftersom detta var två dagar innan löning är det kanske inte så konstigt att det inte var så mycket folk på plats. Detta tyckte jag däremot endast var positivt just den här gången. Det kändes ungefär som att man var hemma i sitt eget vardagsrum och tittade på spelningarna. Faster Pussycat gick runt och minglade med sina fans under förbandens spelningar och var hur trevliga som helst. Med tanke på att det var tre band som spelade kändes det nästan som att det var lika många musiker som krogbesökare där.

    Sammanfattningsvis vill jag nog påstå att detta var en av de trevligare kvällar jag haft på Harry B James. Det var så otroligt mysigt och faktiskt skönt att det inte var fullproppat med folk. Man fick riktigt bra kontakt med alla banden och de verkade ha precis lika roligt som vi i publiken hade.


    Bäst: Den sköna stämningen mellan banden och publiken.

    Sämst: Lite för lite öl…

    Betyg: 9/10


    Annelie Tottie

    johan

    Relaterade Inlägg

    Dropkick Murphys, Vega – Köpenhamn (2026-07-24)

    Subkultfestivalen 2026 – Lördag

    Subkultfestivalen 2026 – Fredag

    crankitup.se

    Vi va såklart även på plats på lördagen under Subk Vi va såklart även på plats på lördagen under Subkultfestivalen i Trollhättan och sprang runt bland alla fantastiska besökare, musiker, merchbodar och matvagnar.

Bilder från lördagen hittar ni på CRANKITUP.SE!

@subkultfestivalen @ladytron @mimikryband @theliptones @sturmcafeofficial @circus_elusion @hyrdaknektar @disciplinering @varldenbrinner @starpilotonchannelk @officialbeseech
    Ni har väl inte missat Robban's alla bilder från S Ni har väl inte missat Robban's alla bilder från Subkultfestivalen som ägt rum i Trollhättan? En fullspäckad helg fylld av musik, konst och kultur som lockade besökare från hela landet!

Bilder från fredagen hittar ni på CRANKITUP.SE! 

@subkultfestivalen @melody.club.official @smajavlafotter @henricdelacour @charta77band @strikkland_official @ultrasunn @aliceinvideoland @bandetmenuda @cat_rapes_dog_official @vagsjal_ @lejonhjartagram @biomekkanik_official
    Lördagen på @copenhell bjöd på en härlig blandning Lördagen på @copenhell bjöd på en härlig blandning av fest, tyngd och mörker. @trollfest_official satte tonen med sin smittande folk metal, @inhumannature levererade kompromisslös hardcore och @katlaofficial stod för en av dagens mest bombastiska spelningar. @alestormofficial bjöd på sin sedvanliga piratfest, @eyehategodnola levererade rå sludge från den amerikanska södern och @volbeat avslutade kvällen inför en massiv hemmapublik!

https://crankitup.se/copenhell-2026-lordag-i-bilder-volbeat-katla-och-alestorm/
    Fredagen på @copenhell bjöd på en av festivalens s Fredagen på @copenhell bjöd på en av festivalens starkaste uppställningar, där allt från atmosfärisk rock till skoningslös black metal och modern metalcore stod på schemat. Publiken fick uppleva ett eldfyllt framträdande från @triviumband , den suggestiva tyngden hos @aperfectcircle , @allthemwitchesband psykedeliska groove, @gaerea_s intensiva mörker, @imminenceswe känsloladdade energi och danska @morildcph kompromisslösa svärta.

Här är våra bilder från fredagens konserter på Copenhell! https://crankitup.se/copenhell-2025-fredag-i-bilder-trivium-a-perfect-circle-imminence/
    Torsdagen på @copenhell bjöd på en bred och intens Torsdagen på @copenhell bjöd på en bred och intensiv festivaldag, från rå energi och hardcore-attityd till klassisk rocktyngd och storslagna ljudlandskap. Under dagen fångade vi @rapmartinrap , @blacklabelsocietyofficial, (O), @iceninekills , @enditbaltimore, @rivalsons och @iotunn på bild. Särskilt Iotunn stod för en magisk och närmast episk spelning, där det atmosfäriska mötte det monumentala på absolut bästa sätt.

https://crankitup.se/copenhell-2026-torsdag/
    Bilder från första dagen på Copenhell finns nu upp Bilder från första dagen på Copenhell finns nu uppe på vår sida, checka in!

https://crankitup.se/copenhell-2026-onsdag/

Bilder finns på @alicecooper , @tommorello , Suicidal Tendencies, @officialdogma , @scimitarium666 och @konventband
    @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @ @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @mejerietilund som kändes mer som en urladdning än en konsert. Energin var konstant hög, med ett band som aldrig släppte taget om publiken och ett golv som svarade direkt. Det var rått, svettigt och kompromisslöst, precis så som det ska vara live. En kväll som påminde om varför de fortfarande är ett av Sveriges mest pålitliga liveband!

Se Agnes bilder på vår hemsida!
    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    En sorgens dag! En av världens största musikikone En sorgens dag! 
En av världens största musikikoner död efter hjärnblödning.
Ace Frehley 1951-2025

Foto: Petter Hellman

#acefrehley
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
      • Bildgallerier 2026
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Dropkick Murphys, Vega – Köpenhamn (2026-07-24)
    • Subkultfestivalen 2026 – Lördag
    • Subkultfestivalen 2026 – Fredag
    • Copenhell 2026 – Lördag
    • Copenhell 2026 – Fredag
    Facebook Instagram TikTok X (Twitter) YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.