Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • Hulkoff – Agnebergshallen, Uddevalla (2023-02-05)
    • Sabaton – Agnebergshallen, Uddevalla (2023-02-05)
    • The Baboon Show – Galaxen, Borlänge (2023-01-27)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Festivalserie: Graspop Metal Meeting

    0
    By rockyroute on 23 juni, 2013 Aktuellt, Festival, Festivalserie

    Graspop+Metal+Meeting+2013+Website_poster_29042013Artikeln om Graspop Metal Meeting är en del i vår festivalserie som kommer att publiceras med jämna mellanrum under hela sommaren. Andra festivaler vi kommer att skriva om är bland annat Wacken Open Air, Knorrfest, Copenhell, Getaway Rock, Skogsröjet och Muskelrock. Vill du läsa om någon specifik festival? Tipsa oss gärna genom att skicka ett mail till vår facebooksida!

    Från början var Graspop inte tänkt att vara en heavy metal-festival. Men när den första upplagan gick av stapeln 1996 kunde 10 000 personer under en dag bevittna 15 band, där Iron Maiden och Type O Negative stod som headliners. Numera ses man som en etablerad tredagarsfestival som äger rum den 28-30 Juni i Dessel, Belgien. I likhet med 1996 års festival står Iron Maiden som headliners, denna gången tillsammans med Twisted Sister och Slipknot. I år beräknas 140 000 personer vara på plats.

    Trots festivalområdets relativt lilla omkrets, ca 4 km, räknas detta som en av de största festivalerna i Europa. I år gästar band som Korn, Within Temptation, In Flames, King Diamond, Saxon och ytterligare 70 band på Graspops fyra olika scener. Bland dessa finner vi förutom In Flames även svenska band som Hypocrisy, Ghost, Bullet, Crucified Barbara och Entombed m.fl.

    För en dag betalar besökaren 80 euro, vilket är lite drygt 670 svenska kronor. För alla tre dagar lägger man ut 160 euro (ca 1300 kr) För 265 euro har man även möjlighet att köpa till en VIP-biljett, det vill säga lite dryga 2 200:-. Än är det inte försent att få sig en biljett till en av Europas hetaste festivaler den här sommaren, för mer information tryck här.

    På 17 år har man växt från att vara en endagsfestival med 10 000 besökare till att nu vara en av Europas mest kända och etablerade festivaler med över 100 000 besökare sammanlagt. Kommer du vara på plats i Dessel, Belgien i slutet av Juni?

    Festival Festivalserie Graspop Graspop Metal Meeting
    rockyroute

    Relaterade Inlägg

    Första bandet till Nordfest 2019 släppt

    Gefle Metal Festival i bilder

    Metallsvenskan tillbaka 2018

    crankitupswe

    I fredags fick Galaxen i Borlänge besök av The B I fredags fick Galaxen i Borlänge besök av The Baboon show som bjöd på en fartfylld och energisk spelning.

Bilder från kvällen hittas på våran hemsida crankitup.se

@thebaboonshowofficial 
@galaxen_noje 
#thebaboonshow #borlänge #punk #concertphotography
    Borlänges stjärnor på hemmaplan. En helt galen Borlänges stjärnor på hemmaplan.

En helt galen och fantastisk kväll med Mimikry på Galaxen i Borlänge som dessutom var gitarristen Anders Brandströms sista spelning med bandet.
Utöver avtackning från bandmedlemmar och publik fick dom även celebert besök av Blomman från Troublemakers och Martin från Lok/Lillasyster

Fler bilder från kvällen hittas som vanligt på vår hemsida (Länk i bio)

@mimikryband 
@galaxen_noje 
#mimikry #mimikryband #punk #borlänge #concert #concertphotography
    Knogjärn är tillbaka med besked med sin fjärde Knogjärn är tillbaka med besked med sin fjärde platta! Vi har lyssnat och vår skribent har sagt sitt ord om detta alster! Klicka dig in på hemsidan för att ta del av recensionen! 
Länk i bio!

@knogjarn @indierecordings @republic_66
    Igår släppte Metallica andra singeln från komma Igår släppte Metallica andra singeln från kommande 72 Seasons.
Vår skribent har lyssnat och vet precis vad han tycker om låten!
Klicka dig in på vår hemsida och ta del av recensionen!
    På lördag, 21/1, arrangerar Kulturbolaget i Malm På lördag, 21/1, arrangerar Kulturbolaget i Malmö KB Metal Frenzy!!
En gratiskväll fullproppad med en rejäl dos lokalt förankrad metal av olika stuk!
Bor du söder om Indalsälven så finns det ingen ursäkt att inte komma!
@easternhighofficial @hundtheband @tornvisions_official @eradikated_official
    Backstage Rockbar Goes Synth - Hårdrockare och Sy Backstage Rockbar Goes Synth - Hårdrockare och Synthare på samma plats, På 80-Talet otänkbart, Nu Succé och ett jäkla röj.

Fler bilder hittas på våran sida (Länk i bio)

@backstagerockbar
@strikkland_official
@dpoint_sweden 
@octolabmusic

#backstagerockbar #synth #octolab #dpoint #strikkland #concertphotography
    Förra fredagen intog Indiska @kryptosindia @backs Förra fredagen intog Indiska @kryptosindia @backstagerockbar i Trollhättan

Bilder från spelningen hittas på våran sida (Länk i bio)

#backstagerockbar #krypos #heavymetal
    I lördags gästades @backstagerockbar av bandet @ I lördags gästades @backstagerockbar av bandet @hild_sweden som bjöd på mörka och trashiga toner som en hyllning till nordisk mytologi & paganism.

Bilder från kvällen hittas på våran sida (Länk i bio).

#backstagerockbar #blackmetal #hild #concertphotography
    Igår höjdes temperaturen i Trollhättans hårdas Igår höjdes temperaturen i Trollhättans hårdaste källare @backstagerockbar när @knogjarn kom på besök och körde skiten ur publiken. Bilder från kvällen hittar ni på crankitup.se!
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Hulkoff – Agnebergshallen, Uddevalla (2023-02-05)
    • Sabaton – Agnebergshallen, Uddevalla (2023-02-05)
    • The Baboon Show – Galaxen, Borlänge (2023-01-27)
    • Mimikry – Galaxen, Borlänge (2023-01-27)
    • Knogjärn – Mera Bedövning
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2023 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.