Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • Knogjärn – Mera Bedövning
    • Metallica – Screaming Suicide, singelsläpp
    • Donna Cannone – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-12-16)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Ghost – Liseberg, Göteborg

    0
    By Veronica Steen on 2 oktober, 2017 Liverecension, Recensioner

    Datum: 2017-09-30Röken och mystiken ligger som ett täcke över scenen där gastarna tar plats för att leverera djävulsk rock i ett lika djävulskt kallt Göteborg. Närmare 18 000 människor har samlats för att bevittna Satans hyllningar innan Ghost drar sig tillbaka till studion. Denna afton är nämligen finalen på en två år lång turné. Sedan starten 2008 har hånandet av katolska kyrkans doktriner varit den mystiska mantel bandet draperat sina skuldror med. Även om skvallerpressen lagt manken till för att demaskera medlemmarna. Frågetecknet kring bandet växer i takt med spelningen, men på grund av helt andra orsaker.

    Bandet brakar loss med allsångsvänliga Square Hammer. Det slår absolut inte fel att Ghost öppnar med något av det poppigaste de har släppt, så att hela publiken får värma upp med stabila jämfotahopp i takt till musiken. Bandet fortsätter att leverera en ljusshow utan dess like för att verkligen sätta tonen på framträdandet. Under Cirice färgas scenen dovt lila medan Year Zero föräras en scen klädd i helvetiskt rött. Hela Liseberg må välkomna låten med öppna armar, men sångaren Papa Emeritus IIIs sång landar platt i verserna. Resten av kvällen är sånginsatsen godkänd varvid påven käckt klappar i händerna och skuttar omkring på scenen. Deus In Absentia blir en positiv överraskning i sluttampen. Senare får Monstrance Clock symboliskt avsluta kvällen. Men mitt i låten rusar två livvakter upp på scenen och släpar bort sångaren. I hans ställe vandrar en uråldrig påve in på scenen iklädd vita kläder och syrgasmask. Efter att ha rabblat några ord på italienska går han av scenen och lämnar publiken som ett enda stort frågetecken

    Ryktet säger att Ghost har presenterat sin fjärde frontman, Papa Emeritius Zero. Det sägs också att orden som rabblades på scenen kan översättas till; ”Jag är Papa Emeririus Zero. Festen är över”. Och visst är festen över, men är det i form av eufori eller ett antiklimax? Efter en näst intill felfri konsert hade det inte varit fel med några fyrverkerier. Nu blir det istället till att grubbla på vad bandet har för planer för framtiden.

    Betyg: 8/10

    Medlemmar:
    Papa Emeritus III – sång
    Fem namnlösa gastar – övriga instrument

    För fler bilder:
    LÄNK

    Ghost
    Veronica Steen

    Relaterade Inlägg

    Ghost – Scandinavium, Göteborg (2019-02-20)

    Tidigare Ghostmedlemmar yrkar på att rättegången ska tas om

    Ghost i topp på amerikanska Billboard-listan med Prequelle

    crankitupswe

    Knogjärn är tillbaka med besked med sin fjärde Knogjärn är tillbaka med besked med sin fjärde platta! Vi har lyssnat och vår skribent har sagt sitt ord om detta alster! Klicka dig in på hemsidan för att ta del av recensionen! 
Länk i bio!

@knogjarn @indierecordings @republic_66
    Igår släppte Metallica andra singeln från komma Igår släppte Metallica andra singeln från kommande 72 Seasons.
Vår skribent har lyssnat och vet precis vad han tycker om låten!
Klicka dig in på vår hemsida och ta del av recensionen!
    På lördag, 21/1, arrangerar Kulturbolaget i Malm På lördag, 21/1, arrangerar Kulturbolaget i Malmö KB Metal Frenzy!!
En gratiskväll fullproppad med en rejäl dos lokalt förankrad metal av olika stuk!
Bor du söder om Indalsälven så finns det ingen ursäkt att inte komma!
@easternhighofficial @hundtheband @tornvisions_official @eradikated_official
    Backstage Rockbar Goes Synth - Hårdrockare och Sy Backstage Rockbar Goes Synth - Hårdrockare och Synthare på samma plats, På 80-Talet otänkbart, Nu Succé och ett jäkla röj.

Fler bilder hittas på våran sida (Länk i bio)

@backstagerockbar
@strikkland_official
@dpoint_sweden 
@octolabmusic

#backstagerockbar #synth #octolab #dpoint #strikkland #concertphotography
    Förra fredagen intog Indiska @kryptosindia @backs Förra fredagen intog Indiska @kryptosindia @backstagerockbar i Trollhättan

Bilder från spelningen hittas på våran sida (Länk i bio)

#backstagerockbar #krypos #heavymetal
    I lördags gästades @backstagerockbar av bandet @ I lördags gästades @backstagerockbar av bandet @hild_sweden som bjöd på mörka och trashiga toner som en hyllning till nordisk mytologi & paganism.

Bilder från kvällen hittas på våran sida (Länk i bio).

#backstagerockbar #blackmetal #hild #concertphotography
    Igår höjdes temperaturen i Trollhättans hårdas Igår höjdes temperaturen i Trollhättans hårdaste källare @backstagerockbar när @knogjarn kom på besök och körde skiten ur publiken. Bilder från kvällen hittar ni på crankitup.se!
    Idag släpps det nytt från amerikanska Lamb of Go Idag släpps det nytt från amerikanska Lamb of God! Klicka dig till vår hemsida och läs vad vår skribent tyckte om det hela!
    I lördags var det fullt ös i Folkets Park i Trol I lördags var det fullt ös i Folkets Park i Trollhättan när inga mindre än @lillasysterofficiell tog med sig sina vänner i @sormsweden, @sfsthemusic, @larbring93 & @indifferent.band för en helkväll med grym musik och fantastisk stämning. Som alltid när det är hårda kvällar i Trollhättan så arrangerades hela kalaset av @backstagerockbar!

Våra fotografer Robban och Emjay va på plats och deras bilder från kvällen hittar ni på CRANKITUP.SE!
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Knogjärn – Mera Bedövning
    • Metallica – Screaming Suicide, singelsläpp
    • Donna Cannone – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-12-16)
    • Backstage Goes Synth (2022-12-03)
    • Fruktansvärld – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-11-25)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2023 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.