Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • Knogjärn – Mera Bedövning
    • Metallica – Screaming Suicide, singelsläpp
    • Donna Cannone – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-12-16)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Ghost – Sthlm Fields, Stockholm

    0
    By Cecilia Wemgård on 1 juni, 2014 Aktuellt, Festival, Liverecension, Recensioner

    ghostDatum: 2014-05-30

    När Sveriges mest anonyma band spatserar in på scen sker det alltid till pompa och ståt. Samtidigt omvälvas de av en kärleksfull ödmjukhet till sin publik. Ghost vet hur man ska charma sina fans utan att för den delen tulla på essensen i sin musik. Det vill säga 70-tals rock med Abba-influenser insvept i en nattsvart påvedräkt. Därför blir det smärtsamt jobbigt när de första 30 sekunderna på Year Zero skär så katastrofalt i öronen att undertecknade ofrivilligt grimaserar. Har vår kära påve, Papa Emeritius II, blivit akut tondöv eller krånglar hans monitorer? Vad än problemet är så rättas det snabbt till. Sången klättrar upp till säkra tonarter varvid Emeritius till fullo kan spatsera runt som den publikdomptör han är. Med majestätiska och samtidigt blygsamma handrörelser förlänger han sitt kroppsspråk för att helt fånga åskådarnas fokus. Men trots sin starka scenpersonlighet så är det ändå någonting som saknas. Magin är helt enkelt inte där.

    När sextetten i vanliga fall presenterar sin svarta mässa sker det i mörker med en genomträngande söt doft av rökelse. På Sthlm Fields sker det mitt på ljusa dagen med allt annat än söta dofter i omnejd. Utan mystiken av en mindre lokal försvinner mycket av stämningen. Ghost förvandlas till ett vanligt band med tuffa scenkläder som desperat försöker att fylla en allt för stor scen. Med en balanserad låtlista där vi möts av en jämn blandning mellan skivorna Opus Eponymous och Infestissumam blir det (som tur är) aldrig riktigt tråkigt. Prime Mover får sig ett lyft live och smittsamt gungiga Stand By Him kammar hem pluspoäng. Samtidigt bjuder inte showen på några spektakulära inslag. Ritual rullar på rutin och det är först vid avslutande Monstrance Clock som det riktigt tänder till. Allsången följer Ghost när de lämnar scenen men då är det redan försent. Högmässan är över och den lämnar en känsla av ofullständighet efter sig.

    Bäst: Monstrance Clock.
    Sämst:
    Den grundmurade stämningen av svart mässa uteblir.
    Betyg:
    6/10

    Text: Cecilia Wemgård
    Foto: Felicia Lundgren
    Fler livebilder hittar ni här.

    Ghost STHLM Fields
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Ghost – Scandinavium, Göteborg (2019-02-20)

    Tidigare Ghostmedlemmar yrkar på att rättegången ska tas om

    Ghost i topp på amerikanska Billboard-listan med Prequelle

    crankitupswe

    Knogjärn är tillbaka med besked med sin fjärde Knogjärn är tillbaka med besked med sin fjärde platta! Vi har lyssnat och vår skribent har sagt sitt ord om detta alster! Klicka dig in på hemsidan för att ta del av recensionen! 
Länk i bio!

@knogjarn @indierecordings @republic_66
    Igår släppte Metallica andra singeln från komma Igår släppte Metallica andra singeln från kommande 72 Seasons.
Vår skribent har lyssnat och vet precis vad han tycker om låten!
Klicka dig in på vår hemsida och ta del av recensionen!
    På lördag, 21/1, arrangerar Kulturbolaget i Malm På lördag, 21/1, arrangerar Kulturbolaget i Malmö KB Metal Frenzy!!
En gratiskväll fullproppad med en rejäl dos lokalt förankrad metal av olika stuk!
Bor du söder om Indalsälven så finns det ingen ursäkt att inte komma!
@easternhighofficial @hundtheband @tornvisions_official @eradikated_official
    Backstage Rockbar Goes Synth - Hårdrockare och Sy Backstage Rockbar Goes Synth - Hårdrockare och Synthare på samma plats, På 80-Talet otänkbart, Nu Succé och ett jäkla röj.

Fler bilder hittas på våran sida (Länk i bio)

@backstagerockbar
@strikkland_official
@dpoint_sweden 
@octolabmusic

#backstagerockbar #synth #octolab #dpoint #strikkland #concertphotography
    Förra fredagen intog Indiska @kryptosindia @backs Förra fredagen intog Indiska @kryptosindia @backstagerockbar i Trollhättan

Bilder från spelningen hittas på våran sida (Länk i bio)

#backstagerockbar #krypos #heavymetal
    I lördags gästades @backstagerockbar av bandet @ I lördags gästades @backstagerockbar av bandet @hild_sweden som bjöd på mörka och trashiga toner som en hyllning till nordisk mytologi & paganism.

Bilder från kvällen hittas på våran sida (Länk i bio).

#backstagerockbar #blackmetal #hild #concertphotography
    Igår höjdes temperaturen i Trollhättans hårdas Igår höjdes temperaturen i Trollhättans hårdaste källare @backstagerockbar när @knogjarn kom på besök och körde skiten ur publiken. Bilder från kvällen hittar ni på crankitup.se!
    Idag släpps det nytt från amerikanska Lamb of Go Idag släpps det nytt från amerikanska Lamb of God! Klicka dig till vår hemsida och läs vad vår skribent tyckte om det hela!
    I lördags var det fullt ös i Folkets Park i Trol I lördags var det fullt ös i Folkets Park i Trollhättan när inga mindre än @lillasysterofficiell tog med sig sina vänner i @sormsweden, @sfsthemusic, @larbring93 & @indifferent.band för en helkväll med grym musik och fantastisk stämning. Som alltid när det är hårda kvällar i Trollhättan så arrangerades hela kalaset av @backstagerockbar!

Våra fotografer Robban och Emjay va på plats och deras bilder från kvällen hittar ni på CRANKITUP.SE!
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Knogjärn – Mera Bedövning
    • Metallica – Screaming Suicide, singelsläpp
    • Donna Cannone – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-12-16)
    • Backstage Goes Synth (2022-12-03)
    • Fruktansvärld – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-11-25)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2023 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.