Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • Muskelrock 2023 – Dag 2, fredag
    • Muskelrock 2023 – Dag 1, torsdag
    • Tanks Algy Ward har lämnat jordelivet
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Helltown Outdoors 2023

    0
    By Henrik Forselles on 31 mars, 2023 Festival

    Efter ett flertal, minst sagt lyckade kvällar med Helltown Indoors på The Tivoli i Helsingborg laddar nu festivalen upp för en uthomhusupplevelse att sent glömma.

    Den 22 juli kommer Sveriges hårdaste metalfestival att gå av stapeln. Spelplats för drabbningen är Brandstationen Gåsebäck och Vagnall 16 i Helsingborg. Och det är ingen dålig samling band som de tre huvudarrangörerna samlat ihop för denna batalj. Läs mer om banden längre ner.

    Men vilka är då huvudarrangörerna?

    Hell Event
    En ideell arrangörsförening med fokus på festivaler med tung metal och rock. Framför allt är det festivaler i Nordvästra Skåne som står på tapeten i nuläget.

    Helltown Festival
    Detta är Hell Events största evenemang och har genomförts i ett antal olika utföranden så här långt. Som nämnts tidigare har man bland annat arrangerat inomhusfestivaler med t.ex. Self Deception, Mile, Beneath My Feet, Darkane och Eradikated på scenen.

    High 5ive
    Ett självständigt managementbolag med flera tunga band från den alternativa metalscenen på sitt samvete. Sedan 2016 har de byggt upp agenturen bit för bit och bland banden de arbetar för syns Adept, Dead By April, Demotional och Self Deception.

    För att få allt att gå ihop har Helltown även knutit till sig ett antal samarbetspartners så som Helsingborgs Kulturnämnd, Region Skåne, Svensk Live, Studiefrämjandet Skåne Blekinge, Rockbladet och inte minst CrankItUp-Home of Rock.

    Banden

    Lineup så här långt är ett gäng artister som gjort sig välkända såväl på hemmaplan som internationellt. Ytterligare tre stora akter väntar på att presenteras för att göra listan komplett.

    thrown
    Denna kvartett slog ner som en bomb på musikscenen så sent som 2021. Med texter fyllda av ilska och med sina nerstämda tunga gitarrer skapar thrown den perfekta mixen av aggressiv metalcore och hardcore. Kanske är detta den argaste rösten vi hört på länge inom svensk metal?
    Med en självklarhet kombinerar de allt detta med de tyngsta breakdownsen som ett svenskt band någonsin levererat. Debuten från 2022 har redan streamats över 10 miljoner gånger.

    Aviana
    Framgången har sedan comebacken 2021 fortsatt i ett rasande tempo med flertalet stora festivalspelningar, turnéer i både UK, EU och inte minst ett helt gäng välbesökta spelningar på hemmaplan. Sent 2022 släpper Aviana albumet ’Corporation’ som redan har streamats över 15 miljoner gånger. Musiken ligger i samma kvarter som Architects, Currents och Northlane.

    Eyes Wide Open
    Från de värmländska skogarna tar de inte med sig någon kasedans till den här festivalen. Sedan 2011 har grabbarna bjudit på modern metal med influenser av det ’klassiska Göteborgs-soundet’. Melodisk death metal blandas med metalcore och resultatet blir: catchiga melodier, tungt trumspel, pumpande rytmer och nytänkande vocals. För festivalen är det ett kärt återseende efter deras bejublade spelning på Helltown Indoors 2018.

    Kill The Kong
    Sjumannabandet från Västerås lämnar aldrig publiken oberörd. Med inte mindre än två vokalister, två slagverkare, två gitarrister och en bassist skapar de ett unikt massivt sound. Ofta beskrivs soundet som köttigt men balanserat och där hårda riff såväl som guttural sång ges utrymme.
    Grabbarna har gjort sig kända som en liveakt en bara måste se när chansen ges.

    Awake The Dreamer
    Post-Hardcore/metalcore, där har ni denna akts hemmakvarter. Sedan 2015 har man turnerat med flertalet stora namn i genren. Både i Europa och Asien. Sedan fullängdsdebuten 2019 har det varit lite tyst kring bandet men nu är de på g med stort G. Senare under året finns en Europaturné tillsammans med Dead by April och Self Deception.
    Helltown blir bandets första festivalspelning sedan 2019 och inget du vill missa!

    Unfound Reliance
    Karlstadgrabbarna beskriver sig själva som ett ”First Aid Kit”, fast med metalgitarrer!
    Efter att bandet såg dagern 2013 har man hunnit med att spela med storheter som In Flames och Cannibal Corpse. Senaste singeln ’Atoma’ släppte man sent 2022 där de bjuder på melodiös metal med trallvänliga refränger som lockar till allsång, detta blandas med stentunga gitarriff och rytande sång. Mixen ger ett fantastiskt sound med tydliga influenser från det berömda ’Göteborgs-soundet’.

    Writing The Future
    Bandet från Halmstad har streamats i miljoner. Deras musik blandar metalcore med inslag av såväl pop som tranceinspirerade ljud. Lägg till detta en servering med rejält nerstämda gitarrer och blytunga breakdowns. Följaktligen blir soundet både unikt och spännande. På festivalen lär publiken få ta del av material från nya plattan Caught between Heaven and Hell som de släpper på Gain/Fifth Island Musik nu under våren.

    Den 22 juli kl. 12.00 slår portarna upp till festivalområdet på Brandstationen Gåsebäck. Här kommer finnas gott om utrymme för gött häng med godricka från baren och mat från flera foodtrucks.
    Inne på Vagnhall 16 finns toaletter, bar och restauranger för den som behöver komma inomhus en stund.

    Facebookeventet hittar du här: https://bit.ly/3U5DYMX

    Biljetter köper du här: https://www.ticketmaster.se/event/helltown-outdoors-biljetter/635567

    Väl mött i Helsingborg!

    Hell Event Helltown
    Henrik Forselles

    Recenserar mycket och gärna. Rötterna i thrash, death och klassisk heavy metal. Blir även en del konsertfoto när tillfälle ges.

    crankitupswe

    Offspring på Liseberg ikväll! Va du där? Offspring på Liseberg ikväll! Va du där?
    Så va det snart dags för att förbereda inför d Så va det snart dags för att förbereda inför den kommande festivalen och vi står ju alltid där med en för liten väska och för mycket bra saker att vilja packa ner...

Vad är det absolut viktigaste du behöver för en perfekt sommarfestivalupplevelse som inte får glömmas hemma?
    St. Anger fyller idag 20 år! Omslaget till detta St. Anger fyller idag 20 år! Omslaget till detta legendariska Metallica-album har nog de flesta sett någon gång, men frågan är vilken är den bästa låten? @metallica #StAnger #Metallica
    Idag för 27 år sen släpptes Metallica albumet L Idag för 27 år sen släpptes Metallica albumet Load. Vilket spår tycker du är det bästa från denna skivan? @metallica #Load #Metallica
    Idag fyller Sabaton's platta The Art of War moppe! Idag fyller Sabaton's platta The Art of War moppe! Vilken låt har fastnat starkat hos dig från detta 2008-album? @sabatonofficial
    19:e maj var det åter igen dags för den privata 19:e maj var det åter igen dags för den privata festivalen Kristiflax på Tjörn.
Metal i de flesta former, fint väder och glada metalheads. kort och gott en mycket trevlig helg

Bilder hittas på crankitup.se

#concertphotography #kristiflax #heavymetal #deathmetal #festival
    Idag fyller Iron Maiden's album Brave New World 23 Idag fyller Iron Maiden's album Brave New World 23 år gammalt! Vilken är din favoritlåt från detta fantastiska album? @ironmaiden
    Vilken festival ser du mest fram emot att besöka Vilken festival ser du mest fram emot att besöka i sommar? Har du en specifik festival om är ett måste varje år? #festival
    Om 2 veckor kickar @swedenrockfestival igång! Vil Om 2 veckor kickar @swedenrockfestival igång! Vilka artister längtar du mest efter att få se live?
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Muskelrock 2023 – Dag 2, fredag
    • Muskelrock 2023 – Dag 1, torsdag
    • Tanks Algy Ward har lämnat jordelivet
    • Kristiflax 2023
    • Karmoygeddon 2023
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2023 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.