Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Hobbs’ Angel of Death – Heaven Bled

    0
    By Erik Nelsson on 16 oktober, 2016 Aktuellt, Albumrecension, Recensioner

    hobbs-angel-of-death-heaven-bled-coverHell’s Headbangers Records
    Släpps 14 oktober

    I nåden år 1987 i Melbourne, Australien såddes det frö som skulle komma att bana väg för en hel våg av unga hungriga thrash metal band. Landet må ha varit känt för sin svängiga rock’n’roll men på den extrema sidan var det torka fram till dess att den unge Peter Hobbs bestämde sig för att under fri eldgivning införa den europeiska thrashen till förorten. Resultatet blev Hobbs’ Angel of Death och efter 21 års väntan har det blivit dags för Peter med manskap att leverera sin tredje fullängdare, Heaven Bled.

    Det märks att Peter har varit hårdrockare i många år, då Heaven Bled är fullpackat med smakprov från metalvärldens alla hörn. Inledande Il Monstroso di Firenze agerar gruppens egen tolkning av thrash metal, med gitarrer och trummor som efterliknar en pansarvagns frontalangrepp. Men som sagt bjuder kvartetten på en musikalisk världsomsegling, där uppföljande Walk My Way låter som Blind Guardian bestämde sig för att spela death metal i kulsprutetakt á la Angelcorpse. Även heavy metal-riff från Judas Priests klassiker Painkiller (1990) gör besök i låten Final Feast, ett skönt avbrott från de annars monotona åskmolnen till musik. Immortals black metal-murar av gitarrer ackompanjerat av söndertrampade baskaggar och blastbeats i titelspåret Heaven Bled. Vilket är en skarp kontrast till Depopulation som snuddar vid doom metal. Men det finns en gräns för hur mycket dubbelbas ett band kan använda sig av. Trots plattans variation är uppbyggnaden av varje låt likadan. Även om fasaden skiljer sig åt ändrar det inte husets konstruktion.

    På det hela levererar Hobbs’ Angel of Death ett redigt slag i magen. Kvartetten är thrash metal i kött och blod och deras musik är som lördagsgodis för genrens fans. Defekten i drinken är dock den uttjatade repetition som har använts för att limma ihop låtarna. Vers, refräng och vers har länge varit musikens signum, men att varva dubbelbas, snabbare dubbelbas och dubbelbas om och om igen är knappast något som förhöjer upplevelsen. Det räcker för att kalla detta en bra platta men knappast för att rättfärdiga två decenniers väntan.

    Betyg: 6/10

    Medlemmar:
    Peter Hobbs – Gitarr, sång
    Alessio Medici – Bas
    Iago Bruchi – Trummor
    Simon Wizen – Gitarr

    Låtar:
    1. Il Monstro di Firenze 2. Walk My path
    3. Final Feasy
    4. Suicide
    5. Drawn & Quartered
    6. Heaven Bled
    7. Sadistic Domination
    8. Son Of God
    9. Depopulation
    10. T.F.M.F.
    11. Hypocrites
    12. Abomination

    Heaven Bled Hobbs Angel of Death Thrash Metal
    Erik Nelsson

    Ungdom i Stockholm med fokus på recensioner. Uppskattar all sorts musik. Ryktet går att han även aldrig har nekat en Magic: The Gathering duel.

    Relaterade Inlägg

    Voivod – Post Society (EP)

    Gehennah – Too Loud To Live, Too Drunk To Die

    Exumer – The Raging Tides

    crankitup.se

    Vi va såklart även på plats på lördagen under Subk Vi va såklart även på plats på lördagen under Subkultfestivalen i Trollhättan och sprang runt bland alla fantastiska besökare, musiker, merchbodar och matvagnar.

Bilder från lördagen hittar ni på CRANKITUP.SE!

@subkultfestivalen @ladytron @mimikryband @theliptones @sturmcafeofficial @circus_elusion @hyrdaknektar @disciplinering @varldenbrinner @starpilotonchannelk @officialbeseech
    Ni har väl inte missat Robban's alla bilder från S Ni har väl inte missat Robban's alla bilder från Subkultfestivalen som ägt rum i Trollhättan? En fullspäckad helg fylld av musik, konst och kultur som lockade besökare från hela landet!

Bilder från fredagen hittar ni på CRANKITUP.SE! 

@subkultfestivalen @melody.club.official @smajavlafotter @henricdelacour @charta77band @strikkland_official @ultrasunn @aliceinvideoland @bandetmenuda @cat_rapes_dog_official @vagsjal_ @lejonhjartagram @biomekkanik_official
    Lördagen på @copenhell bjöd på en härlig blandning Lördagen på @copenhell bjöd på en härlig blandning av fest, tyngd och mörker. @trollfest_official satte tonen med sin smittande folk metal, @inhumannature levererade kompromisslös hardcore och @katlaofficial stod för en av dagens mest bombastiska spelningar. @alestormofficial bjöd på sin sedvanliga piratfest, @eyehategodnola levererade rå sludge från den amerikanska södern och @volbeat avslutade kvällen inför en massiv hemmapublik!

https://crankitup.se/copenhell-2026-lordag-i-bilder-volbeat-katla-och-alestorm/
    Fredagen på @copenhell bjöd på en av festivalens s Fredagen på @copenhell bjöd på en av festivalens starkaste uppställningar, där allt från atmosfärisk rock till skoningslös black metal och modern metalcore stod på schemat. Publiken fick uppleva ett eldfyllt framträdande från @triviumband , den suggestiva tyngden hos @aperfectcircle , @allthemwitchesband psykedeliska groove, @gaerea_s intensiva mörker, @imminenceswe känsloladdade energi och danska @morildcph kompromisslösa svärta.

Här är våra bilder från fredagens konserter på Copenhell! https://crankitup.se/copenhell-2025-fredag-i-bilder-trivium-a-perfect-circle-imminence/
    Torsdagen på @copenhell bjöd på en bred och intens Torsdagen på @copenhell bjöd på en bred och intensiv festivaldag, från rå energi och hardcore-attityd till klassisk rocktyngd och storslagna ljudlandskap. Under dagen fångade vi @rapmartinrap , @blacklabelsocietyofficial, (O), @iceninekills , @enditbaltimore, @rivalsons och @iotunn på bild. Särskilt Iotunn stod för en magisk och närmast episk spelning, där det atmosfäriska mötte det monumentala på absolut bästa sätt.

https://crankitup.se/copenhell-2026-torsdag/
    Bilder från första dagen på Copenhell finns nu upp Bilder från första dagen på Copenhell finns nu uppe på vår sida, checka in!

https://crankitup.se/copenhell-2026-onsdag/

Bilder finns på @alicecooper , @tommorello , Suicidal Tendencies, @officialdogma , @scimitarium666 och @konventband
    @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @ @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @mejerietilund som kändes mer som en urladdning än en konsert. Energin var konstant hög, med ett band som aldrig släppte taget om publiken och ett golv som svarade direkt. Det var rått, svettigt och kompromisslöst, precis så som det ska vara live. En kväll som påminde om varför de fortfarande är ett av Sveriges mest pålitliga liveband!

Se Agnes bilder på vår hemsida!
    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    En sorgens dag! En av världens största musikikone En sorgens dag! 
En av världens största musikikoner död efter hjärnblödning.
Ace Frehley 1951-2025

Foto: Petter Hellman

#acefrehley
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
      • Bildgallerier 2026
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Subkultfestivalen 2026 – Lördag
    • Subkultfestivalen 2026 – Fredag
    • Copenhell 2026 – Lördag
    • Copenhell 2026 – Fredag
    • Copenhell 2026 – Torsdag
    Facebook Instagram TikTok X (Twitter) YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.