Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • The Baboon Show – Galaxen, Borlänge (2023-01-27)
    • Mimikry – Galaxen, Borlänge (2023-01-27)
    • Knogjärn – Mera Bedövning
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Huskvarna Rock & Art Weekend 2017 – Folkets Park, Huskvarna (dag 2)

    0
    By Cecilia Wemgård on 1 oktober, 2017 Aktuellt, Festival

    Datum: 2017-09-30
    Tatueringsnålarna fortsätter att surra när dag nummer två tar vid i Folkets Park i Huskvarna. På den lilla pubscenen har Blaze Bayley, Iron Maidens ex-sångare, barrikaderat sig för en akustisk spelning. Något som separerar hårdrockarna från tatueringsnördarna. De sistnämnda är nämligen fullt upptagna med att spana in vem som vunnit vilka kategorier i tatueringskonstens tecken. När ljudet från huvudscenen börjar eka över området är det dock några tappra själar som vågar smyga sig bort från nålar och barhäng.Teaser Sweet
    Lokalförmågorna i Teaser Sweet sparkar igång lördagen med en nypa rock’n’roll och en massa självförtroende. Det är alltid imponerande när ett band röjer på som vanligt, även om publikskaran kan kännas bristfällig i kontrast till gårdagens massaker. Med ett gungande sväng, och låtar i dur, är det med glädje som bandet charmar publiken. Att det sedan är något speciellt med en eggande bas uppdragen på max verkar publiken hålla med om. Det tar inte lång tid innan skaran framför scenen har dubblerats för att unisont nicka med i takten. Kvartetten kan dessutom skryta med festivalens yngsta fans och att ha sått fröet till ett gediget hårdrocksintresse hos nästkommande generation.Screamer
    Varför folk har fått för sig att jämföra Screamer med RAM och Enforcer går över huvudet på undertecknad. Nog för att 80-tals heavy metal är någon form av abstrakt gemensam nämnare, men Screamer har både den fart och den självdistans som andra akter saknar. Det är också berikande att se ett gäng unga grabbar fräscha upp en genre vars giganter börjar närma sig pensionsålder. Lite som Tyranex lyckades med under gårdagen. Med skrikande gitarrer, medryckande melodier och ett synkroniserat scenspråk är det förvånatsvärt att bandet inte spelar på några av Sveriges största scener. De har gott och väl kapaciteten och självförtroendet för att göra det.Portrait
    Portraits
    paroll är ockult heavy metal där världen brinner och mörka makter regerar. Med både nytt album och nytt blod i laguppställningen är luften fylld av förväntan. Innan bandet ens har gått på scenen har några beundrare barrikaderat sig på första parkett. Mercyful Fate-dyrkarna inleder med ett näst intill kyrkligt intro vilket kontras av sångarens fetischaktiga (och helgenomskinliga) nättröja. Med synden som vapen ska du provocera mot kyrkans doktriner? Även om detta frågetecken aldrig reds ut så månglar Potrait ur sig det ena starka kortet efter det andra, medan sångaren gestikulerar som en annan pingstpastor. Problematiken ligger i att det aldrig tänder till på skarpen. I Screamers kölvatten blir spelningen reducerad till något som kan klassas som ”bra” men inte mer.Blaze Bayley
    Blaze Bayley
    är mannen som egentligen inte behöver någon närmare presentation än att han spenderade några år i Iron Maiden. Den lilla runda mannen, med röst som kan utmana havet, intar scenen med sedvanlig pompa och ståt. I detta akustiska set dominerar hans röst medan Thomas Zwijsens flinka fingrar får en gitarr att låta som tre. Tillsammans har de inga problem att ersätta ett ordinarie hårdrocksband. När fiolspelaren Anne Backer sedan omvandlar gitarrsolon till fiolspel går ilningarna både upp och ned för ryggraden. Det blir inte sämre av att Blaze uppmanar publiken att både sjunga med och klappa händerna tills det ringer i öronen. Den lågmälda akustiska spelningen har förvandlats till underhållning på anabola steroider, där lokalen på bara någon minut uppnår maxkapacitet vad gäller besökarantal. Mycket är tack vare Blaze själv som far runt på scenen med samma intensitet som en general i krigstider. Mäktigt är bara förnamnet. Ambush
    När rökmaskinen fyller rummet vet man att Ambush ska upp på scen. Här är det gitarriff från 1985, ”visa-så-mycket-du-kan-av-könspaketet”-spandex, svettiga bringor och svingade av hårmanar som gäller. Det finns en härlig humor med hela 80-tals imagen, och grabbarna skäms knappast över att förknippas med den. Originaliteten är bristfällig och de värsta kastratskriken skär likt rakblad i öronen. Ändå är det faktiskt riktigt kul att se bandmedlemmarna leka loss med instrumenten i högsta hugg. Det skamlösa plagierandet av Judas Priest-riff görs med glimten i ögat och det är svårt att inte dras med av den genuina spelglädjen. Flaggan i topp för Ambush!Bullet
    Hade det inte varit för Bullet hade majoriteten av festivalens band inte ens existerat. När heavy metal ansågs som mest omodernt kom dessa män från ingenstans och slog an en sträng hos den hårdrockande folksjälen i Sverige. Sedan dess har vi fått skylla all dyrkan av spandex och tvillinggitarrer på dem. Som sista band ut intar de scenen likt det där äldre tuffa syskonet man själv aldrig hade, men som polaren alltid kunde stoltsera med. Och de gör sin grej såsom Bullet ska göra sin grej. Det ska vara fånigt, kul, läckert och roligt medan gitarrerna vrålar och basen mullrar. Knivar slipas på scen så att gnistorna flyger med sångaren Dag Hofer ryter åt publiken att ge mer. De flesta kravlar ut från festivalområdet med svetten rinnande, ciggen i käften och en gedigen promillenivå i blodet.

    Foto: Sandra Thulin
    Text: Cecilia Wemgård

    Ambush Blaze Bayley Bullet Portrait Screamer Teaser Sweet
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Muskelrock, Blädinge, dag 3 Söndag (2022-06-05)

    Muskelrock, Blädinge, dag 1 Fredag (2022-06-03)

    Bullet – Gefle Metal Festival (2019-07-18)

    crankitupswe

    I fredags fick Galaxen i Borlänge besök av The B I fredags fick Galaxen i Borlänge besök av The Baboon show som bjöd på en fartfylld och energisk spelning.

Bilder från kvällen hittas på våran hemsida crankitup.se

@thebaboonshowofficial 
@galaxen_noje 
#thebaboonshow #borlänge #punk #concertphotography
    Borlänges stjärnor på hemmaplan. En helt galen Borlänges stjärnor på hemmaplan.

En helt galen och fantastisk kväll med Mimikry på Galaxen i Borlänge som dessutom var gitarristen Anders Brandströms sista spelning med bandet.
Utöver avtackning från bandmedlemmar och publik fick dom även celebert besök av Blomman från Troublemakers och Martin från Lok/Lillasyster

Fler bilder från kvällen hittas som vanligt på vår hemsida (Länk i bio)

@mimikryband 
@galaxen_noje 
#mimikry #mimikryband #punk #borlänge #concert #concertphotography
    Knogjärn är tillbaka med besked med sin fjärde Knogjärn är tillbaka med besked med sin fjärde platta! Vi har lyssnat och vår skribent har sagt sitt ord om detta alster! Klicka dig in på hemsidan för att ta del av recensionen! 
Länk i bio!

@knogjarn @indierecordings @republic_66
    Igår släppte Metallica andra singeln från komma Igår släppte Metallica andra singeln från kommande 72 Seasons.
Vår skribent har lyssnat och vet precis vad han tycker om låten!
Klicka dig in på vår hemsida och ta del av recensionen!
    På lördag, 21/1, arrangerar Kulturbolaget i Malm På lördag, 21/1, arrangerar Kulturbolaget i Malmö KB Metal Frenzy!!
En gratiskväll fullproppad med en rejäl dos lokalt förankrad metal av olika stuk!
Bor du söder om Indalsälven så finns det ingen ursäkt att inte komma!
@easternhighofficial @hundtheband @tornvisions_official @eradikated_official
    Backstage Rockbar Goes Synth - Hårdrockare och Sy Backstage Rockbar Goes Synth - Hårdrockare och Synthare på samma plats, På 80-Talet otänkbart, Nu Succé och ett jäkla röj.

Fler bilder hittas på våran sida (Länk i bio)

@backstagerockbar
@strikkland_official
@dpoint_sweden 
@octolabmusic

#backstagerockbar #synth #octolab #dpoint #strikkland #concertphotography
    Förra fredagen intog Indiska @kryptosindia @backs Förra fredagen intog Indiska @kryptosindia @backstagerockbar i Trollhättan

Bilder från spelningen hittas på våran sida (Länk i bio)

#backstagerockbar #krypos #heavymetal
    I lördags gästades @backstagerockbar av bandet @ I lördags gästades @backstagerockbar av bandet @hild_sweden som bjöd på mörka och trashiga toner som en hyllning till nordisk mytologi & paganism.

Bilder från kvällen hittas på våran sida (Länk i bio).

#backstagerockbar #blackmetal #hild #concertphotography
    Igår höjdes temperaturen i Trollhättans hårdas Igår höjdes temperaturen i Trollhättans hårdaste källare @backstagerockbar när @knogjarn kom på besök och körde skiten ur publiken. Bilder från kvällen hittar ni på crankitup.se!
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • The Baboon Show – Galaxen, Borlänge (2023-01-27)
    • Mimikry – Galaxen, Borlänge (2023-01-27)
    • Knogjärn – Mera Bedövning
    • Metallica – Screaming Suicide, singelsläpp
    • Donna Cannone – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-12-16)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2023 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.