Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Immortal i interna strider om bandets logga

    0
    By Cecilia Wemgård on 11 december, 2014 Aktuellt

    immortal

    Norska Dagbladet låter meddela att det legendariska black metal-bandet Immortal genomgår interna stridigheter. Frågan är nu om de kommer att gå samma möte till ödes som landsmännen i Gorgoroth eller svenska Entombed med splittring som följd. Här nedan följer några utdrag ur tidningsartikeln.

    Den ena är mest känd som Abbath; sångare, frontman och låtskrivare i Immortal, en av de norska black metal-band som åtnjuter stor respekt världen över, har turnerat världen runt och fyller stora festivalarenor på kontinenten. Den andra är mest känd som Demonaz; grundare av bandet, gitarristen, ibland manager och låtskrivare bakom deras konceptuella fantasivärld, även om han efter en skada i handen inte längre spelar live.

    Nu är Olve Eikemo (41) och Harald Nævdal (44) i konflikt om rätten till bandets logotyp, som har prytt skivomslag, t-shirts, affischer och annat material åtminstone sedan 1999, då Immortal släppte sitt femte album, At the Heart of Winter. En ansökan till patentverket visar att Abbath, genom hans enskild firma Eikemo Compositions, försöker att varumärkesregistrera Immortals logga. Via en advokat har Demonaz och bandets tredje nuvarande medlem, trummisen Reidar ”Horgh» Horghagen, skickat in en protest.

    Immortal, som släppte sju album mellan 1992 och 2002 och gjorde en mycket lyckad  comeback under 2007, följt av det nya albumet All Shall Fall 2009, och är inte den enda black metal-bandet som har argumenterat om rättigheterna till bandnamnet. De är inte ens den enda black metal-band från Bergen som har argumenterat om rättigheterna till bandnamnet: För fem år sedan förlorade Kristian ”Gaahl” Espedal och Tom Cato ”King ov Hell” Vigsnes rätt att agera som Gorgoroth efter att de blivit stämda av ex-gitarristen och grundaren Roger ”Infernus” Tiegs.

    Tvärt emot vad som angetts av Abbath anser advokaten att bandets varumärke är i bruk varvid Abbath ensam inte kan söka patent på loggan. Sker ett åtal handlar det främst om att överföra varumärket Immortal på alla tre bandmedlemmar, alternativt att Abbaths ansökan avslås. I dagsläget har ingen part valt att ge några offentliga kommentarer.

    Artikeln i sitt ursprung går att läsa här – LÄNK

    Immortal
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Immortal går in i studion i januari

    Immortal klara med ny skiva

    Abbath gör livedebut och äntrar studion

    crankitup.se

    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    En sorgens dag! En av världens största musikikone En sorgens dag! 
En av världens största musikikoner död efter hjärnblödning.
Ace Frehley 1951-2025

Foto: Petter Hellman

#acefrehley
    Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser St Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser Strand. Cecilia var där – läs hennes recension av Dismember på CrankItUp.se

@dismember_official @debasersthlm
    Tomas “Tompa” Lindberg 1972 – 2025 En sorgens dag Tomas “Tompa” Lindberg
1972 – 2025

En sorgens dag för metalvärlden. Frontmannen från At The Gates har lämnat oss.
Må han vila i frid.

Foto: Ester Segarra
    Trollhättan Rock City 2025 Kiss Alive fyller 50 å Trollhättan Rock City 2025

Kiss Alive fyller 50 år.
En heldag med föreläsningar, livemusik, försäljare, tävlingar & mingel om ett av världens mest ikoniska band.
Givetvis var Crank it up oxå där!

Bilder från eventet hittas här: https://crankitup.se/trollhattan-rock-city-2025

KISS , Kissarmy , Trollhättan Rock City
    🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – 🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – och vi var där!
Det blev en kväll full av pyroteknik, öronbedövande gitarriff och ren rockmagi i Göteborgs sommarkväll. 🤘

📷 Vi fångade ögonblicken –  hela fotogalleriet från en av årets mäktigaste konserter hittar ni på crankitup.se!

@acdc @livenationswe
    Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav kraft åt våra känslor och hjälpte oss genom mörkret. Din musik lever vidare, starkare än någonsin. 💔🎤 #RIPChester #LinkinPark @linkinpark
    Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen.
    Vi har förlorat en eldsjäl. Vi nås av nyheten från Vi har förlorat en eldsjäl.
Vi nås av nyheten från Göteborgs Nya Bryggeri att Linus Pilebrand lämnat oss alldeles för tidigt – en person som satte avtryck i allt från musik till malt. Vår hyllning till honom finns nu att läsa på CrankItUp!
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
      • Bildgallerier 2026
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Jinjer, Fållan – Stockholm (2026-02-27)
    • Korslagda, Plan B – Malmö (2026-01-31)
    • Eivør – Fållan, Stockholm (2025-10-25)
    • Eivør – Fållan, Stockholm
    • One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan (2025-10-17)
    Facebook Instagram TikTok X (Twitter) YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.