Close Menu
    Facebook X (Twitter) Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    In Flames – Battles

    0
    By Cecilia Wemgård on 5 november, 2016 Aktuellt, Albumrecension, Recensioner

    ladda-nedNuclear Blast
    Släpps den 11 november

    Battles är namnet på göteborgsönerna In Flames senaste alster och nog är det en kamp att ta sig igenom detta. Vad som började som renodlad melodisk death metal av den klassiska göteborgsskolan år 1990 har sakta men säkert förpackats om i kommersialismens plast. Det som idag finns kvar är något som sedan länge har lämnat sitt ursprung.

    Battles inleds med låten Drained och redan här inser man att skivan kort och gott kan klassificeras som brännbart skräp. Musiken låter som något en deprimerad 13-åring med skrikigt färgat hår, randig tröja och uppskurna handleder lyssnar på. Med andra ord, helt åt helvete. Detta följs upp av The End och det är här man innerligt hoppas att skivan snart ska ta slut. Den enda lilla uns av death metal som man får på denna platta är i form av det 30 sekunder långa introt till Through My Eyes. Då bjuds det minsann på tvåtakt, riviga gitarriff samt en Anders Fridén(sång) som låter bra mycket mer förbannad än på det övriga materialet. Åtminstone aningens argare en de övriga gråtstunderna som han tycks ha spelat in hos sin kurator från högstadiet.

    Battles är en enformig och tråkig skapelse som obönhörligt tuggar vidare i 48 minuters misär. Bristen på nyans drar ned betyget och avsaknaden av klassisk death metal får mig att undra om det här ens kan klassas som hårdrock. Snarare låter det som att bandet har satsat på en konceptplatta för tonårsångest.

    Betyg: 1/10

    Spår:
    1. Drained
    2. The End
    3. Like Sand
    4. The Truth
    5. In My Room
    6. Before I Fall
    7. Through My Eyes
    8. Battles
    9. Here Until Forever
    10. Underneath My Skin
    11. Wallflower
    12. Save Me

    Medlemmar:
    Anders Fridén – sång 
    Björn Gelotte – gitarr 
    Peter Iwers – bas
    Niclas Engelin – gitarr
    Joe Rickard – trummor

    Text: Mats Vogt

    Battles In Flames
    Cecilia Wemgård

    Skribent med fokus på recensioner och intervjuer. Rycker in som fotograf när tillfälle erbjuds och skriver även för Sweden Rock Magazine.

    Relaterade Inlägg

    Copenhell 2025 – Lördag

    In Flames – Scandinavium, Göteborg (2024-11-01)

    In Flames – Malmö Arena (2024-10-31)

    crankitup.se

    @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @ @thebaboonshowofficial levererade en spelning på @mejerietilund som kändes mer som en urladdning än en konsert. Energin var konstant hög, med ett band som aldrig släppte taget om publiken och ett golv som svarade direkt. Det var rått, svettigt och kompromisslöst, precis så som det ska vara live. En kväll som påminde om varför de fortfarande är ett av Sveriges mest pålitliga liveband!

Se Agnes bilder på vår hemsida!
    One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollh One Night Only (Twice) – Backstage Rockbar, Trollhättan

När eliter som Frank Ferrer (ex. Guns N’ Roses), Johnny Griparic (ex. Slash), Conny Bloom (ex. Electric Boys) och Bob Fridzema (ex. Glenn Hughes) bestämmer sig för att slå sig ihop och spela sina 70-tals favoriter blir det tung-gung utan dess like.

Fullständigt galleri hittas på våran sida https://www.crankitup.se
    En sorgens dag! En av världens största musikikone En sorgens dag! 
En av världens största musikikoner död efter hjärnblödning.
Ace Frehley 1951-2025

Foto: Petter Hellman

#acefrehley
    Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser St Blod, svett och klassiskt dödsmangel på Debaser Strand. Cecilia var där – läs hennes recension av Dismember på CrankItUp.se

@dismember_official @debasersthlm
    Tomas “Tompa” Lindberg 1972 – 2025 En sorgens dag Tomas “Tompa” Lindberg
1972 – 2025

En sorgens dag för metalvärlden. Frontmannen från At The Gates har lämnat oss.
Må han vila i frid.

Foto: Ester Segarra
    Trollhättan Rock City 2025 Kiss Alive fyller 50 å Trollhättan Rock City 2025

Kiss Alive fyller 50 år.
En heldag med föreläsningar, livemusik, försäljare, tävlingar & mingel om ett av världens mest ikoniska band.
Givetvis var Crank it up oxå där!

Bilder från eventet hittas här: https://crankitup.se/trollhattan-rock-city-2025

KISS , Kissarmy , Trollhättan Rock City
    🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – 🔥 AC/DC tog över Ullevi inför 64 015 galna fans – och vi var där!
Det blev en kväll full av pyroteknik, öronbedövande gitarriff och ren rockmagi i Göteborgs sommarkväll. 🤘

📷 Vi fångade ögonblicken –  hela fotogalleriet från en av årets mäktigaste konserter hittar ni på crankitup.se!

@acdc @livenationswe
    Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav Idag minns vi Chester Bennington – en röst som gav kraft åt våra känslor och hjälpte oss genom mörkret. Din musik lever vidare, starkare än någonsin. 💔🎤 #RIPChester #LinkinPark @linkinpark
    Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen Supergrym spelning av Dökött på @subkultfestivalen.
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
      • Bildgallerier 2026
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Dead by April – N3, Trollhättan (2026-05-02)
    • Dahlia – N3, Trollhättan (2026-05-02)
    • The Baboon Show – Mejeriet, Lund (2026-04-18)
    • Frantic Amber – Backstage Rockbar, Trollhättan (2026-04-04)
    • LÝSIS – Backstage Rockbar, Trollhättan (2026-04-04)
    Facebook Instagram TikTok X (Twitter) YouTube
    © 2026 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.