Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    In Flames och Trivium LIVE på Hovet, Stockholm

    0
    By CrankItUpCrew on 21 november, 2011 Liverecension, Recensioner

    18/11 2011

    Få svenska, eller internationella metalakter kan stoltsera med multipla grammisar eller något så folkligt som Regeringens exportpris och egentligen behöver väl inte ett så vida uppskattat band som In Flames någon närmare presentation. Detta med all rätt, för det är näst intill helt omöjligt att förneka In Flames briljans eller deras förmåga att underhålla och leverera live, oavsett vad man tycker om deras musik på skiva.

    Jag har svårt att föreställa mig ett scenario där man besöker en spelning med In Flames och inte känner sig det minsta underhållen. Det torde vara helt omöjligt för en Anders Fridén, som inte sover det vill säga, att med sin sedvanliga kaxighet vara tråkig.

    Men just i kväll känns det en aning förutsägbart, en aning självklart i låtvalet och brist på överraskningar utöver Youtubemannen på scen under Only for the Weak och det sparsamma användandet av eld. Eld och fyrverkerier som man förresten kommit att kunna räkna med att In Flames plockar fram i nya former varje gång tillsammans med en enastående ljusshow.

    Det känns onödigt enkelspårigt att man med så bred arsenal som In Flames har välja att köra inte mindre än 8 av totalt 20 nummer från senaste skivan och inte en enda direkt överraskning i låtvalet, så när som på The Hive från -97 års The Whoracle.

    Kanske ligger det sanning i det Anders själv säger efter Colony – att han såg många fundersamma människor fråga sig ”Vad var det där för cover?” och att låtmaterialet tvunget rättas därefter.

    Det går på intet sätt att påstå att det var dåligt denna afton på Hovet, men det borde ha kunnat vara bättre.

    Vad anledningen än må vara så efterlyser jag variation och överraskningar i låtvalet.


    Setlist:

    Sounds of a Playground Fading

    Deliver Us

    All For Me

    Trigger

    Alias

    Colony

    Swim

    The Hive

    The Quiet place

    Where the Dead Ships Dwell

    Fear Is the Weakness

    Come Clarity

    Ropes

    Darker Times

    Liberation

    Only for the Weak

    Delight and Angers

    Cloud Connected

    The Mirror’s Truth

    Take This Life



    Bäst: Take This Life och ljusshowen

    Sämst: Den ”överproppade påsen med hits”, för att citera Anders Fridén

    Betyg: 6/10


    —————————————
    Kim Frost




    Trivium LIVE på Hovet, Stockholm

    18:e november

    Roadrunner Records



    Triviums turné med Ghost och våra fantastiska landsmän In Flames har redan sparkats igång med hjälp av Norge och Finland, men efter dessa genrep så var det nu Sveriges tur och det tänkte vi på CrankItUp inte missa för all öl i världen! (Man serverar öl på Hovet trots allt!).



    Till min stora förvåning väljer Trivium att öppna med deras hit In Waves från deras senaste platta med samma namn som släpptes i augusti detta år. Det visade sig dock vara ett genidrag från gossarnas sida då publiken gungade till liv på momangen!



    Jubel och applåder fyller Hovet när Triviums frontman och sångare Matt Heafy påbörjar mellansnacket med väl valda ord på knackig svenska och han föreslår en vänlig tävling mellan Stockholm och Göteborg för att se vilken publik som är bäst. När de kör igång med deras grymma BLACK så ser alla rutinerade metalheads till att bevisa en gång för alla att Stockholm regerar och även den stundtals trötta publiken på parkett ställer sig upp och går igång!



    Trivium bjuder på allt från melodisk mysrock till de tyngsta riffen inom metallens värld som genast värmer mitt hjärta bättre än en pacemaker med mekaniskt fel!Det helhets intryck kvällen ger är att Trivium är fantastiskt samspelta och att få band är så överens i varje del av musiken som detta band är.

    Publiken jublar i extas men tyvärr är det redan dags för bandet att gå av scen. Jag dränker mina sorger i öl och hoppas att vi får se mer av de fantastiska pojkvaskarna väldigt snart.



    Sämst: Ljudet som var lite mullrigt.

    Bäst: Bandets närvaro och samspel med publiken. Och Paolos HOT ASS.


    Betyg: 9/10

    ——————————–
    Mika

    Fler foton HÄR!

    CrankItUpCrew

    Relaterade Inlägg

    Copenhell 2025 – Onsdag

    Sweden Rock Festival 2025 – Lördag

    Sweden Rock Festival 2025 – Fredag

    crankitup.se

    Copenhell 2025 – Dag 1 i bilder! Första festiv Copenhell 2025 – Dag 1 i bilder!

Första festivaldagen är avklarad – med mäktiga spelningar från både välkända och brutala undergroundband.
Vi har fotat bland andra Skunk Anansie , Within Temptation , Battlesnake, Kittie, Wormrot, Sylosis, Employed to Serve, Vulvatorious och Swartzheim – plus mängder av mingelbilder från festivalområdet i Köpenhamn!

📷 Kolla in alla gallerier på vår sajt! 
Känner du igen någon?
    🌼 Glad Midsommar önskar vi på CrankItUp! 🌼 🌼 Glad Midsommar önskar vi på CrankItUp! 🌼

Oavsett om du firar med dans runt stången, grillkväll med vänner eller headbangar till Maiden i sommarvärmen – vi hoppas du får en oförglömlig dag fylld med skratt, musik och kanske en sill eller två.

Även Eddie har släppt garden för en stund och klivit in i blomsterkrans och midsommarstämning – för även hårdrockens mest ikoniska maskot förtjänar en nubbe i solskenet.

Skål och rock on! 🤘
    Lördagens bildgallerier från Sweden Rock 2025 ä Lördagens bildgallerier från Sweden Rock 2025 är här!
Se livefoton på Exodus, Hypocrisy, Fredlös och The Good the Bad and the Zugly – plus massor av vimmel och battle vests! Kan ni hitta er själva bland alla bilder? 

👉  Samtliga gallerier hittar ni på Crankitup.se
    Regn? Inga problem. Fredagen på Sweden Rock Festi Regn? Inga problem. Fredagen på Sweden Rock Festival 2025 levererade allt: blastbeats, gitarrsolon och nationaldagsfirande! 🇸🇪🤘📸
Kolla in bildgalleriet med livebilder från bl.a. Abbath, Old Man’s Child, Dragonforce, Sabire och Danko Jones!

Samtliga bilder hittar ni på Crankitup.se
    🔥 TORSDAG på Sweden Rock – Nu finns bildgall 🔥 TORSDAG på Sweden Rock – Nu finns bildgallerierna uppe! 🔥

Torsdagen bjöd på en tung lineup med namn som Korn, Blues Pills , Kreator  och Moonspell – och energin framför scenerna gick att ta på. Här finns även bildgallerier med Tryin Within, Donnatellus, Battering Ram, Universe III och såklart massa vimmelbilder på besökare. 

Kreator drog igång ett fullskaligt inferno med moshpits och intensiv crowdsurfing, medan Korn levererade ett efterlängtat set som fick publiken att koka. Mellan de tyngre riffen gav band som Blues Pills oss lite mer soul och psykedelisk känsla, och Moonspell svepte in festivalen i gotisk mörkerstämning.

📸 Missa inte att spana in våra färska bildgallerier – var du där, kanske du fastnade på bild? Klicka in dig på Crankitup.se och kika!
    Nu är vårt fotogalleri från första dagen av Sw Nu är vårt fotogalleri från första dagen av Sweden Rock Festival uppe! Se exklusiva bilder från King Diamond, Jinjer, Slipknot, Korslagda Kukar, Opeth, Wind Rose, Sarcator, The Mercury Riots, Signs of the Swarm och såklart härligt vimmel på besökare!

Klicka in er på Crankitup.se för samtliga bilder
    En ny klubb ser nu dunklets ljus i Malmö! Ta di En ny klubb ser nu dunklets ljus i Malmö! 

Ta dig till vår hemsida (länk i bio) för att läsa mer om denna rocksatsning
    Är du redo för årets festivaler – eller glöm Är du redo för årets festivaler – eller glömmer du alltid något hemma? 🧦🎫
Vi har gjort den ultimata packlistan för att du ska kunna fokusera på musiken, stämningen och minnena istället för stressen. 😎🎶
Kolla hela listan på crankitup.se! 

Vad är det konstigaste du själv packat med dig till en festival?
    Vi har en ny recension från death metalfabriken a Vi har en ny recension från death metalfabriken att presentera! Klicka dig in på hemsidan för att läsa hela!
@throne_of_roaches
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Copenhell 2025 – Onsdag
    • Sweden Rock Festival 2025 – Lördag
    • Sweden Rock Festival 2025 – Fredag
    • Sweden Rock Festival 2025 – Torsdag
    • Sweden Rock Festival 2025 – Onsdag
    Facebook Instagram TikTok Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.