Facebook Twitter Instagram
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Jay Smith. Bara Jay Smith.

    0
    By Mattias Petersson on 13 december, 2013 Aktuellt, Intervjuer

    ”En vampyrs bekännelser” är den sämsta jävla skit jag läst, deklarerar Jay Smith innan Crank it Up slagit sig ner mitt emot mannen som enligt sig själv burit en brinnande fackla och bränt varenda bro han gått över. Efter en och en halv timme kan Crank it Up dock konstatera att öppenhet, eftertänksamhet och en vilja att leva på riktigt, är den fana som Jay ändå bär högst. Och vurmen för fantasy-böcker. Igår släpptes hans första skiva sedan Idol, King of Man.

    JaySmith_edit– Folk har nog en bild av mig som skönsjungande bråkstake, men självprojektion har aldrig varit min grej. Jag är den jag är och skulle beskriva mig som eftertänksam, snäll och envis. Sen tror jag också att jag är en människa som folk vill vara runt.
    Stormen Sven blåste bort vårt första intervjutillfälle, och när fotografen och jag nu anländer med tidsmarginal, sitter Jay redan på kaféet i sin hemstad Helsingborg och dricker kaffe, röker cigg och läser King of Thorns. Jay har ett öppet ansikte, verkar tålmodig och lugn. Vi pratar om ärlighet och media och flertalet gånger under intervjun poängterar Jay att han aldrig skulle släta över något för att få det att se bättre ut. ”The only way to loose the shame is to play the game”, säger han och tänder en cigg till. Han tänder ungefär 8 cigg under samtalet.
    – Sverige ville ha en rockstjärna men de var inte redo för det, men som Kurt Cobain sa: ”I’d rather be hated for who I am, than loved for who I am not.” Hade Kurt Cobain levt idag hade han antagligen blivit nedstängd, men på 90-talet var det mer fritt och en tid för att slå näven i bordet, utan att 45 olika bloggare hoppade på en direkt. Idag tror alla att deras röst ska bli hörd, vilket gör att vi hämmar varandra och inte unnar varandra lycka. Det verkar som att man måste klanka ner på andra för att må bra själv.
    – Jag menar, det säger ju en del del om oss när vi har ett nazistiskt parti i regeringen, säger Jay och med höjda menande ögonbryn tänder en cigg.

    Räddad av Sean Banan
    Idag lever Jay Smith på musiken och av en bransch som först förvånade honom, men som han idag går sin egen väg i. King of man är en skiva vars syfte har varit att hitta ett, för Jay, eget sound.
    – Jag är själv nöjd med skivan, och den kanske upplevs som spretig. Jag måste erkänna att jag är en popartist numer, och vi får lov att göra massa olika typer av låtar, till skillnad från inom hårdrocken, exempelvis. En spretig skiva kanske lockar till sig en större målgrupp.
    Men.
    – Jag hade romantiserat livet som rockmusiker. Att möta musikbranschen idag var som att få en spark i huvudet. Vad fan är detta? Fullkomligt desillusionerat. Allt ska vara så jävla rätt, det ska svaras rätt, sittas rätt, hålla koppen rätt, vara med i Melodifestivalen för att komma någonstans…Jay_tattoo_edita
    Han tittar bort en stund mot Maria-kyrkan, och sammanfattar sedan:
    – Jag är mer en egenföretagare, en hora, än en musikartist.
    – I fyllan fick jag erbjudande om att vara med i Melodifestivalen med en egen låt och där och då tackade jag ”ja”. När jag vaknade nästa morgon fick jag panik och ville absolut inte längre. Jag kastade mig på telefonen men de sa att det var för sent att ångra sig. De hade redan anmält min låt. Jay spärrar upp ögonen och vrider sig på stolen och tänder en cigg.
    – Fy fan. Mitt mentala läge hade inte pallat med det. All den pressen och den totala övervakningen. Men… De plockade in Sean Banan istället. Jay ler och hans armar höjs i ett tack.

    En gest till Dimebag och livet
    Under många år har du haft ett rakblad kring halsen?
    – Jag har kvar rakbladet hemma, men kedjan till det gick sönder i ett slagsmål. Dimebag i Pantera blev skjuten på scen och när han dog satte jag på mig det för att hedra honom. Pantera har varit en stor influens i mitt liv sedan jag var tretton.
    – På min nya skiva har jag gjort en cover på Cowboys From Hell. Jag har sänkt tempot till ungefär hälften och använt mig av Panteras refrängriff på ett annat sätt.
    Jays första skiva var Stay Hungry med Twisted Sister och efter det kom grungen och punken och Rage Against the Machine vilket Jay beskriver som ”fuck off”.
    – Dessa artister uppmanade folk, både genom sina texter och gester, till att tänka själva, att söka det i livet som inte är tryggt. Lever man inte ett tryggt liv innebär livet höga toppar och djupa dalar, man upplever mycket och lever ett fullt liv, istället för att grinda ut dagarna från 8-16 och vara trygg. Sen rastar man hunden och stormen Sven rasar och man dör av en takpanna i huvudet och pengarna man sparat på banken kan man inte göra någonting av.
    Han tänder en cigg.

    Jay Smith beskriver sig själv som en missbrukarpersonliget och genom det kommer en del ödmjukhet. Han har gått från att tro att han bara har ansvar för sig själv, till en insikt om att hans handlande har stor inverkan på människor som står honom nära. Detta väckte en vilja hos honom att försöka ställa saker och ting tillrätta, och det är vad skivan King of man handlar om: Kärlek, död och försoning. Under lång tid tog hans systrar ett steg ifrån honom, och låten Ode to Death (Little Sister) handlar om deras försoning. På den körar hans äldsta syster och på Worries Won’t Bring It Back körar Jays mellansyster. Skivan har till häften gjorts med producenten Dan Sundquist (Joey Tempest, Melody Club, Wilmer X, bland annat) och till hälften med Richard Larsson som även medverkat på Soilworks Figure Number Five.

    Om du inte skulle uttrycka dig genom musik…
    – … Skulle jag försöka på mitt andra livsprojekt, en fantasybok. Jag samlar idéer på en bok, utformar karaktärer och på vad som får dem att ticka. Jag iakttar människor och deras mimik, deras rörelser och funderar på vad som skiljer människor åt. Jay fimpar och tänder en ny cigg.
    – Jag är en fantasynörd! A game of thrones har jag läst två gånger på svenska, tre gånger på engelska och lyssnat på dem som ljudbok… Men bara fram till sista boken. Den sista boken läste jag ut alldeles nyligen. Nu går jag runt med ett stort hål inom mig. Det känns som att jag har förlorat massa vänner.

    Jay_editaEn anarkistisk Grinsch-jul
    – Jag vill tillfoga att jag är anarkist också! Han tänder en cigg.
    – Snart kommer hela den sociala strukturen förfalla och då kommer jag säga: Told you so! Vi förbrukar sex gånger mer olja än vad vi producerar, de gräver i Nordpoolen och ett nytt rustningskrig är i antågande, allt är fucked up. Vi har begränsade resurser och de suger ut det allra sista vi har istället för att utveckla lösningarna: Det finns vågenergi, geotermisk energi, vind och sol, men nä… De är lite som jag – de måste springa in i väggen 25 gånger innan de fattar, haha. När saker går bra trycker jag på self destruct, tar en whiskey för mycket och var jag än befinner mig då står en snutjävel som haffar mig, det blir rubriker och mamma blir ledsen.
    – Och det här med julen… Om någon säger till mig att jag måste vara med min familj en viss kväll, varje år, och se ut, äta, må på ett visst sätt så blir jag helt ”nä, så måste det inte alls vara!”. Det jag önskar mig i julklapp är att vi ska stifta en lag på att julpynt inte får sättas upp innan första december och sen ska det ner på nyårsdagen. Jag får ångest av julpynt i oktober. Han tänder sin sista cigg och pekar ursinnigt på juldekorationerna på caféet.
    – Jag vill ha en uppsatstävling om att hata julen på min hemsida. Inga restriktioner! Vinnaren får en signerad skiva och tröja.

    Med det önskar vi på Crank it Up Grinschen God Jul och önskar honom många goda recensioner för den nya skivan. (Kanske är hans önskan att slippa ”Idol”-epitetet hädanefter, för som han säger: ”Om tio år vill jag vara erkänd som musiker. Inget stort, bara en hurrande parad genom Stockholms gator.” Och så skrattar han.

    https://www.facebook.com/jaysmithofficial

    Text: Anna Visala
    Foto: Victor Petersson

    Mattias Petersson

    Relaterade Inlägg

    Copenhell 2025 – Onsdag

    Sweden Rock Festival 2025 – Lördag

    Sweden Rock Festival 2025 – Fredag

    crankitup.se

    Copenhell 2025 – Dag 1 i bilder! Första festiv Copenhell 2025 – Dag 1 i bilder!

Första festivaldagen är avklarad – med mäktiga spelningar från både välkända och brutala undergroundband.
Vi har fotat bland andra Skunk Anansie , Within Temptation , Battlesnake, Kittie, Wormrot, Sylosis, Employed to Serve, Vulvatorious och Swartzheim – plus mängder av mingelbilder från festivalområdet i Köpenhamn!

📷 Kolla in alla gallerier på vår sajt! 
Känner du igen någon?
    🌼 Glad Midsommar önskar vi på CrankItUp! 🌼 🌼 Glad Midsommar önskar vi på CrankItUp! 🌼

Oavsett om du firar med dans runt stången, grillkväll med vänner eller headbangar till Maiden i sommarvärmen – vi hoppas du får en oförglömlig dag fylld med skratt, musik och kanske en sill eller två.

Även Eddie har släppt garden för en stund och klivit in i blomsterkrans och midsommarstämning – för även hårdrockens mest ikoniska maskot förtjänar en nubbe i solskenet.

Skål och rock on! 🤘
    Lördagens bildgallerier från Sweden Rock 2025 ä Lördagens bildgallerier från Sweden Rock 2025 är här!
Se livefoton på Exodus, Hypocrisy, Fredlös och The Good the Bad and the Zugly – plus massor av vimmel och battle vests! Kan ni hitta er själva bland alla bilder? 

👉  Samtliga gallerier hittar ni på Crankitup.se
    Regn? Inga problem. Fredagen på Sweden Rock Festi Regn? Inga problem. Fredagen på Sweden Rock Festival 2025 levererade allt: blastbeats, gitarrsolon och nationaldagsfirande! 🇸🇪🤘📸
Kolla in bildgalleriet med livebilder från bl.a. Abbath, Old Man’s Child, Dragonforce, Sabire och Danko Jones!

Samtliga bilder hittar ni på Crankitup.se
    🔥 TORSDAG på Sweden Rock – Nu finns bildgall 🔥 TORSDAG på Sweden Rock – Nu finns bildgallerierna uppe! 🔥

Torsdagen bjöd på en tung lineup med namn som Korn, Blues Pills , Kreator  och Moonspell – och energin framför scenerna gick att ta på. Här finns även bildgallerier med Tryin Within, Donnatellus, Battering Ram, Universe III och såklart massa vimmelbilder på besökare. 

Kreator drog igång ett fullskaligt inferno med moshpits och intensiv crowdsurfing, medan Korn levererade ett efterlängtat set som fick publiken att koka. Mellan de tyngre riffen gav band som Blues Pills oss lite mer soul och psykedelisk känsla, och Moonspell svepte in festivalen i gotisk mörkerstämning.

📸 Missa inte att spana in våra färska bildgallerier – var du där, kanske du fastnade på bild? Klicka in dig på Crankitup.se och kika!
    Nu är vårt fotogalleri från första dagen av Sw Nu är vårt fotogalleri från första dagen av Sweden Rock Festival uppe! Se exklusiva bilder från King Diamond, Jinjer, Slipknot, Korslagda Kukar, Opeth, Wind Rose, Sarcator, The Mercury Riots, Signs of the Swarm och såklart härligt vimmel på besökare!

Klicka in er på Crankitup.se för samtliga bilder
    En ny klubb ser nu dunklets ljus i Malmö! Ta di En ny klubb ser nu dunklets ljus i Malmö! 

Ta dig till vår hemsida (länk i bio) för att läsa mer om denna rocksatsning
    Är du redo för årets festivaler – eller glöm Är du redo för årets festivaler – eller glömmer du alltid något hemma? 🧦🎫
Vi har gjort den ultimata packlistan för att du ska kunna fokusera på musiken, stämningen och minnena istället för stressen. 😎🎶
Kolla hela listan på crankitup.se! 

Vad är det konstigaste du själv packat med dig till en festival?
    Vi har en ny recension från death metalfabriken a Vi har en ny recension från death metalfabriken att presentera! Klicka dig in på hemsidan för att läsa hela!
@throne_of_roaches
    Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
      • Bildgallerier 2023
      • Bildgallerier 2024
      • Bildgallerier 2025
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Gefle Metal Festival
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Subkultfestivalen
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • Copenhell 2025 – Onsdag
    • Sweden Rock Festival 2025 – Lördag
    • Sweden Rock Festival 2025 – Fredag
    • Sweden Rock Festival 2025 – Torsdag
    • Sweden Rock Festival 2025 – Onsdag
    Facebook Instagram TikTok Twitter YouTube
    © 2025 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.