Facebook Twitter Instagram
    Senaste nytt
    • KISS – Scandinavium, Göteborg (2022-06-22)
    • Thomas Silver – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-07-02)
    • Copenhell 2022 – Lördag (2022-06-18)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    CrankItUp.se
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    CrankItUp.se

    Kreator – Getaway Rock Festival

    0
    By admin on 10 augusti, 2014 Aktuellt, Festival, Getaway Rock Festival, Liverecension, Recensioner

    Datum: 7 augusti 2014

    Efter flera timmars ösregn möts snart festivalbesökarna av ett ljus i slutet av tunneln, nämligen Kreators storslagna show på Green Stage. Med pompa och ståt tågar bandet in på scen för att bjuda på högklassig tysk thrash metal utan dess like.

    Med Phantom Antichrist från den lika titulerade plattan som introlåt tar bandet snabbt kommandot över spelningen. Följande From Flood Into Fire följer i samma anda och bjuder på ett musikalt spektakel som man sällan skådat. Rökmaskinerna börjar spruta rökplymer höga som scenen i takt med frontmannen Mille Petrozzas skrik. Nu tilltar även interaktionen med publiken. Med sina gutturala skrik berättar Mille för publiken att han vill se lite ”Swedish Chaos”. Han manar på folket till x antal wall of deaths, circle pits och mosh pits vilket publiken med gott lynne ger respons på. Att sångaren verkar kommit fel och är helt övertygad om att han befinner sig på Gateway Rock Festival och inte Getaway Rock Festival leder även till hjärtligt skrockande i publiken.

    mg_5121Det är inget överdrivet spektakel som pågår på scen. Bassisten står ofta krokryggad och headbangar lugnt fram och tillbaka. Gitarristen Sami står mest och ser omåttligt
    glad ut, vilket är en rolig kontring till frontmannens stenhårda scenpersonlighet. Trummisen sitter
    bakom trummorna och gör sin grej. Det är helt enkelt ganska lugnt på scenen. De vankar omkring och headbangar lite då och då. Men det är ingen som stör mig, för vad som saknas i fart på scenen tas igen av den otroliga publikkontakten och det snortajta spelandet. Det märks verkligen att grabbarna har haft 32 år på sig att bemästra sina instrument. I enkla ordalag kan man säga att det låter asbra. Det är ungefär som att lyssna som en maffig studioversion av varje låt.

    Avslutningsvis bjuds publiken på The Flag of Hate och manas till oavbruten circle pit framför scenen, vilket åskådarna gladeligen hakar på. Ett ypperligt slut på en mycket imponerande konsert.

    Bäst: Den otroliga publikkontakten
    Sämst: Det hade kunnat vara lite mer energi på scen
    Betyg: 9/10

    Setlist:
    1. Phantom Antichrist
    2. From Flood Into Fire
    3. Endless Pain
    4. Pleasure To Kill
    5. Hordes of Chaos
    6. Phobia
    7. Enemy of God
    8. Civilization Collapse
    9. Violent Revolution
    10. Flags of Hate

    Text: Markus Lassus Bjälnes
    Foto: Sandra Thulin
    Fler bilder hittar ni här.

    Getaway Rock Festival Kreator
    admin

    Relaterade Inlägg

    Kreator – Gods Of Violence

    Getaway Rock Festival gör uppehåll

    Getaway kontantlös även i år

    crankitupswe

    På lördagen gästades @backstagerockbar av ingen På lördagen gästades @backstagerockbar av ingen mindre än @silver.thomas som tidigare var gitarrist i Hardcore Superstar.

Bilder finner man som vanligt på våran sida (Länk i bio)
    Återförenade efter 7 långa år bjöd @sistersin Återförenade efter 7 långa år bjöd @sistersin_sweden på en riktigt grym kväll på @backstagerockbar. 
Bilder från kvällen hittas som vanligt på våran hemsida.
    När man hänger på @lisebergab åker man ofta be När man hänger på @lisebergab åker man ofta bergodalbanor, karuseller och spelar på chokladhjul men för många var huvudattraktionen @evergreyofficial spelning på lilla scenen i torsdags kväll. Bilder från spelningen hittas på crankitup.se!
    Under gårdagskvällen var det fullt ös på @lise Under gårdagskvällen var det fullt ös på @lisebergab när @thundermother rockade loss på lilla scenen. Bilder från spelningen hittars på crankitup.se!
    Våra utsända har avlagt rapport från @karmoyged Våra utsända har avlagt rapport från @karmoygeddon 
Gå in på vår hemsida och läs deras reportage!

@eluveitie_official @septicflesh_band @backstreetgirls @mglaofficial @official_ross_the_boss
    För första gången sedan pandemin var det dags f För första gången sedan pandemin var det dags för Aqua Blå i Vänersborg igen och som vanligt var det fullt ös i Backstage Rockbars tält.

Mikaels bilder från festivalen hittas på våran sida (Länk i bio)

@dirtboundrock | @mickeholm | @monsterheadofficial | @nickeborg | @wrethovs_bryan_adams_tribute | @aquabla | @backstagerockbar
    Konsertsommaren på @gronalund fortsätter att lev Konsertsommaren på @gronalund fortsätter att leverera! Igårkväll var det äntligen dags för en efterlängtad spelning med @gretavanfleet - och bilderna från denna fantastiska sommarkväll i Stockholm hittar ni via länken i profilen!
    Sa någon långhelg...? 👂🏻 Sparka igång nat Sa någon långhelg...? 👂🏻 Sparka igång nationaldagshelgen med att spana in bilder på @thehives från gårdagens spelning på @gronalund!
    I fredags var det fullt ös på Backstage Rockbar I fredags var det fullt ös på Backstage Rockbar i Trollhättan när inga mindre än Corroded var där och spelade skiten ur stället! Med sig hade de också SORM.

Robbans bilder från spelningarna hittar ni på crankitup.se! @corroded_sweden @sormsweden @backstagerockbar
    Ladda mer... Följ på Instagram
    Kategorier
    • Aktuellt
      • Amplified
      • CrankItUp Exclusive
      • CrankItUp Spotify
      • Video
    • Artistblogg
    • Bildgallerier
      • Bildgallerier 2012
      • Bildgallerier 2013
      • Bildgallerier 2014
      • Bildgallerier 2015
      • Bildgallerier 2016
      • Bildgallerier 2017
      • Bildgallerier 2018
      • Bildgallerier 2019
      • Bildgallerier 2020
      • Bildgallerier 2021
      • Bildgallerier 2022
    • Festival
      • Bråvalla
      • Copenhell
      • Festivalserie
      • Getaway Rock Festival
      • Metallsvenskan
      • Metaltown
      • Muskelrock
      • Sabaton Open Air
      • Skogsröjet
      • Sweden Rock Festival
      • Vicious Rock Festival
      • Wacken Open Air
    • Intervjuer
    • Recensioner
      • Albumrecension
      • Liverecension
    • Reportage
    • Tävla och Vinn
    • Tips
    • NYHETER
    • BILDGALLERIER
    • RECENSIONER
    • INTERVJUER
    • FESTIVALER
    • KONTAKT
    Senaste inläggen
    • KISS – Scandinavium, Göteborg (2022-06-22)
    • Thomas Silver – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-07-02)
    • Copenhell 2022 – Lördag (2022-06-18)
    • Copenhell 2022 – Torsdag och Fredag (2022-06-16 – 2022-06-17)
    • Sister Sin – Backstage Rockbar, Trollhättan (2022-06-18)
    Facebook Instagram Twitter YouTube
    © 2022 CrankItUp.se | All Rights Reserved

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.